Jeżeli trafiłeś do tej zakładki to znaczy, że przebrnąłeś przez podstawy regulaminu. Brawo! Przejdźmy teraz do meritum, czyli informacji o tym co Dragoni nosili na sobie. Dowiesz się tutaj jak doprowadzić swoją sylwetkę mundurową do sznytu i stać się jednym z nas!
W naszym stowarzyszeniu umundurowaniem obowiązującym w czasie oficjalnych uroczystości jaki i w czasie inscenizacji historycznych są zestawy i warianty mundurowe używane w 10. Pułku Dragonów w latach 1944 -1947. Po rozpoczęciu odtwarzania się Polskich Sił Zbrojnych na terenie Wielkiej Brytanii w marcu 1941 zostały uregulowane zasady dotyczące wojsk lądowych. Najważniejszą z nich była:
“[…] Zasadniczym umundurowaniem i wyekwipowaniem żołnierzy polskich wszystkich stopni do czasu powrotu do kraju jest umundurowanie i oporządzenie typu i kroju przyjętego w wojsku brytyjskim, przy ścisłym zachowaniu polskich: oznak stopni, guzików z białego oksydowanego metalu z orłem polskim, patek proporczyków o barwach poszczególnych broni i służb, orzełków na patkach u generałów i oficerów dyplomowanych…“
Te oraz inne szczegółowe przepisy dotyczące noszenia i użytkowania umundurowania dotyczyły także 10. Pułku Dragonów. Regulaminowymi uniformami obowiązującymi w polu dla wszystkich żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych były mundury używane przez wspólnotę brytyjską. Podstawowym ubiorem w polu jak i w garnizonie był sukienny mundur Battledress (BD) koloru khaki dwóch modeli, nieznacznie różniących się od siebie w kroju. Były to mundury Battledress Pattern 37 (P.37) i Pattern 40 (P.40). Pierwszy model został wprowadzony na wyposażenie armii brytyjskiej w 1938 roku a drugi na początku 1941 roku. Kurtka mundurowa w wersji „garnizonowej” powinna posiadać szereg oznaczeń przypisanych Polskim Siłom Zbrojnym oraz charakterystycznych dla 10. Pułku Dragonów w latach 1944 – 1947.
Kurtka Battledress w barwach 10. Pułku Dragonów w wersji garnizonowej powinna posiadać następujące oznaczenia:
– dwie naszywki „Poland”- naszyte na każdym ramieniu 20 mm poniżej wszycia rękawów.
– oznakę rozpoznawczą 1. Dywizji Pancernej tzw. „Wiewiórę” – naszytą 20 mm poniżej lewej naszywki Poland.
– lewy naramiennik czarny sukienny, o takim samy kształcie i wymiarach jak prawy.
– czarny sznur naramienny, pojedynczy, noszonym spod lewego ramienia
(UWAGA! – czarny sznur przysługuje tylko pełnoprawnym członkom stowarzyszenia, każdy Dragon otrzymuje sznur na pamiątkę ukończenia okresu rekruckiego. Jest to swego rodzaju nawiązanie do tradycji pułkowej wykształconej w czasie walk na kontynencie gdzie czarne sznury wręczano nowoprzybyłym żołnierzom dopiero po „chrzcie bojowym” kiedy to dragońska społeczność zobaczyła, że wcielony nadaje się na Dragona)
– odznakę pamiątkową hrabstwa Lanark naszytą 20 mm poniżej prawej naszywki Poland.
– proporczyki pułkowe – (amarantem do góry!), wszyte centralnie w narożnikach kołnierza w równej odległości od krawędzi.
Ze względu na fakt, że przyznano nam zaszczyt do oficjalnego kultywowania pułkowych barw, nosić odznaki pamiątkowe 10. Pułku Dragonów mają prawo tylko ci członkowie, którym zostały one przyznane przez dowódcę 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów, który kontynuuje tradycje bojowe 10. Pułku Dragonów.
Nakrycia głowy obowiązujące w szyku to:
Brytyjski czarny beret wojsk pancernych w wersji tłoczonej z naszytym orłem haftowanym na czarnej podkładce nicią stalowa szarą wz. 39, wszyty 10 mm nad obszyciem beretu w linii osi nosa.
Hełm MK.II – w malowaniu khaki. Na froncie orzeł wz. 39 w wariancie dla hełmów, malowany żółtą farbą.
PREZENTACJA REKONSTRUKCJI UMUNDUROWANIA
Poniżej przedstawiamy dwie podstawowe sylwetki bez których na co dzień i od święta, trudno dragońskie realia odtwarzać 🙂
W skład umundurowania garnizonowego oraz pozasłużbowego wchodzą:
• Beret
• Bluza mundurowa + komplet obszyć
• Koszula „Collarless Shirt”
• Spodnie
• Pas główny P.37
• Spinacze
• Trzewiki „Ammo Boots”
W skład umundurowania i wyposażenia defiladowego dragona w sekcji, wchodzą:
• Hełm AT Mk II bez siatki (lub Mk II)
• Bluza mundurowa + komplet obszyć
• Koszula „Collarless Shirt”
• Spodnie
• Pas główny P.37 + szelki + przedłużki oporządzenia
• Spinacze
• Trzewiki „Ammo Boots”
• Białe rękawice skórzane tzw. muszkieterki
• Pistolet maszynowy Sten MK III (bez magazynka)