Alianci o Polakach

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Alianci o Polakach

Post autor: Mike »

W związku z nieuchronnie czekającym mnie zdefiniowaniem tematem pracy magisterskiej, rozpocząłem jeszcze bardziej wzmożone, niż do tej pory, poszukiwania literatury i źródeł.

Praca traktować będzie o udziale polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji "Market- Garden". Chciałbym w niej zawrzeć m. in. przygotowanie jednostki do akcji, organizację, wyszkolenie, broń i barwę, zadania, jakie jej przydzielono, przebieg działań bojowych 1. SBS z uwzględnieniem bezpośrednich starć z oddziałami niemieckimi, relacji ludności holenderskiej oraz współpracy z wojskami alianckimi- lotnictwem (tak transportowym, jak i 2. TAF- em), brytyjską 1. Dywizją Powietrzno Desantową, brytyjskim XXX. Korpusem oraz amerykańskimi 82. i 101. Dywizjami Powietrzno Desantowymi.

W kwestii tych ostatnich (ale nie tylko- pozostałych mam co prawda raczej opanowanych, jednakże coś mogło ujść mojej uwadze) zwracam się z prośbą do wszelkich "amerykanistów", a także wszystkich innych, którym gdzieś kiedyś coś się w jakiejś książce mogło przewinąć. Czasami mogły to być dwa zdania, jeden akapit, jeden rozdział. Wszystko może okazać się przydatne, bo przecież nie da się pisać o jednostce biorącej udział w wielkiej, kombinowanej sojuszniczej akcji bez uwzględnienia postrzegania jej przez sojuszników.

Dlatego też, jeżeli ktokolwiek może pomóc mi w kwestii poszukiwania bibliografii użytecznej w tej materii, będę bardzo wdzięczny.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Więcej napiszę później, ale teraz tylko kwestie technologiczne:
  1. Napisać prędziutko e-mail do Marka Bando. markbando@aol.com
  2. Napisać prędziutko e-mail do Michela De Treza. d-day@skynet.be
  3. Obu panom wyłuszczyć, o co chodzi i do czego informacje (a może nawet zdjęcia Polaków wykonane przez US armistów) są potrzebne.
  4. Obu panom zaznaczyć, że:
    1. w pracy magisterskiej będą im złożone podziękowania za pomoc i że będzie zaznaczony tam ich dorobek publicystyczny;
    2. praca, jej fragmenty, lub teksty na bazie pracy obywatela MikeRa będą publikowane w drukach ogólnodostępnych (już ja o to zadbam :-), a wówczas obaj panowie będą mieli złożone podziękowania za pomoc wraz z wymienionym dorobkiem obu panów, co przy braku ich książek w Polsce jest najlepszą reklamą.
To działa. Sprawdzone.

Więcej napiszę później.

Pozdrowienia :-)

G.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Nic dodać, nic ująć. Muchos gracias, Senior Gregory :-)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Post autor: mietek1 »

Zerknij na katalog bibliteki uniwerku gdzie pracuje (ale do 8 grudnia), jak bedziesz chcial jakis tytul to daj znac, zrobie ksero:

http://opac.kent.ac.uk/cgi-bin/Pwebreco ... PAGE=First

Pozdr
mietek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Dziękuję za chęć i gotowość do pomocy. W tej chwili nic nie potrzebuję (a to, co potrzebuję- kupuję- to już takie kolekcjonerskie zboczenie arnhemskie); a jak znam życie, gdy będę potrzebować, to Ciebie już na uniwerku nie będzie :-)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Post autor: mietek1 »

Bede na innym :)
ODPOWIEDZ