[wp'39] Maska i puszka RSC

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
september1939
Posty: 68
Rejestracja: wt 01 lut, 2005 11:21 am
Lokalizacja: Odolanów

[wp'39] Maska i puszka RSC

Post autor: september1939 »

witam
.........chodzi mi oczywiscie o ujednolicony sytem p-gaz w naszym oddziale!
Przegladajac fotki z ostatniej Bzury zwrocilem uwage na nasze ex-heroskie kiszki na p-gaz. Mnie osobiscie (nie wiem jak Wam) to sie nie podoba!
A wiec proponuje przezbroic sie w puszki wz.23 czyli stary sprawdzony system RSC.Wybralem ten model bo:
-sa ku temu jakies profity cenowe :] przykladowa pucha do roboty to wydatek max 20 zł.Jak zapewne wiemy w gre wchodza jedynie oryginały ....
-"nowsze" model wz.32 ...........cena niebotycznie wyzsza (oczywiscie kopia)
Paweł Sajewski oferuje taki towar w granicach 100 zł :/.
-torba wz.39 nie wchodzi w gre cena jak wyzej,pozatym nikt tego nie robi w kraju.

A wiec jaka decyzja sztabu ????
Zachecam do debaty
Pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Stachu
Posty: 940
Rejestracja: sob 16 paź, 2004 2:26 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Stachu »

Generalnie tak już jest postanowione - a Ci co maja inne puszki tylko dlatego że nie mają swoich.
Czemu nie szturmujecie dworca?
Bo wybombali my wszystkie patrony.
Awatar użytkownika
september1939
Posty: 68
Rejestracja: wt 01 lut, 2005 11:21 am
Lokalizacja: Odolanów

Post autor: september1939 »

to moze w takim razie zrobimy liste osób nie posiadajacych puszek.Ja ze swojej strony moge zaoferowac pomoc w zalatwieniu wiekszej ilosci puszek ( do roboty) ale to zalerzy tylko od Was ..........
troche glupio by bylo gdybysmy wybrali sie na kolejna rekonstrukcjie w tych smiesznych w/w puszeczkach :]
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kondor
Posty: 837
Rejestracja: ndz 17 paź, 2004 1:01 pm
Lokalizacja: Poznañ
Kontakt:

Post autor: Kondor »

A jakie powinniśmy mieć puchy? długie czy krótkie?

pozdro
Kondor
"Call you a gun? Don't make me grin.
You're just a bloated piece of pipe."
Awatar użytkownika
wielebny
Posty: 3124
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 7:51 am
Lokalizacja: Czarnków

Post autor: wielebny »

Generalnie długie, bo to polskie ulepszenie krótkich, które wywodziły się z francuskich.

Krótkie moim zdaniem też mogą być akceptowalne.
Awatar użytkownika
Micha³ ³
Posty: 43
Rejestracja: wt 18 sty, 2005 6:55 pm
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Micha³ ³ »

Hm.. Ekspertem nie jestem, ale mi zawsze mówiono że powinno się używać krótkich masek...
Długie były kawaleryjskie i cywilne.
Krótką widać np na pierwszym zdjęciu z
http://www.poloniamilitaris.pl/?tryb=news&id_news=289
Awatar użytkownika
september1939
Posty: 68
Rejestracja: wt 01 lut, 2005 11:21 am
Lokalizacja: Odolanów

Post autor: september1939 »

puszki ..........bez roznicy małe i duze i te z biciem BX 36 wszytskie byly dla woja! Oczywiscie do czasu w 1932 roku pod jakimis tam dyrektywami MS.WOJSK przechodza na maski wz32 ...........
a co z reszta oczywiscie jednostki zapasowe,ON,LOPP,OC po PCK i społdzielnie mieszkaniowe :]

heh a jednak te foty Jacka z forum były do kupienia jakos calosc "szklane negatywy " na allegro cena kosmiczna 10000 zł :/
ale fotki moga przyprawic o orgazm ohhh ;)
pozdro
PS do kondora fajna fota :P aaaa i pilnuj mi tej puszki !!!

[ Dodano: Nie Gru 18, 2005 5:40 pm ]
czy ktos bedzie brał z ODWACHU ta puszke pgaz z allegro ( link podany przez Schreka)
Kondor juz gadalismy tym !!!!
pozdro
Awatar użytkownika
Micha³ ³
Posty: 43
Rejestracja: wt 18 sty, 2005 6:55 pm
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Micha³ ³ »

Czy macie jakiś dowód na stosowanie puszek wysokich w piechocie??

Kolega z Cytadeli który tą kwestię wielokrotnie próbował ugryźć, nie spotkał się z dowodem na takie ich użycie (ani zdjęcia, ani wspomnienia) - jeżeli macie dowód to myślę, że chętnie zmieni zdanie :)
Awatar użytkownika
Kondor
Posty: 837
Rejestracja: ndz 17 paź, 2004 1:01 pm
Lokalizacja: Poznañ
Kontakt:

Post autor: Kondor »

mam taśmę "jodełkę" szer. 28mm dł. jakieś 20(może więcej). Narazie jest biała,ale można ją pofarbować.
Myślicie,że ona może się przydać?? ;]

pozrdo
Kondor
"Call you a gun? Don't make me grin.
You're just a bloated piece of pipe."
Awatar użytkownika
wielebny
Posty: 3124
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 7:51 am
Lokalizacja: Czarnków

Post autor: wielebny »

Michał ł pisze:Czy macie jakiś dowód na stosowanie puszek wysokich w piechocie
W tym problem Michale, że moje stwierdzenie to tylko domniemanie i zapewne w świetle tego
o czym pisałeś wyciągnąłem fałszywe wnioski. Być może coś wiecej wyjaśni obiecana kiedyś
przez Drożdża tymczasowa instrukcja z 1928 r., chociaż wątpię aby było tam rozróżnienie
na puszki "wysokie" i "niskie".
Nie ukrywam też, że bardzo ucieszyłbym się gdyby okazało się jednoznacznie, że w piechocie
puszki "wysokie" wogule nie występowały. Po pierwsze ze względów estetycznych, po drugie
dlatego, że jestem w posiadaniu "niskiej" puszki ;)
XkondorX pisze:mam taśmę "jodełkę" szer. 28mm dł. jakieś 20(może więcej). Narazie jest biała,ale można ją pofarbować.
Myślicie, że ona może się przydać
Na fotce poniżej masz dla porównania puszkę z taśmą którą kiedyś ktoś sprzedawał na Allegro
i taśmę od Kuczora (w czerwonej obwódce).
Taśma Kuczora ma 2,5 cm szerokości, ale to raczej nie powinno być wyznacznikiem.
Szerokość taśmy różniła się w seriach produkcyjnych.

Tej taśmy używa też jeżeli dobrze widziałem "Cytadela" do torby na maskę WSR.
http://www.odwach.aplus.pl/rku/album_pa ... pic_id=227
Awatar użytkownika
Kondor
Posty: 837
Rejestracja: ndz 17 paź, 2004 1:01 pm
Lokalizacja: Poznañ
Kontakt:

Post autor: Kondor »

Ja mam taka taśmę jak na zdjęciu z allegro, tylko trochę cieńszą. Okucia do taśm już niedługo zdobęde! tylko proszę o wymiary poszczególnych pasów.

Jestem w posiadaniu "długiej" puchy, czy to znaczy,że nie będe mógł z nią "biegać":(

pozdro
Kondor
"Call you a gun? Don't make me grin.
You're just a bloated piece of pipe."
Awatar użytkownika
Micha³ ³
Posty: 43
Rejestracja: wt 18 sty, 2005 6:55 pm
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Micha³ ³ »

Jezeli ta od Kuczora i Mariusza Szkupa to to samo, to własnie taka mam przy swojej torbie.
Awatar użytkownika
september1939
Posty: 68
Rejestracja: wt 01 lut, 2005 11:21 am
Lokalizacja: Odolanów

Post autor: september1939 »

Hej
Kondor ja tez mam długa puche .....w takiej wrocil moj dziadek z wojny !
Nikt nie zabroni Ci przecie nie noszenia takiej puszki.
Jak juz wspomnialem puszki małe-duze były stosowane bez roznicy w WP przed 1939 rokiem.
Nie było to dla nikogo zadnej roznicy ale co ja widze dla roznych GRH jest. Otoz Mała puszka nie miescila ze soba dodatków w postaci dodatkowej pary szkielek,specjalnego pojemniczka "pasty" do szkielek.......ksiazeczki-instrukcji obsługi . Duza puszka to posiadała.


Co do szerekosci pasów,sprawdzilem u siebie wszystkie torby wz32,wz38 jak i wz39 ( nie zadne wyzej wspomnaine torby typu WSR - to był jedynie jeden z wielu producentów tej maski) kazda z nich miala 28 mm a nie 25mm ........wiec norma wynosi 28mm. Co do puszek wz.22 czyli RSC paski były tego samego wzoru co przy wz32. Producentem tych pasków była firma Lenko z Bielska ........i oferowała swoje produkty dla wszytskich firm zajmujacych sie produkcja torb jak i pojemników.
Kondor jakie potrzebujesz wymiary ??? Napisz mi konkretnie co i jak pomoge :]
pozdro Marek
Awatar użytkownika
Kuczor
Posty: 54
Rejestracja: czw 11 sie, 2005 2:36 pm
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuczor »

september1939 pisze:Hej

Co do szerekosci pasów,sprawdzilem u siebie wszystkie torby wz32,wz38 jak i wz39 ( nie zadne wyzej wspomnaine torby typu WSR - to był jedynie jeden z wielu producentów tej maski) kazda z nich miala 28 mm a nie 25mm ........wiec norma wynosi 28mm. Co do puszek wz.22 czyli RSC paski były tego samego wzoru co przy wz32. Producentem tych pasków była firma Lenko z Bielska ........i oferowała swoje produkty dla wszytskich firm zajmujacych sie produkcja torb jak i pojemników.
Nie zupełnie tak. Taśmę, która wyprodukowaliśmy z Mariuszem jest identyczna z taśmą od Piotrka Smolińskiego - oryginał. Sami się zastanawialiśmy, dlaczego takie różnice są? Otóż z obserwacji jak i przez nasze ręce przeszły oryginalne taśmy okazało się, że są różnice w wymiarze i niema się, co oburzać, że tak nie było. Produkcja naszej taśmy wyglądała tak, że fragment oryginalnej taśmy został rozplątany i wykonany identycznie nawet z odpowiednim kątem samej jodełki, ba dodam, że nie jest to BAWEŁNA tylko LEN. Piotrek znalazł jakiś rozkaz, który mówił o „zmniejszeniu ciężkości” wyposażenia żołnierza. Ktoś pewnie zaraz powie. Jakie ma to znaczenie? – Ma, bo gdy zebrano wszystko do „kupy” okazało się że jest tego dosyć sporo.
Dlatego też tuż, przed 1939r. wprowadzano takie zmiany. Nawet dotyczyło to grubości metalu na puszki, sukna, skóry itp., itd.
Oczywiście mogliśmy dodać te dwa/trzy milimetry i wtedy nikt by się nie czepiał.
Nikogo nie zmuszam do kupna ani nie chcę przekonywać. Jeżeli ktoś wykona lepiej to bardzo dobrze. Sam chętnie kupię. :)

Pozdrawiam Kuczor
Awatar użytkownika
Grohl
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: pt 31 mar, 2006 2:53 pm
Lokalizacja: Szamotu³y/Poznañ
Kontakt:

Post autor: Grohl »

Wracając do masek przeciwgazowych...

http://www.allegro.pl/item116151888_pus ... bonus.html

Czy dobrze widzę, że jest to krótka puszka??
ODPOWIEDZ