Marsz Czarnych Diabłów

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Human
Posty: 32
Rejestracja: śr 05 lip, 2006 12:59 pm
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Human »

Czyli jeszcze Tobie nie przysłali? Pewnie zatem dostaniesz wersję poprawioną.
Ba !, to było zamówienie grupowe, chyba z pięć sztuk (tak dawno to było, że już zdążyłem zapomnieć :-)). Na razie dalej czekam z nadzieją, że coś dojdzie.
mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Post autor: mietek1 »

MikeR pisze: (wychowałem się na słynnym zdjęciu, obrazującym oficera prowadzącego natarcie pod El- Alamein z Webleyem na smyczy właśnie)
Znana fotka, szturm a faktycznie to zrobiona na tylach, juz po bitwie, w tle zas jest zadymiona swiecami kuchnia polowa.
Taka jest historia powstania zdjecia opisana w jednej z ostatnio wydanych ksiazek :)
Awatar użytkownika
Grzegorz O.
Posty: 394
Rejestracja: sob 31 gru, 2005 6:27 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Grzegorz O. »

Panowie, a propos tłumaczek i tłumaczy przeinaczających sens - przypomina mi się kapitan Borchardt Karol Olgierd (,,Znaczy kapitan", ,,Krążownik spod Somosierry''), który jak publikował w wydawnictwie ,,Morze'' bodajże, to mu tłumaczka ,,z naszego na polskie'' poprawiała do góry nogami o zrzucaniu cum z takich śmiesznych słupków na nadbrzeżu: ,,pachołki zrzuciły cumy''...
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Jestem po lekturze i musze powiedziec ze ksiazka nie rzuciał mnie na kolana.

Schrek
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Human
Posty: 32
Rejestracja: śr 05 lip, 2006 12:59 pm
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Human »

Muszę powiedzieć, że mimo zapewnień tłumacz jawi mi się osobą lekko niekompetentną- żeby nie być gołosłownym- na stronie 148 zamieszcza przypis brzmiący tak:

"Obecność czołgów typu Cromwell, nie będących na wyposażeniu pułków pancernych, wyjaśnia Wysocki- otóż w akcji zz rozkazu dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej oprócz 2. Pułku Pancernego wzięłi też udział dragoni z 10. Pułku Dragonów [..]"

i podaje, iż informację taką znalazł u Wysockiego w "1. Dywizji Pancernej 1939- 1947", na stronie 163.

Sięgnąłem na półkę- o zgrozo !!, po pierwsze nie ma żadnej informacji o 10. Dragonów, jest za to całkiem prawidłowa o 10. PSK. Po drugie, jeżeli tłumacz nie ma podstaw (w ogóle skąd mu się wziął ten 10. Dragonów, pomylił z 10. PSK, bo to i to 10. ??) to raczej nie powinien się zajmować tłumaczeniem tak skomplikowanych pozycji, a już na pewno poprosić o konsultację merytoryczną, którą przeprowadził z samym sobą.

Jak to mawia mój kolega- żenua.

Edit: poprawiłem literówki.
Ostatnio zmieniony wt 22 sie, 2006 3:10 pm przez Human, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Dziękuję za informację; będę się z nim widział pod koniec września, to mu te uwagi przekażę.

A poza tym, jakie wrażenia z lektury?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Human
Posty: 32
Rejestracja: śr 05 lip, 2006 12:59 pm
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Human »

A poza tym, jakie wrażenia z lektury?
Tragedia- wydaje mi się, że autor nie rozumie podstawowych założeń operacji Totalize- na przykład, myli fakty, miejscowości, zadania. Za to cieszy mnie, iż ktoś w Polsce w końcu napisał o nieznajomości angielskiego, powszechnej wśród żołnierz i oficerów dywizji.

Co do osoby tłumacza to jeszcze jedno- powoływanie się na Skibińskiego, jako na wielkiego znawcę strategii jest co najmniej kontrowersyjne- Skibiński, mimo wszystkich zabiegów autokreatorskich, wybitnym strategiem raczej nigdy nie był.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Human pisze:Co do osoby tłumacza to jeszcze jedno- powoływanie się na Skibińskiego, jako na wielkiego znawcę strategii jest co najmniej kontrowersyjne- Skibiński, mimo wszystkich zabiegów autokreatorskich, wybitnym strategiem raczej nigdy nie był.
To prawda. Zgadzam się w 100%. Kotarski wyjątkowo ceni Skibińskiego i często się na niego powołuje, co mu chwały w tym kontekście raczej nie przynosi.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Human
Posty: 32
Rejestracja: śr 05 lip, 2006 12:59 pm
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Human »

Ja właśnie po ponownym przeanalizowaniu rozdziału o Totalize lekko zmieniam zdanie o książce- jest to jednak pewien przełom- mimo rozlicznych błędów i lansowania tej nieszczęsnej teorii o odsłoniętym lewym skrzydle. Autor wspomina o wycofaniu Polaków za linie kanadyjskie- więc po pierwsze jest to potwierdzenie tzw. "zasady flippera" wprowadzonej przez Grzegorza, po drugie, pośrednio pokazuje, że lewe skrzydło jednak nie było odsłonięte !! ponieważ byli tam, o czym wiedzą wszyscy z jakimkolwiek pojęciem o Totalize, żołnierze 51. HD i 33. BPanc.

K.
Awatar użytkownika
wojt-as
Posty: 1136
Rejestracja: śr 20 kwie, 2005 11:38 am
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: wojt-as »

Że tak się wtrącę to z tego co wiem 10 PSK opierał się głównie na Cromwellach i to chyba były to wszystkie tanki prócz tych specjalnych (techniczne itd.)? Czy podany w książce komentarz że nie występowały w pułkach pancernych to dotyczy jakiś pułków które nie posiadały tych czołgów czy wogóle nie wystepowały w pułkach a jeśli wogóle to gdzie występowały? W rozpoznaniu? Czy tylko Maczek je wykorzystywał? Matko nie kumam, cały mój światopogląd zaraz gruchnie. Proszę odpiszcie.
Laissez faire aux Polonais!
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Human
Posty: 32
Rejestracja: śr 05 lip, 2006 12:59 pm
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Human »

Że tak się wtrącę to z tego co wiem 10 PSK opierał się głównie na Cromwellach i to chyba były to wszystkie tanki prócz tych specjalnych (techniczne itd.)?
Chcąc być dokładnym należy powiedzieć, że na Cromwellach i Centaurach, czyli wersji z silnikiem Liberty, tanki techniczne w 10. PSK też były oparte na Cromwellu.
Czy podany w książce komentarz że nie występowały w pułkach pancernych to dotyczy jakiś pułków które nie posiadały tych czołgów czy wogóle nie wystepowały w pułkach a jeśli wogóle to gdzie występowały? W rozpoznaniu? Czy tylko Maczek je wykorzystywał?
Podany komentarz dotyczy 10. BPanc, która faktycznie posiadała Shermany w wersjach V, V.c, I.c, I.c Hybrid. Natomiast 10. PSK był pułkiem rozpoznawczym dywizji i posiadał Cromwelle.
Awatar użytkownika
wojt-as
Posty: 1136
Rejestracja: śr 20 kwie, 2005 11:38 am
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: wojt-as »

No ale czy był to wyjątek czy nie:
"Obecność czołgów typu Cromwell, nie będących na wyposażeniu pułków pancernych, wyjaśnia Wysocki- otóż w akcji zz rozkazu dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej oprócz 2. Pułku Pancernego wzięłi też udział dragoni z 10. Pułku Dragonów [..]"
powoli zaczynam kumać że nie było i w pułkach 10BPanc ale nie wiem czy dobrze rozumuję bo narazie z samych postów kierując się logiką cytatatów, to ich nie było w żadnych pułkach.
Oczywiście jest to niemożliwe bo już chyba nie stosowano taktyki francuskiej z maja 1940 roku.
Laissez faire aux Polonais!
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Human
Posty: 32
Rejestracja: śr 05 lip, 2006 12:59 pm
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Human »

Zaraz ja z powyższego postu nic nie rozumiem, więc proszę o wyjaśnienie.

W 10.BPanc nie było żadnych Cromwelli, Cromwelle miał tylko i wyłącznie 10. PSK będący pułkiem rozpoznawczym dywizji. Natomiat 10. Dragonów w ogóle nie miał czołgów, bo był de facto pułkiem rozpoznawczym brygady.
Awatar użytkownika
wojt-as
Posty: 1136
Rejestracja: śr 20 kwie, 2005 11:38 am
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: wojt-as »

No to wiem bardzo dobrze ino rozchodzi się o występowanie Cromwellów w pułkach pancernych. Powyższy cytat z kniżki podaje że takowe nie występowały w pułkach pancernych.
Więc się zapytuję czy kniżka pisała o
a. wszystkich pułkach pancernych na świecie
b. o pułkch alianckich
c. pułkach alianckich niepolskich
d. tylko w 10 BPanc
?
Bo jak było to mniej więcej wiem ale treść cytatu trochę to moją wiedzą wstrząsnęła.
Laissez faire aux Polonais!
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Human
Posty: 32
Rejestracja: śr 05 lip, 2006 12:59 pm
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Human »

Cromwellów w pułkach pancernych. Powyższy cytat z kniżki podaje że takowe nie występowały w pułkach pancernych.
W pułkach pancernych 10. BPanc, w innych pułkach pancernych występowały, chociaż było ich relatywnie niewiele.
ODPOWIEDZ