Kilof brytyjski

Moderator: Mike

mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Kilof brytyjski

Post autor: mietek1 »

No i znowu kolejna prosba.

Widzialem kilof, pelnowymiarowy duzy, system mocowania ostrza jak w saperkach.
Czyli okuty metalem koniec trzonka, mozna ostrze zdejmowac.

Jednak nie bylo na nim zadnych strzaleka ani innych bic, wiec pytania:

- czy wojskowy?
- czy ma ktos fotki kilofow brytyjskich - szczegolnie zblizenia miejsca laczenia sie trzonka i ostrza?
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Brytyjskiego "WWII-era or about" sprzętu kopaczkowego chyba teraz wypłynęło na rynku sporo, bo widzę, że nawet słynny Brytyjczyk Keneth Lewis, autor kultowej US Armistycznej książki "Doughboy to GI" i właściciel antykwariatu z amerykańskimi (wyłącznie) militariami "Norman D Landing" wziął na półki sklepowe brytyjskie kopaczki model WWII. Jak na Lewisa to jakiś wyskok, czyżby więc był jakiś wysyp?
mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Post autor: mietek1 »

To akurat nie z tego "wyplywania", widzialem takowy na rynku w UK, ale problem ze bic na nim zadnych nie bylo.

Taki sam widzialem jedynie na fotce jednej z grup rekonstrukcyjnych, ale to ze tak powiem dowod posredni, nie zas 100% potwierdzenie.

No i kilof to pelnowymiarowe bydle, czyli jak typowy wielki i ciezki kilof budowlany. Roznica tylko w okuciu trzonka i "demontowalnosci".
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

mietek1 pisze:- czy ma ktos fotki kilofow brytyjskich - szczegolnie zblizenia miejsca laczenia sie trzonka i ostrza?
I znów niezastąpiony wycinek z Jean`a Bouchery. To, co widać to najbardziej wzorcowy i najczęściej spotykany wzór kilofa używanego przez armię brytyjską podczas II wojny światowej.
Grzegorz pisze:Jak na Lewisa to jakiś wyskok, czyżby więc był jakiś wysyp?
Zaiste, wyskok, bo ja wielokrotnie jego stronę odwiedzałem i zawsze zazdrośnie narzekałem, że tylko jankeskim sprzętem on handluje.
Czy wysyp? Wydaje mnie się, że towar przybywa falami, nie tylko w Polsce, ale też na Zachodzie.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Post autor: mietek1 »

No dobra, ale jak wyglada ten typowy kilof?

Wstawilbys fotke?

Wysypy to na ogol sa powiazane z likwidacja zasobow mob, czy tez kolekcji. Jest, duzo, tanio, liczy sie ze tak nadal bedzie i....koniec... znikaja jak sie pojawily.

Do kompletu do kilofa byla lopata z 1941 roku (wojskowa), ale trzonek miala dorabiany.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

mietek1 pisze:No dobra, ale jak wyglada ten typowy kilof?
A to co na zdjęciu z lewej strony w środku obok "shovel`a", to co? Grabie? ;-)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Post autor: mietek1 »

Hmm, tyle ze u mnie zdjec zadnych nie widac...

:) Wiec moze i grabie :)

Podeslij prosze na mojego maila.

[ Dodano: Pon 08 Maj, 2006 11:32 ]
Dzieki fotki doszly, to byl inny.
Ja widzialem taki jak ponizej (o ile bedzie widac zdjecia):

[ Dodano: Sro 24 Maj, 2006 15:45 ]
Bylem w bibliotece - skladane kilofy, pelnowymiarowe, osadzane na okutym trzonku jak kopaczka, byly na 2 zdjeciach. Obie fotki Normandia, jedno to jednostki commando (chyba marine) drugia nie wiem.
ODPOWIEDZ