Patki batalionu ON

Moderator: Mike

fortus GR Salamandra
Posty: 5
Rejestracja: pn 12 gru, 2005 7:14 pm
Lokalizacja: Luboñ

Patki batalionu ON

Post autor: fortus GR Salamandra »

Zapraszam do dyskusji na temat patek na kołmierzach batalionu ON .Przykładowe zdjęcie przedstawia żołmierzy Batalionu ON "Czersk".Czy kolorystyka zawierała barwy piechoty ?.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

.A wiec po koleji

Wedle rozporządzenia odziały obrony narodowej powinny nosić na kołnierzykach (tak jak na zdjęciu) prostokąty w barwach biało czerwonych plus na rogatywce sznurek pleciony biało czerwony z takim samy kutasikiem.

Z tego co widać na różnych zdjęciach to takie oznaczenia widuje sie tylko zdjęciach z jednostkami ON tworzonymi w pierwszy rzucie tj w 1937 czyli wałsnie ON Czersk, w batalionach pomorskich czy śląskich. Z dostępnych relacji i zdjęć nie wynika jednoznacznie czy jednostki wlkp bON miały cos takiego. Jeśli juz trafia sie fotki z naszych wlkp bON to chłopaki nie maja znanych oznaczeń na kurtkach oprócz orzełka na czapce i stopniach na naramiennikach. wiec może w zasadzie przyjąć ze bON tworzone w drugim rzucie albo nie miały albo zależało to od stopnia organizacji lub widzi mi sie dowódcy brygady lub baonu. tyle mojego musze posprawdzać w książkach ale to niestety dopiero jak wrócę czyli gdzie kolo czwartku.
Schrek
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Dariusz Roszak
Posty: 25
Rejestracja: pn 21 lut, 2005 1:07 pm
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Dariusz Roszak »

Zgadzam się ze Schrekiem. Mocno zgłębiałem kiedyś ten temat i z tego co mi wiadomo w Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Narodowej nie wprowadzono elementów charakterystycznych dla Obrony Narodowej- patek czy ozdóbek na rogatywkach.
Na pewno nie było ich w Szamotulskim Batalionie Obrony Narodowej o którym swego czasu wraz z kolegą popełniłem książkę.
Niektórzy stwierdzają że charakterystyczną rzeczą dla jednostek ON był metalowy orzełek na rogatywce ale od tego też było wiele wyjątków.

Pozdr.
DR
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Z tymi On bywało różnie bo różnie sprzęt dostawali np. chyba krotoszynski ON dostał tornistry wz.33 do dodatkowego wyposażenia niektórzy dostawali po dwa chlebaki.
ale z grubsza rzecz biorąc to taki typowy strzelec ON WLKP może wyglądać następująco

-Rogatywka wz.37 -orzełek metalowy -wyjątek haftowany
-bluza drelichowa wz.37- bez patek może byc stopień np. st.strz
-spodnie drelichowe wz.37
-spinacze wz.37
-trzewiki piechoty

-pas główny jedno bolcowy.
-chlebak może byc wz.33 lub stereogo wzoru do niego stroczona menażka
-ładownice rożnie zależy od batalionu ale przeważnie do mauzerów jedna lub dwie -( ale równo w oddziale)
-maska może byc RSC albo wcale
karabin przeważnie jakis francuski lebel albo berthier to można ustalić konkretnie i odpowiedni bagnet.
-łopatka piechoty moze ale nie musi znam relacje ze mieli znam ze nie mieli.
-koc moze byc zrolowany przez ramie lub płaszcz tak zrolowany- czytałem ze jakiś koleś z ON dostał to i to ale nie poręcznie mu było.


to taka podstawa :

w szczegóły trzeba by sie zagłębić ;-)
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
fortus GR Salamandra
Posty: 5
Rejestracja: pn 12 gru, 2005 7:14 pm
Lokalizacja: Luboñ

Post autor: fortus GR Salamandra »

Dziękuje za odpowiedzi na moje pytanie.Czy koledzy znają dokładny wymiar patek kołmierzowych,gdyż nie mam dostępu do rozporządzenia.
ODPOWIEDZ