Hełmy w 10. Pułku Dragonów

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ;

Nie wiem czy w tematu i czy to pomoze ale ........
Obrazek
Obrazek
Lub
Obrazek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Pomoże. Na tym środkowym zdjęciu wyglądają dość ciemne, zwłaszcza z początku od lewej.

To i ja dorzucę, poczet sztandarowy Pułku z Karczem w roli głównej. Barwa ku jasnej ucieka, jak widać.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Myszle ze pasek jest ciemno kaki ( lub ciemnozielony ) jak widac na oficera na prawo .

Obrazek
Obrazek
wojtek
Posty: 14
Rejestracja: sob 10 sie, 2013 12:50 pm
Lokalizacja: Meszna/Bieslko-Bia³a

Post autor: wojtek »

Mike pisze: Pytanie kieruję głównie do Kolegów z "Bredy", którzy jak malowani prezentowali się w tychże hełmach na ubiegłorocznych uroczystościach w Holandii. Czy malowaliście hełmy, czy też używacie je w takich kolorach, w jakich były fabrycznie?
Cześć hełmów pozostawiliśmy w oryginalnej farbie, a reszta została pomalowana farbą wzorowaną na brytyjskiej wojennej ( jako wzór posłużyła nam zachowana farba z jakieś tam elementu pojazdu)

org. farba nr. 3 i 5
nowa farba nr. 1,2 i 4
Niestety na tą chwile fotką w lepszej jakości nie posiadam
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

To jeśli pozwolicie dodam coś od siebie w kwestii malowanych hełmów "orzeszków" ;)
Posiadam 2 sztuki RAC-ów w oryginalnym fabrycznym malowaniu fakt, że z początku lat 50 ale są... i tu ciekawostka ;) porównywałem ich kolor z oryginalnymi sztukami jakich fotografie posiadam i co ciekawe wydaje się być to ten sam odcień (charakterystyczny odcień zieleni). Uw kolor to Bronze Green czyli ten sam kolor jakim malowano pojazdy Brytyjskie podczas II-giej wojny.
Co ciekawe namierzyłem u siebie firmę (firma z Reichu produkująca farby od ponad 120 lat), która jest w stanie "umieszać" wszystkie 3 odcienie BG identyczne jak stosowane w czasie wojny (mają chyba receptury na każdy dostępny kolor ze świata). Porównywał na ich wzorniku podstawowy BG z dekielkiem do noszaka na pociski do 2 calówki z 1939 roku oraz z tripodem dalmierza z 1942 roku jakie posiadam (oba w oryginalnym malowaniu) i jest to 100% to samo ;)

btw. po lewej oryginalny dekielek w kolorze BG po prawej kopia dekielka w kolorze Service Brown (zdjęcie zrobione z bliska z lampą więc ciutkę może przekłamywać)
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

I te hałerki tylko jakość zdjęć nie za bogata (stare fotki) :)
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Kolorki troszku mogą przekłamywać bo wiadomo jak to z aparatami ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

...
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

I tripod w tym kolorze...
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

:)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Wojtek, dzięki za info! Twarzy nie trzeba było zakrywać, i tak Was rozpoznajemy :P

Hubercie, uspokoiłeś mnie :) Mam u siebie od lat kilku taki hełm, który czekał na bojowe użycie, no i na szczęście kolorystyka jest odpowiednia. We wszelakich księgach właśnie tenże bronze green jest pokazywany (włącznie z traktującą o pancernych uniformach świeżynką "The Men Inside Metal"), choć zawsze wydawał mi się zbyt zielony.
A wychodzi na to, że jest to kolor właściwy.

A co do tej firmy niemieckiej, czy nie jest to przypadkiem Fluger?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Ta firma to Spies Hecker, nie są tani bo w zależności od koloru, rodzaju (maty półmaty etc) za litr wychodzi ok 200zł. Oczywiście mogą umieszać mniejszą ilość ale też zależy od koloru minimalna ilość to od 100/150ml do 300ml :)
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

A tu jeszcze dwie sztuki wojennych "Żółwi" MKIII w BG-inach (wrzucam przez te linki bo jakoś nie mogę wrzucić więcej zdjęć, wyskakuje mi komunikat, że przesadziłem z limitem zdjęć):

1) https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphot ... e=558BFE18
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphot ... e=55823806
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphot ... e=55903AC0

2) https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphot ... e=55932FF2
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/ ... 77d536b89a
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphot ... e=554BFB0C

Oczywiście, odcienie mogą się różnić w BG (nawet na tych elementach które wrzuciłem) bo jest 3 odcienie znacząco się od siebie różniące (light, mid, deep) ale podstawowym z tego co się "dopatrzyłem" jest środkowy, choć niektóre elementy wyglądają jak by były malowane "deep-em" :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Dzięki Hubert! Ten nawet bardziej mi się podoba, chociaż pewnie pozostawię w oryginalnym, który jak dla mnie jest właśnie "light", bo to ten sam, co i na Twoim hełmie RAC.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Nie wykluczam, a nawet uważam, że w okresie "późniejszym" malowano również farbami z dostaw ze Stanów (OG i OD) jak i różnego rodzaju odcieniami brązów głównie podstawowym Service Brown jaki stosowano do malowania różnego rodzaju elementów wyposażenia, dlatego też często można zaobserwować pełną gamę kolorystyczną hełmów ;)

Ja na ten przykład na wszystkie posiadane do tej pory ponad 120 hełmów MKI i MKII jakie miałem, no i mam, miałem kilkanaście odcieni zieleni i brązów (wszystkie w oryginalnym wojennym malowaniu).
Obrazek
ODPOWIEDZ