[PSZ] Windproof Smock

Moderator: Mike

Paladin
Posty: 16
Rejestracja: sob 02 paź, 2010 6:41 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Paladin »

A kto zauważył harcerską lilijkę na kieszeni? Na to też był stosowny przepis:D
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Lilijkę czy krzyż? Taki, jak u mojego dziadka?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Paladin
Posty: 16
Rejestracja: sob 02 paź, 2010 6:41 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Paladin »

Na zdjęciach widać lilijkę, a przepis z lutego 1945 faktycznie dotyczy tylko krzyża. Najprawdopodobniej po prostu takie krzyża nie posiadał...

http://www.flickr.com/photos/snelling-c ... 7/sizes/k/
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Michale,

Żeby nie zrobił się off-topic wnioskuje o otwarcie nowej dyskusji dotyczącej znakomitych przodków forumowiczów. Jestem niezwykle ciekaw tych historii - i Twojego Dziadka, i brata ciotki ojca Andrzeja (w skrócie BCOA - a dalszego krewnego nie miałeś, co by jeszcze dłużej go trzeba było opisywać??:) ). Napiszcie coś więcej.

O.
Paladin
Posty: 16
Rejestracja: sob 02 paź, 2010 6:41 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Paladin »

To powinowaty, nie krewny;) Wszystko co wiem zawiera się w tym pliku, który już wysłałem.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Mea culpa.

No, tak, ale do wszystkich forumowiczów nie wyślesz, a warto się dzielić z innymi ciekawymi historiami:)

Kurczę, na tym forum, na innych forach, na FB zgromadziliśmy tyle zdjęć, tyle historii, tyle ciekawych faktów, że aż prosi się, żeby zebrać je w jedną całość. Na przykład w postaci strony internetowej - żołnierzepsz.pl ?? Takie archiwum. Mnie to niestety przerasta:)
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

piekarz24 pisze:Michale,

Żeby nie zrobił się off-topic wnioskuje o otwarcie nowej dyskusji dotyczącej znakomitych przodków forumowiczów. Jestem niezwykle ciekaw tych historii - i Twojego Dziadka, i brata ciotki ojca Andrzeja (w skrócie BCOA - a dalszego krewnego nie miałeś, co by jeszcze dłużej go trzeba było opisywać??:) ). Napiszcie coś więcej.
Propozycja kusząca. Ale niech któryś z Was, gości Odwachu zacznie, mnie tu nie wypada się rozpychać jako gospodarzowi ;)
I może przy okazji nam jakieś ciekawe biogramy przodków forumowiczów pojawią się?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
saper - PSZ
Posty: 42
Rejestracja: czw 07 sie, 2008 9:43 am
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: saper - PSZ »

Przez jakiś czas nie zaglądałem na Wasze forum, a tu takie dyskusje się toczą :D
Wracając do tematu kamuflaży w 1DPAnc to Kazimierz Psuty z 1 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w swojej książce ma fotkę w denisonie. Książkę mam od kilku lat, a dopiero ostatnio zwróciłem na tą fotkę uwagę. Zdjęcie pochodzi z 1945 roku z Niemiec. Jak ktoś by się z nim widział na jakiejś imprezie maczkowej, niech go zapyta skąd miał tą kurtkę.

Jeśli chodzi o fotki Andrzeja, to pewnie jest tak jak piszecie.

Michał czy Twój dziadek miał swój przedwojenny krzyż harcerski, czy zdobył go gdzieś w Anglii? W PSZtach było bardzo wielu przedwojennych harcerzy, a mimo to, bardzo niewielu nosiło krzyże harcerskie/lilijki. Na zdjęciach tego praktycznie nie widać.

Jeśli chodzi o pomysł Olka, to jest to świetna sprawa. Poza tym warto umieścić gdzieś w jednym miejscu fotki fantów posiadanych w grupach, bo czasami niektóre muzea nie mogą pochwalić się takimi zbiorami. Poza tym fotki epokowe, relacje i to co udało się ustalić. Wbrew pozorom jest to kawał wiedzy, z którą nikt z zewnątrz nie jest się w stanie zapoznać, ponieważ to wszystko rozrzucone jest na kilku forach, a reszta to opowieści powtarzane przy okazji naszych spotkań. Myślę, że byłaby to ogromna porcja wiedzy dla sympatyków 1 DPanc.
wojtek
Posty: 14
Rejestracja: sob 10 sie, 2013 12:50 pm
Lokalizacja: Meszna/Bieslko-Bia³a

Post autor: wojtek »

dorzucam coś od siebie :
pluton rozpoznawczy, drugiego szwadronu dragonów.kanał Mozy, Holandia
Obrazek

PS.co do strony oczywiście pomysł super
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Widziałem to zdjęcie w książce o żołnierzach 1. Dywizji Pancernej... Teraz już wiem skąd jest :)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Czołem,

współpraca z kolegami z Muzeum gen. Maczka w Bredzie układa się znakomicie. Podczas naszej wizyty zagadnąłem o winproofa na manekinie przedstawiającym żołnierza batalionu strzelców podhalańskich. Okazuje się, że ta sylwetka jest dość przypadkowym połączeniem beretu khaki z windproofem. Rob - jej twórca - niestety dysponuje tylko jednym zdjęciem przedstawiającym żołnierza dywizji w windproofie. Posłałem mu więcej z naszych zbiorów i dałem link do tego wątku.
Nie wiem czy było to wam znane, ale Rob dokładnie określił miejsce wykonania dwóch ze zdjęć. Pierwsze z nich przedstawia Dragonów przy zniszczonym Stugu. Zdjęcie zostało wykonane przy kościele w Raamsdonk. Stug został unieszkodliwiony przez Shermana z 1st Northamptonshire Yeomanry, C- squadron.
Druga fotka to ta, wklejona powyżej przez Wojtka. Zrobiono ją w lutym 1945r. niedaleko Keizerveer. Łódka nie płynie kanałem Mozy, lecz kanałem melioracyjnym.

Olo
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Ma je w swoich zbiorach też pan porucznik Alojzy Jedamski, co tłumaczy wiele i układa się w spójną całość.

Holendrzy faktycznie bardzo pomocni, miło było słyszeć tyle dokładnych opisów tyczących się miejsc, sprzętu, wykonania poszczególnych fotografii.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Michale, które dokładnie zdjęcia ma pan Alojzy?
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

No właśnie tą fotografię, którą wcześniej zamieścił Wojtek-pasuje, bo pan Alojzy w 2. szwadronie służył właśnie.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

No tak, teraz zaczaiłem:)
ODPOWIEDZ