Sanitariusz Polskich Sił Zbrojnych

Moderator: Mike

Robspad
Posty: 73
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 12:08 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Robspad »

Piekarz24
Niedługo, będę przeprowadzał małą renowację i konserwację.
Wtedy porobię fotki i postaram się pomierzyć co się da.
Kosztów dokumentacji nie będzie, potrzebuję tylko trochę więcej wolnego czasu i ładnej pogody.
Z tego co wiem, to ktoś kiedyś w Anglii zrobił replikę kosza. Był to jeden egzemplarz, co najwyżej dwa. Czy obecnie robi ktoś repliki - nie wiem.
W Łodzi jest jeden punkt, który robi wyroby z wikliny na zamówienie.
Kosz jest zasadniczym elementem projektu. Ponieważ gdy będzie zapleciony inaczej niż trzeba, lub gdy wymiary nieco się rozjadą, to reszta nie będzie pasować i pozostałe wymiary mogą okazać się zupełnie nieprzydatne. Lepiej żeby ten, kto zaplata, mógł sobie zobaczyć sposób zaplotu i po swojemu pomierzyć. Wtedy będzie pewność, że kosz jest dobrą repliką.
I wszystkie pozostałe elementy, niezależnie od tego gdzie i przez kogo wykonane, będą pasowały bez mozolnego dopasowywania i rzeźby.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Robspad: Dziękuję! Czekam w takim razie na info


-Jeśli chodzi o noszowych, nie zawracałbym sobie nimi głowy - często byli to żołnierze np z PAL przydzieleni do tego zadania np. podczas bitwy o Monte Cassino
-Sanitariusze - jestem ciekaw gdzie byli szkoleni?? Pełnili raczej podstawowe funkcje więc i przeszkolenie/wyposarzenie skromne mieli
-Podoficerowie sanitarni. Kim byli?? Felczerami?? Tak samo, były jakieś szkoły podoficerów sanitarnych??
-Lekarze - polecam "Wojna Ludzie i Medycyna" A.Majewskiego - tam to jest ładnie opisane. Z tego co tam napisał wynika że kosze medyczne były jak najbardziej wykorzystywane. Inną ciekawą kwestią jest to że pisze tam, iż nosił rewolwer (z racji że był oficerem). Z kolei w ksiażce pt "Sztylet Komandosa" M.Zajaczkowskiego pisze, że lekarz Kompanii por.lek.B.Świtalski podczas patroli nie mógł mieć broni - ciekawa sprawa?? Czego to było wynikiem??
A podoficerom sanitarnym przysługiwała broń krótka??

Jeśli chodzi o ładownice p37 to widziałem taki z namalowanymi czerwonymi krzyżami. Widziałem fotę jednej z grup rekonstrukcyjnych zachodnich w której sanitariusz miał opaski zkrzyżem na nich (takie jak na ramieniu).

Czasem noszonodwie opaski na prawym i lewym ramieniu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Obrazek
To tak dla pokazania jak to wygląda o czym rozmawiamy.

Co do broni u sanitarnych to reguły nie ma, ponieważ wedle konwencji genewskiej personel medyczny może być uzbrojony a z relacji widać różne rzeczy.

Co do porównywania 2KP z 1DPanc był bym ostrożny ponieważ panowały tutaj inne warunki oraz struktury organizacyjne.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Jeśli chodzi o broń to warto poczytać źródło tam pisze to o czym mówi Schrek:
SZCZEGÓLNIE Rozdział II Art.8

http://www.pck.org.pl/pliki/mph/1929_27 ... Genewa.pdf

Pozdrawiam

[ Dodano: Czw 07 Lut, 2008 1:17 am ]
Schrek pisze:Bardzo ładne ampułki, jeśli Tobie są one zbędne bardzo chętnie je obejrzę z bliska. Wprawdzie bardziej nadają sie na wyposażenie BPO niż na wyposażenie sanitariusza ale do wystawki jak znalazł.
Ja myslę, że takiego podoficera sanitarnego nauczyli szycia ran powierzchownych boto zadna sztuka raczej więc w jego torbie mogły się znaleźć nici, ale to tylko taki mój domysł.

[ Dodano: Czw 07 Lut, 2008 2:46 am ]
Ala fajna książka, mimo, że II korpus - arcyciekawa, niestety brak kasy...

http://cgi.ebay.co.uk/Monte-Cassino-Pol ... dZViewItem
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

[mod]Wpuszczam głównie dla przyzwoitości:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... :IT&ih=011

Cena dosyć zaporowa.

Można zobaczyć, czy w ogóle pójdzie.[/mod]

[ Komentarz dodany przez: wielebny: Pią 15 Lut, 2008 5:24 pm ]
http://www.odwach.aplus.pl/rku/viewtopic.php?t=983
Ostatnio zmieniony pt 15 lut, 2008 5:25 pm przez S. Mindykowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

W skład jednostek sanitarnych 1. Dywizji Pancernej wchodziły

10 Lekka Kompania Sanitarna
11 Kompania Sanitarna
1 Polowa Stacja Opatrunkowa
1 Pluton Higieny

Nie bardzo jednak potrafię zróżnicować czym który pododzdział się zajmował, jakiego sprzętu używał zarówno tego sanitarnego jak i medycznego, co należało do ich obowiazków, jaki w nich był personel. A co najważniejsze czy w ich ramach rozwijane były np. sale operacyjne czy też transfuzyjne. To nie lada gratka by było pokazać taką bardziej skomplikowana instalację sanitarną 1. D. Panc. a nie tylko II Korpus/1SBS nieprawdaż??:))
Ma ktoś informację na ten emat?? Literatury praktycznie brak.
Pozdrawiam
piekarz
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Dedukując
Myślę że
Piekarz pisze:1 Polowa Stacja Opatrunkowa
to będzie po prostu BPO
Piekarz pisze: 10 Lekka Kompania Sanitarna
11 Kompania Sanitarna
To kompanie transportowe (?)

1 Pluton Higieny
Czy to nie jest czasami w skrócie zwanymi łaźniami polowymi?
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Szczerze to nie wiem czy to jest takie prste:
1.BPO trochę za małe jest żeby zabezpieczyć potrzeby całejDywizji - była to jednostka dywizyjna. Myślę że funkcje BPO przejmowały odpowiednie pododdziały w każdym pułku/batalionie.

2. Jeżeli 10 Lekka Kompania Sanitarna i 11 Kompania Sanitarna były po prostu kolumnami transportowymi to nie bardzo wiem w czym różniły się w kompetencjach i w sprzecie ?? Nie wiem jakie pojazdy były w lekkiej (nie było w Dywzji ambulansów na bazie Dodga), angielski sanitarki to tylko klasa średnia i ciężka np.Ford/Chevrolet

Chyba Instytut Sikorskiego trzeba odwiedzić bo inaczej nie da rady tego rowikłać:(
mietek1
Posty: 160
Rejestracja: pt 10 mar, 2006 1:49 pm
Lokalizacja: UK

Post autor: mietek1 »

Szybkie przejzenie zasobow dysku.

Mam fotki, choc moglem pomieszac jednostki 1 i 2 korpusu.

Sanitarka, chyba nie wiem jaka, lekka/srednia - 1 Korpus Polski
Fordy i Chevlorety - 1 Brygady Kawalerii Pancernej (ale z 1942)
Sanitarne half tracki z punktu opatrunkowego 24 Pulku Ulanow, Francja 1944.
Ktorys CMP w wersji sanitarnej z buda.

Nie znam zrodel fotek, dostalem je od czlowieka w UK, ale podpisy sa dwujezyczne (Ang/PL)

Olo -wysylalem Tobie fotki (ale duze 10MB), moze wstawisz je w watku, bo wyglada ze ja nie moge dodawac zdjec na forum (problemy techniczne?, uprawnienia?)
stary1skc
Posty: 56
Rejestracja: pt 05 sie, 2005 3:15 pm
Lokalizacja: Swarzêdz
Kontakt:

Post autor: stary1skc »

Odnosnie personelu medycznego w 1 SKC to owszem lekarz oficjalnie chodził bez broni zgodnie z konwencją, ale są też opisy doktora Świtalskiegom ziejącego z dwóch thompsonów równocześnie;)
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Wogóle to on słynął z tego że podczas ćwiczeń zawsze występował jako zwykły piechur, nieoszczędzając się i kryjąc "pod białym kitlem":)) Z reszta co ciekawe był bardzo młodym człowiekiem, adeptem wydziały lekarskiego w Edenburgu i bez specjalizacji. Tak na prawdę swój staż odbywał dopiero na froncie. Początkowo ponoć niektórzy podchodzili sceptycznie do jego umiejętności...ale dał się poznać jako ofiarny lekarz.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Stary pisze:lekarz oficjalnie chodził bez broni zgodnie z konwencją,
Przemo a pokarzesz mi to piśmie?
Ostatnio to sprawdzałem i stoi jak wół, że personel medyczny może być uzbrojony w celu ochrony własnej i ochrony osób będących pod ich opiekom. No chyba, ze miałem jakąś lewa konwencje.

Swoją drogą tez byłem tym zaskoczony.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Potwierdzam to co Shrek napisał. Wcześniej (wyżej) podałem link do odpowiedniej strony

[ Dodano: Pon 25 Lut, 2008 8:30 pm ]
Ciekawa fotka:
http://www.collectionscanada.gc.ca/arch ... mlanmne6m0

Podpisana "Personnel of No.5 Field Dressing Station and Surgical Unit"czyli polowa stacja opatrunkowa. A to brzmi juz znajomie. Może w Dywizji tez rozwijali podobne instalacje...:)))a to by było fajne dla wszydtkich dywizyjnych medyków:))
Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: KaktuS »

Na Allegro pojawiłą się torba ( apteczka ) na shell dressingi, w stanie bardzo dobrym - cena 50 zł. Link apteczka_angielska
Obrazek
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Pawełło pisze:
Co znaczy Airway wszyscy wiedzą, ale co to oznacza w tym kontekście - trzeba to ustalić.
Jeżeli czymkolwiek można udrożnić drogi oddechowe to właśnie rurką ustno-gardłową. Intubacyjnych jeszcze wtedy nie było.
Mike - może spróbujemy na anglijskim forum.
Otóż rurki intubacyjne wszak inne od tych współczesnych ale już były. I ładnie intubatorami się nazywały. (Butkiewicz-Chirurgja przypadków nagłych-wyd.1939)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ