DRAGONI NAPRZÓD!!!

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Dzięki za ciekawe linki! Z profilu: S'engager pour la France : les polonais du Pas-de-Calais 1939/1945 pozwoliłem sobie podlinkować poniższe zdjęcie z Saint Omer. Nie znałem go!
Załączniki
54256092_1517649051702740_2345139400171585536_n.jpg
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Trooper
Posty: 910
Rejestracja: śr 09 lip, 2008 6:14 pm
Lokalizacja: Suchy Las

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Trooper »

I cyk! Do archiwum ;)
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Zdjęcie świetne, bo widać na nim pięknie pluton pepanców. No i ciekawostka: na wszystkich w zasadzie fotografiach z Saint Omer i towarzyszących, dragoni przywdziewają denimy. A tu mamy ewidentnie battle dress. Obszyty, a jakże ;)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
SzeregowyTruten
Posty: 1585
Rejestracja: wt 09 lip, 2013 11:29 pm
Lokalizacja: Kościan

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: SzeregowyTruten »

Ten z lanarkiem to jakby miał buty do jazdy motocyklem.
Gentlemen, this is a story that you shall tell your grandchildren, and mightily bored they'll be.
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: KR48 »

Mike pisze: śr 17 kwie, 2019 1:25 pm Dzięki za ciekawe linki! Z profilu: S'engager pour la France : les polonais du Pas-de-Calais 1939/1945 pozwoliłem sobie podlinkować poniższe zdjęcie z Saint Omer. Nie znałem go!
Zdjecie pochodzi z prywatnego zbioru , wiecej o tematu kolega mi nie powiedzial .
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

SzeregowyTruten pisze:Ten z lanarkiem to jakby miał buty do jazdy motocyklem.
Faktycznie! Może jakiś goniec, choć, co ciekawe, na berecie ma gogle, ale nie ma hełmu motocyklowego, więc raczej nie motocyklista. Gwiazdek też brak, może po prostu obrotny kierowca :)
KR48 pisze:Zdjecie pochodzi z prywatnego zbioru , wiecej o tematu kolega mi nie powiedzial
.

W Saint Omer zrobiono w ogóle dużo prywatnych, amatorskich zdjęć. Podejrzewam, że było tam parę osób posiadających aparaty fotograficzne, dzięki temu wzorem np. Thielt mamy tak różnorodną i bogatą dokumentację.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: KR48 »

A Buty ma Dispatch rider boots .
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Trochę więcej o ceremonii odsłonięcia nagrobku dragona Skulińca. Widać tam naszych ze Świętoszowa.

http://www.polishwargraves.nl/langri/2486.htm

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 53934.html
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: KR48 »

Witam ,

Po dochodzeniu , dowiedzieliśmy się ze groby Oblatow sa w ramach utrzymani przez Polskie Ksiedzy w Francji .
Tak na ziemno , nie sa przeciwko cos " postawic " na grobach ale musza miec zgode ich wladzy .

Tak ze nam proszeli o zdjecie rzeczy ktore chcemy postawic na grobach . Jak powiedziałem pierwszo , mieliszmy na mysli postawic " wiewiórke " Ale nie wiem co sie robi w Polsce , oto dlaczego potrzebowalem wasza pomoc .
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Nie ma w Polsce jednego, jedynego obowiązującego wzoru Wiewióry na groby weteranów 1. Dywizji Pancernej. Na każdym jest ona wykonana we własnym zakresie. Sprawdzimy w archiwum, czy nie mamy jakiegoś projektu.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: KR48 »

Dziekuje za odpowiedzi .
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Fragmenty owianego legendą filmu z Poperinge - widać na nim kolumnę dragońską. Jakość nie jest świetna, bo to niejako film z filmu, ale... koniecznie obejrzyjcie!

https://www.focus-wtv.be/nieuws/septemb ... 49MUSKj6wA
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Jurek »

Za każdym obejrzeniem miażdży jednakowo :)
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
SzeregowyTruten
Posty: 1585
Rejestracja: wt 09 lip, 2013 11:29 pm
Lokalizacja: Kościan

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: SzeregowyTruten »

Poruszające.
Gentlemen, this is a story that you shall tell your grandchildren, and mightily bored they'll be.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Historia jednego zdjęcia.
Fotografia, która wypłynęła na Facebooku poniżej. Przedstawia dragonów-bezdyskusyjnie.
A do tego komentarz od Jaapa Geensena, naszego serdecznego współpracownika, znawcy historii walk nad kanałem Axel-Hulst i poniekąd też uczestnika tamtych wydarzeń.
Jaap Geensen pisze:the foto of Sept 16th on Heikant that Ilse took has a big problem: She managed to have me not on any of het foto's.

I was on the left just outside the picture. The location is an easy one: the Church on Heikant ( my village as you know) has on the Eastside an entrance to the cemetary which is behind the church. Next to the Church is the monument.

In fact on one of the pictures you see a tall building on the left which is the Eastwall of the church.

The soldier who was initially buried at Heikant was killed on the 16th of September while trying to capture that Railway bridge where we have been standing. They had left the heavy equipment at Heikant that is probably the reason that he was also brought to Heikant and buried there. He is in a grave in Axel.
Załączniki
92019428_2522722957832590_6671730729350594560_o (1).jpg
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ