PSZ pojazdy

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
wielebny
Posty: 3124
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 7:51 am
Lokalizacja: Czarnków

PSZ pojazdy

Post autor: wielebny »

Zrekonstruować raczej nie zrekonstruujemy, ale przydało by sie zdobyc namiary.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pawe³³o
Posty: 90
Rejestracja: śr 13 kwie, 2005 12:18 pm
Lokalizacja: Che³m/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pawe³³o »

Zwłaszcza na ten wyżej - śliczny (samochód nie pan).
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

To odpowiednio: Dodge trzyosiowy oraz Chevrolet Canada. Canadę ma Jasiu Cynka, męczy się z nią już parę lat, chce ją sprzedać (koszty, praca)- namawiam go jednak, by (przy naszej pomocy oczywiście) spróbować nad nią popracować.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: KaktuS »

Stary temat - czy coś ruszyliście z Jasiem? Moje wścibstwo wyjaśniam faktem że pierwsza rzecz z interesującej nas epoki, jaką kupiłem to właśnie pojazd, tylko trochę mniejszy i bardzo mało oryginalny, ale za to z konkretnymi papierami.
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Z tego, co mi wiadomo, Jasiowa Canada jest na sprzedaż. My tymczasem rozglądamy się za czymś używanym w 10 pułku dragonów, za czymś bojowym i w ogóle bardzo fajnym.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: KaktuS »

Half -truck czy bren carierr ? Ale w Pułku Willysy też na stanie były, chociaż bojowo to nie za bardzo, a spadochroniarskie czy SAS u to nie te jednostki i piekielnie trudne do odtworzenia...
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Jeżeli już jesteśmy przy pojazdach PSZ nie sposób jest się nie pchwalić:))

[ Dodano: Pon 04 Lut, 2008 4:37 pm ]
A tak swoją drogą chce prosić Drogich Dragonów o radę:
mamy dwa pojazdy - są one bardzo brzydko pomalowane: 82 AB fuuuuuuuuuj - są to Dodge WC 51 i GMC CCKW - trzeba coś z tym zrobić. Jeśli ma być kosher a za razem malowanie ma być polskie to tylko II Korpus lub Ludowe Wojsko Polskie. A ja bym chciał tak 1. Dywizję Pancerną - wiem że sa w Polsce Dodge w barwach Dywizji ale niestety nigdzie nie udało mi się potwierdzić, że rzeczywiście były w niej. Co robić??
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

A ja bym chciał tak 1. Dywizję Pancerną - wiem że sa w Polsce Dodge w barwach Dywizji ale niestety nigdzie nie udało mi się potwierdzić, że rzeczywiście były w niej. Co robić??
Królestwo Niebieskie za Dodga WC51/52 w barwach Dywizji.

Ja póki co nie widziałem żadnego.
W całym 10 tomowym Od Acromy do Zwycięzcy" (połowa to 1. Korpus) nie ma też ani jednego zdjęcia.

Wydaje mi się, że jest na to wytłumaczenie. Przed "wyjazdem" na tournee do Francji, Dywizja została całkowicie dozbrojona i wymieniono stary sprzęt (nawet wydaje mi się, że wtedy dopiero część dostała Halfy).

Z tego powodu raczej trudno o sprzęt nieregulaminowy.
A odpowiedników trochę było: Bedford MW, Dotrson WOT2, Morris C8 itd.
I ten sprzęt widać na zdjęciach.

Co prawda pewien dżentelmen z Łańcuta zarzekał się na tegorocznym MWB, że Doczki były w Dywizji i ma na to foty, to po jego argumentacji, że "Maczek wolał amerykańskie, to osobiście wymusił (sic!) na Eisenhowerze dostawę Dodgy do 1 DPanc." mam poważne wątpliwości.

Być może w Londynie udałoby się wyszabrować jakieś nieznane dotąd zdjęcia ?

Na mój dzisiejszy stan wiedzy, ani WC 51/52, ani GMC nie gościły w Dywizji.
A Dodge w wiadomych barwach, to raczej próba zaklinania historii i "chciejstwo" posiadaczy w/w.

Oczywiście, jeżeli jest inaczej - chętnie się dowiem.


Jest natomiast na Milwebie do kupienia Morris C8 15cwt:

http://www.milweb.net/index2.html


Szczerze ? Sprzedać jankeskie rzeczy i kupić brytolskie.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Święte słowa. Właściciele "Dodżek" masowo dorabiają ideologię tłumacząc malowanie wozów w 1 DPanc bądź "naciskami na Eisenhowera", bądź "brakiem zdjęć spowodowanym brakiem czasu podczas wojny na robienie zdjęć", bądź też jakimś innym cudacznym powodem.
Jeżeli Dodge były w dywizji, to pojedyncze sztuki, które dziwnym trafem uniknęły obfotografowania. A przecież dobra rekonstrukcyjna maksyma głosi, że "odtwarzamy regułę, a nie wyjątek"...
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

No wiem, wiem... Pana z Łańcuta też mieliśmy okazje poznać - może robić za pułkowego bajkopisarza. Szczerze to już dwa lata poluje po sieci za fotkami Dodgea w barwach 1.D.Panc. lub I Korpusu Polskiego i nic. Długo polowałem n foty White Scout Cara i ZNALAŻŁEM w końcu....Nie chcę nic naciagać po prostu jest to bardzo intrygujące - taki M3A1 się trafił do dywizji i nawet w stratach jest ujęty, używali go choć brytyjczycy mieli lepiej do tego celu nadające się pojazdy np. Humber a Dodgeów które lepsze od Fordsonów są, nie uświadczysz w barwach 1.D.Panc. choć kanadyjskie to już widziałem. Tak a propos może jest ktoś chętny na zakup takiego pojazdu....:))
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Nasza dywizja była też uboższa o pułk rozpoznawczy na samochodach pancernych, w związku z czym Humberów AC, Daimlerów AC czy też Staghoundów niestety w walkach nie było.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

Nie chcę nic naciagać po prostu jest to bardzo intrygujące - taki M3A1 się trafił do dywizji i nawet w stratach jest ujęty, używali go choć brytyjczycy mieli lepiej do tego celu nadające się pojazdy
Co do M3A1 to były one dosyć powszechnie używane w bryt. dywizjach pancernych jako wóz dowodzenia (z radiostacjami).

Gdzieś widziałem zdjęcie (tylko nie mogę go teraz znaleźć) 4 kanadyjskiej pancernej, na której było 4 czy 5 "White'ów" obok siebie.
Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: KaktuS »

piekarz24 pisze:mamy dwa pojazdy - są one bardzo brzydko pomalowane: 82 AB fuuuuuuuuuj (...)- trzeba coś z tym zrobić.
Tak na moje oko połowa zabytkowych pojazdów militarnych produkcji amerykańskiej będąca w w tym kraju jest wymalowana jak nie w 82, to w 101 AB. Jakaś fatum, czy cóś.
Najprościej i możliwie bezkonfliktowo - zamalować znaki rozpoznawcze, nanieść brytyjskie numeracje armijne, polskich znaków nie malować.
S. Mindykowski pisze:Królestwo Niebieskie za Dodga WC51/52 w barwach Dywizji
Piekło na dokładkę nawet za zdjecie takie w formacie 6 x 9 cm.
S. Mindykowski pisze:.. Dotrson WOT2..
Może jestem menda, ale Fordson WO72.
S. Mindykowski pisze:Szczerze ? Sprzedać jankeskie rzeczy i kupić brytolskie
Najlepsze wyjście, zwłaszcza że o ile amerykańskich pojazdów trochę jest, to brytyjskich po prostu w kraju nie ma i w momencie sprowadzenia czegoś z kierownicą z drugiej strony splendor kolekcjonera urośnie do kwadratu.

Chciejstwo właścicieli pojazdów w zakresie malowania znaków rozpoznawczych poszczególnych jednostek to temat na osobny wątek.
Ostatnio zmieniony czw 07 lut, 2008 10:20 am przez KaktuS, łącznie zmieniany 1 raz.
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
Awatar użytkownika
Grzegorz O.
Posty: 394
Rejestracja: sob 31 gru, 2005 6:27 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Grzegorz O. »

Chevroleta Canadę na chodzie ma też Andrzej Frankowski
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Z resztą kupionego od nas...ale dziwny to był samochód...(to ten po lewej). Niby C60 ale taki kótki...jakiś. W 2006 roku na zlocie były jeszcze dwa Chevrolety C15 w tym jeden w barwach (choć dziwnych) 1.D.Panc.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ