Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Grzegorz »

Hello,

Przez przypadek mam od dawna takie commonwealthowskie rękawice, ale nie mam pojęcia, z jakiego rodzaju służb one są i do czego służyły? Czy moglibyście pomóc fachową informacją? Jak zawsze będę wdzięczny.

Jeśli chodzi o stamping:
- obie mają koszerną wojskową Broad Arrow
- jedna ma nazwę firmy tak jakby B&L Co. i datę 1944
- druga ma nazwę firmy nieczytelną, ale data też jest 1944
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Trooper
Posty: 910
Rejestracja: śr 09 lip, 2008 6:14 pm
Lokalizacja: Suchy Las

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Trooper »

Prawdopodobnie to nakładki na rękawice przeciwgazowe (Anti-Gas Over Mittens), zapewniające ochronę rękawic przeciwgazowych i zwiększające możliwości manualne noszącego. Więcej znajdziesz pod linkiem poniżej ;)

https://talesfromthesupplydepot.blog/20 ... r-mittens/
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Jurek »

Rękawice podstawowe wraz z pelerynką smierdziuszką są np. wspominane w wyposażeniu Humbera. Ciekawe czy te też tam były.
Załączniki
Obok nóg kierowcy wraz z pelerynkami :)
Obok nóg kierowcy wraz z pelerynkami :)
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Grzegorz »

Bardzo Wam dziękuję za ciekawe odpowiedzi. Ja z kolei przed laty słyszałem (ale tylko słyszałem, bez jakiegoś źródła), że to jakoby rękawice do rozstawiania drutu kolczastego. Tak, czy inaczej, chyba wygląda na to po Waszych informacjach, że być może było to coś w rodzaju „rękawic BHP” do różnych brudniejszych i cięższych robót czy też czynności technicznych. Dobrze mi się wydaje?

Ciekawa jest różnica pomiędzy tym rękawicami z linku Troopera, a tymi moimi. W tym linku rękawice wyglądają na cienkie i dość delikatne, a te moje są z bardzo grubego, sztywnego brezentu.

Pytanie do Odwachu i Olsena jako tutejszego przedstawiciela GRH Commonwealth Battalion - macie takie rękawice w grupie?
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Grzegorz »

No dobra, nacieszyłem się informacją, co miałem przez wiele lat, a teraz najważniejsze.

Chcecie te rękawice? Odwach? Grupa Olsena? Przyda się to komuś? Gadget jest osobliwy, więc nie wiem, czy pasujący do działań Odwachu i Commonwealth Battalion?

Ale chcę te rękawice dać za free, tylko pytanie komu? Gdyby któraś z dwóch wspomnianych grup była zainteresowana to Michale, Olsenie dogadajcie się i dajcie mi znać, a zaraz rękawice wysyłam.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Grzegorz »

Hello, nikt nie chce tych rękawic nawet za darmo? :-)
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Jurek »

Chętnie weźmiemy, ale czekam jeszcze na odpowiedź Dominika ;)
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Olsen
Posty: 245
Rejestracja: czw 23 kwie, 2015 9:57 am
Lokalizacja: Zduñska Wola

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Olsen »

Najmocniej przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale byłem w terenie przez ostatni tydzień. Grzegorzu Commforce chętnie przygarnie ten fant - bardzo dziękujemy. Możemy się umówić na uroczyste przekazanie przy kuflu piwa, a skoro Jerzy też już urzęduje w Warszawie to byłyby obecne wszystkie dramatis personae.
Zawsze jest pora na herbatę i ciastka.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Jurek »

Jestem za. Będzie dobra okazja do omówienia sprawy tej i inszych :)
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Grzegorz »

Okay, fajnie, bardzo się cieszę! :-)

To zrobimy tak, ponieważ lipcowy Św. Mikołaj musi dbać o sprawiedliwość :-)

1. Commonwealth Battalion dostaje rękawice.

2. Odwach dostaje nieużywaną szpulkę saperskiego zielonego Trip Wire (jeszcze z metką) - dostałem to od osoby z Commonwealthu i z informacją, że to z WWII oraz - jako grupa PSZ - Odwach dostaje metalową miniaturkę Krzyża Walecznych wz. 1944 (rzecz absolutnie koszerna, bo to po weteranie PSZ i zrobione to było gdzieś na Zachodzie na sto procent nie później, niż w 1946 r.).

Teraz jestem potwornie zalatany z aż paru powodów, ale w najbliższych tygodniach dogadamy się na kufelek :-)
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Jurek »

Brzmi lepiej niż dobrze. Chętnie w dobre ręce weźmiemy. Zatem czekamy na trochę wolnego czasu u Ciebie ;)
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Mike »

Ale to będzie spotkanie! Niemalże dokładnie w piętnastolecie pamiętnego mityngu odwachowo-Grzesiowego w Warszawie przy okazji równie pamiętnego, co niefortunnego jubla znanego szerzej jako "Występ Kapeli Czerniakowskiej". Wypijcie coś dobrego na tę okazję i za tych, co nie mogą w owej biesiadzie uczestniczyć!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Grzegorz »

Ech, ależ fajnie wspominam tamto nasze spotkanie z całym Odwachem aż trzydniowe, jeśli dobrze pamiętam, bo to było i w schronisku młodzieżowym przy ul. Smolnej, i w Sphinksie na tzw. Placu Pięciu Rogów, potem u mnie w domu, a na finał na imprezie rekonstruktorskiej w Forcie Czerniakowskim. Nie zapomnę, że wtedy po raz pierwszy (i jak dotąd ostatni) mogłem u Was dotknąć prawdziwego Brena, obejrzeć go sobie i wycelować.

I nie zapomnę, jak się wtedy śmiałem podczas tej imprezy z „rekonstruktorów” spadochroniarzy amerykańskich „z II w.ś.” będących w mundurach… nierozpoznawalnych dla mnie… może post-NRDowskich, a może jakichś afrykańskich i z kolesia z tej grupy, który miał do łydki przytroczoną replikę Ka-Bara USMC. O matko… :-)

Fajne czasy to były.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Olsen
Posty: 245
Rejestracja: czw 23 kwie, 2015 9:57 am
Lokalizacja: Zduñska Wola

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Olsen »

Mike pisze: śr 13 lip, 2022 8:23 am Ale to będzie spotkanie! Niemalże dokładnie w piętnastolecie pamiętnego mityngu odwachowo-Grzesiowego w Warszawie przy okazji równie pamiętnego, co niefortunnego jubla znanego szerzej jako "Występ Kapeli Czerniakowskiej". Wypijcie coś dobrego na tę okazję i za tych, co nie mogą w owej biesiadzie uczestniczyć!
Wypijemy, a jakże. I za tych co do Warszawy przyjeżdżają na whisky i nie dają znać. ;)
Zawsze jest pora na herbatę i ciastka.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Help: Co to za rękawice? ● WWII Commonwealth

Post autor: Mike »

Grzegorz pisze:Ech, ależ fajnie wspominam tamto nasze spotkanie z całym Odwachem aż trzydniowe, jeśli dobrze pamiętam, bo to było i w schronisku młodzieżowym przy ul. Smolnej, i w Sphinksie na tzw. Placu Pięciu Rogów, potem u mnie w domu, a na finał na imprezie rekonstruktorskiej w Forcie Czerniakowskim. Nie zapomnę, że wtedy po raz pierwszy (i jak dotąd ostatni) mogłem u Was dotknąć prawdziwego Brena, obejrzeć go sobie i wycelować.
W rzeczy samej! Schronisko, Sphinx, następnie słynna "prowokacja dziennikarska" na Czerniakowie. Pionierskie czasy odtwórstwa II wojny światowej, wszystko było nowe i świeże, a człowiek cieszył się nawet z udziału w takim wydarzeniu, jak "koncert Kapeli Czerniakowskiej" :D
Ważne, że zawarte wtedy przyjaźnie trwają do dziś!
Olsen pisze:Wypijemy, a jakże. I za tych co do Warszawy przyjeżdżają na whisky i nie dają znać. ;)
Być może będę znów w październiku. Dam znać jakby co, ale grafik może być jeszcze bardziej zapchany, jak ostatnio.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ