Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Post autor: Jurek »

Koledzy!

Ostatnio dostałem w prezencie ciekawą fotografię. Najprawdopodobniej została wykonana w 1941 roku - na odwrocie jest nadruk 41. Podejrzewam na podstawie różnych szczegółów, że jest to jedna z polskich jednostek. Na pierwszym planie widać kilku żołnierzy. Na rękawach mają jakieś trójkątne naszywki, ale przy tej jakości nie widać co to jest. Niby podobne do naszywek z 1. pułku artylerii motorowej ale jednak uważam, że to co innego.

Macie pomysły na dokładniejsze określenie tej sceny ?
Ciekaw jestem waszych opinii.
Załączniki
SKMBT_C20321042706140.jpg
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Post autor: Mike »

O kurczę, ciekawostka! Nie przypomina mi to niczego, tak na szybko myśląc. Zwłaszcza, że w roku 1941 naszywek wcale aż tak dużo nie noszono!
Berety czarne zdają się być, co w ogóle jest ciekawe.

A jeszcze inna fajna sprawa, to ten poddział "brenerów"!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Milosz
Posty: 953
Rejestracja: pt 27 lut, 2015 9:53 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Post autor: Milosz »

Po ryjach widać, że nasze kułaki :) Skąd masz to foto ?
Tally-Ho !!!
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Post autor: Mike »

Przejrzałem literaturę i ślady takiej naszywki nie znalazłem - przynajmniej, jeżeli chodzi o I Korpus.
No chyba, że to "41" nie oznacza roku, tylko coś zupełnie innego, a fotografia pochodzi z Włoch - choć roślinność wskazuje raczej na północno-zachodnią Europę.
Czy delikwent z prawej strony zdjęcia, schowany za żołnierzami w beretach to nie marynarz? Czapka jakby marynarska i kołnierz też, choć w dziwnym kolorze.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Post autor: Jurek »

Fotkę dostałem od swojego szefa. Nie powiązana wprost chyba z nikim z jego rodziny ale jakoś się znalazła więc najpewniej PSZ. Może być i marynarz. Też długo nad tym siedziałem ... :)
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Post autor: Grzegorz »

Pododdział brenmenów rzeczywiście fajny. Jeśli to nasi z I Korpusu to już po pozbyciu się Lebeli, Berthierów i MASów, bo bagnety na tych karabinach ze zdjęcia króciutkie i cieniutkie, czyli już raczej enfieldowskie. Natomiast sposób noszenia beretów na postaciach z prawej strony taki - jak mi się wydaje - mało polski, raczej brytyjski. Buty u defilujących mało brytyjskie, jakieś takie ze spiczastymi noskami, ale może mi się wydaje, bo i jakość zdjęcia nie oszałamiająca.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

Post autor: Mike »

Ci w beretach to na pewno nasi-widać "Polandy" i polskie dystynkcje. Berety noszono nie tylko na środku/czubku głowy, ale też na prawą stronę, bardzo na bakier.
Najbardziej intryguje ta dziwna naszywka na lewych rękawach żołnierzy w beretach!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ