Strona 1 z 1

Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

: czw 29 kwie, 2021 3:46 pm
autor: Jurek
Koledzy!

Ostatnio dostałem w prezencie ciekawą fotografię. Najprawdopodobniej została wykonana w 1941 roku - na odwrocie jest nadruk 41. Podejrzewam na podstawie różnych szczegółów, że jest to jedna z polskich jednostek. Na pierwszym planie widać kilku żołnierzy. Na rękawach mają jakieś trójkątne naszywki, ale przy tej jakości nie widać co to jest. Niby podobne do naszywek z 1. pułku artylerii motorowej ale jednak uważam, że to co innego.

Macie pomysły na dokładniejsze określenie tej sceny ?
Ciekaw jestem waszych opinii.

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

: czw 29 kwie, 2021 8:53 pm
autor: Mike
O kurczę, ciekawostka! Nie przypomina mi to niczego, tak na szybko myśląc. Zwłaszcza, że w roku 1941 naszywek wcale aż tak dużo nie noszono!
Berety czarne zdają się być, co w ogóle jest ciekawe.

A jeszcze inna fajna sprawa, to ten poddział "brenerów"!

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

: czw 29 kwie, 2021 10:03 pm
autor: Milosz
Po ryjach widać, że nasze kułaki :) Skąd masz to foto ?

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

: pt 30 kwie, 2021 7:11 am
autor: Mike
Przejrzałem literaturę i ślady takiej naszywki nie znalazłem - przynajmniej, jeżeli chodzi o I Korpus.
No chyba, że to "41" nie oznacza roku, tylko coś zupełnie innego, a fotografia pochodzi z Włoch - choć roślinność wskazuje raczej na północno-zachodnią Europę.
Czy delikwent z prawej strony zdjęcia, schowany za żołnierzami w beretach to nie marynarz? Czapka jakby marynarska i kołnierz też, choć w dziwnym kolorze.

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

: pt 30 kwie, 2021 8:07 am
autor: Jurek
Fotkę dostałem od swojego szefa. Nie powiązana wprost chyba z nikim z jego rodziny ale jakoś się znalazła więc najpewniej PSZ. Może być i marynarz. Też długo nad tym siedziałem ... :)

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

: pn 03 maja, 2021 11:28 am
autor: Grzegorz
Pododdział brenmenów rzeczywiście fajny. Jeśli to nasi z I Korpusu to już po pozbyciu się Lebeli, Berthierów i MASów, bo bagnety na tych karabinach ze zdjęcia króciutkie i cieniutkie, czyli już raczej enfieldowskie. Natomiast sposób noszenia beretów na postaciach z prawej strony taki - jak mi się wydaje - mało polski, raczej brytyjski. Buty u defilujących mało brytyjskie, jakieś takie ze spiczastymi noskami, ale może mi się wydaje, bo i jakość zdjęcia nie oszałamiająca.

Re: Podejrzane zdjęcie z 1941 roku

: pn 03 maja, 2021 8:40 pm
autor: Mike
Ci w beretach to na pewno nasi-widać "Polandy" i polskie dystynkcje. Berety noszono nie tylko na środku/czubku głowy, ale też na prawą stronę, bardzo na bakier.
Najbardziej intryguje ta dziwna naszywka na lewych rękawach żołnierzy w beretach!