Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: Grzegorz »

Mam następującą propozycję z gatunku rekonstruktorsko-lifestyle'owego: Czy moglibyśmy omówić okulary przeciwsłoneczne produkcji brytyjskiej z lat 30. i 40. oraz okulary przeciwsłoneczne noszone przez wszystkich innych aliantów zachodnich oprócz Amerykanów? Okulary zarówno wojskowe, jak i cywilne, może nawet trochę bardziej te ostatnie jako najbardziej lekceważone w reenactingu, a bardzo niesłusznie.

Do przebadania sprawy zapraszam wszystkich kolegów rekonstruktorów PSZ i Commonwealthu, a ja ze swej strony pokażę Wam, co się dzieje na moim innym zaprzyjaźnionym forum w kwestii takich samych okularów używanych przez Amerykanów, w tym głównie w Wielkiej Brytanii. Nie bądźcie przy tym poruszeni, że wmieszane są w to sprawy amerykańskie, czyli tak jakby nie związane ściśle z Waszym forum, ponieważ temat takich okularów nie jest „narodowy”, ale ogólnoaliancki. Jak pokazują historyczne zdjęcia żołnierze lubili okulary przeciwsłoneczne i nosili co kto zdobył bez patrzenia, czy to produkt brytyjski czy amerykański. I dotyczy to każdego alianta – ja na Amerykanach nie rozpoznaję nieraz przeciwsłonecznych okularów amerykańskich, więc zakładam, że jest to zakup „civvie street” gdzieś w UK.

I vice versa – nie uwierzę, aby żaden Polak z PSZ i żaden żołnierz Commonwealthu nie otarł się gdzieś o jakiś autobus-stragan American Red Cross, YMCA albo amerykańskiego Post Exchange i żeby nikt nigdy nie skombinował sobie tam okularów przeciwsłonecznych.

Podobnie nie uwierzę, że ani jeden Polak z 1. SBS i że ani jeden Brytyjczyk z 1. i 6. DPD nie wsadził nosa do amerykańskiego sklepu Post Exchange wprost kapiącego od setek dóbr wojskowych i cywilnych na którymś z lotnisk IX TCC czy to podczas skoków szkoleniowych, czy to przed skokami bojowymi.

I tak samo nie uwierzę, że ani jeden żołnierz US Army i USAAF będąc na przepustce w dużym brytyjskim mieście nie kupił sobie jakichś okularów przeciwsłonecznych Made in GB.

Apelowałem o „zjednoczenie naszych sił alianckich” w takim zakresie tematycznym, bo z punktu widzenia rekonstrukcji fajnie jest czasem założyć okulary przeciwsłoneczne z epoki. Niech na początek wkładem amerykańskim do takiego tematu będą dwa wątki „okularowe” na moim zaprzyjaźnionym forum GRH Five-O-Deuce. Już w samych tych wątkach przypuszczam, że być może jest coś produkcji brytyjskiej.

Zapraszam do obejrzenia wątku pierwszego i drugiego.

Pozdrowienia!
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: Mike »

Piękny przekrój i mnogość fasonów oraz wzorów!
Poszukam, czy nie mam czegoś dragońskiego w tym temacie...
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: Grzegorz »

Mike pisze: czw 07 mar, 2019 7:57 pmPiękny przekrój i mnogość fasonów oraz wzorów!
A to nie wszystko. Na razie - poza historycznymi zdjęciami - są w tych wątkach tylko reklamy firmy Bachmann. Będą jeszcze reklamy z epoki firm okularowych American Optical, Bausch & Lomb Optical i Willson Products. To wszystko musiało być w amerykańskich wojskowych sklepach PX, do których miewali dostęp także wszyscy alianci. I dlatego takie cenne byłoby też zobaczyć, co nosili wszyscy nie amerykańscy alianci, bo Amerykanie też mogli to nosić.
Mike pisze: czw 07 mar, 2019 7:57 pmPiękny przekrój i mnogość fasonów oraz wzorów!
Poszukam, czy nie mam czegoś dragońskiego w tym temacie...
Szczególnie tu u Was myślę, że temat może być podwójnie fajny, bo w razie czego może się przydać do filmowych prac kostiumograficznych, a po drugie do rekonstrukcji. Nie tak zaraz ktoś na świecie zbierze tyle zdjęć i tyle reklam z epoki, co my możemy wspólnie. Już widać, jak ktoś się umiarkowanie postarał w najnowszym Paragrafie 22 - Hugh Laurie nosi okulary przeciwsłoneczne prawidłowe (i chyba nawet oryginał z lat 30./40. z tego, co widzę), a George Clooney nosi okulary przeciwsłoneczne, jakie nie istnieją w żadnych reklamach z tamtych czasów, na żadnych zdjęciach z tamtych czasów i nie istnieją na eBayu w sekcji okularów vintage z omawianej epoki. Dodatkowo już po szkłach widać, że to nie są okulary z tamtych czasów, bo wtedy nie robiono tak ciemnych szkieł przeciwsłonecznych.

Przy okazji więc do prac filmowych mielibyście świetny katalog okularów przeciwsłonecznych epoki Art Déco i II wojny. Naprawdę myślę, że wspólnie mamy szansę stworzyć coś, czym nawet Lady J.J. mogłaby się zachwycić, bo to rzadki temat. A do filmów z naszej ulubionej epoki bardzo potrzebny.

Pozdrowienia dla wszystkich aliantów! :-)
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: HUBI »

Temat bardzo ciekawy :)
Pozwoliłem sobie na szybko przejrzeć to co mam na tym kompie (ponad tysiak zdjęć) i powiem szczerze, że jeśli idzie o Common i PSZ to temat bardzo marginalny i za wiele tego niestety nie ma ale czym to spowodowane było ciężko powiedzieć bo raczej nie brakiem dostępności okularów.
Co ciekawe Brytyjczycy po za goglami różnych wzorów w tym i zdobycznych mieli jeden wzór wojskowych okularów przeciwsłonecznych ze skórzanymi boczkami, który używany był przede wszystkim przez załogi samolotów czy choć by artylerzystów przeciwlotniczych, ale spotkać je można było w minimalnej ilości wśród innych żołnierzy (prawdopodobnie pozyskiwane prywatnie), a wśród oficerów trafiały się prywatne kupowane modele cywilnych okulary.

Co ciekawe np. wśród żołnierzy Polskich z IIKP w szczególności pod koniec II-giej wojny i zaraz po zakończeniu duża popularnością cieszyły się np cywilne okulary przeciwsłoneczne.
Załączniki
CD_0002_IMM_BATCH_2BC_1160_1196_1184.jpg
5398427.jpg
4c14ce77ce98e077d616f14309aed170.jpg
11062779_471130886389982_2921840548372506594_n.jpg
32524.jpg
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: HUBI »

...
Załączniki
CD_0002_IMM_BATCH_LXIV_str22_2235.jpg
CD_0002_IMM_BATCH_LVII_str32_3214.jpg
CD_0002_IMM_BATCH_LXV_str12_1242.jpg
MP 2 korpus (5).jpg
CD_0002_IMM_BATCH_LXII_str8_813.jpg
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: HUBI »

...
Załączniki
CD_0002_IMM_BATCH_LXII_str13_1356.jpg
MP 2 korpus (29).jpg
CD_0002_IMM_BATCH_LXV_str9_961.jpg
11255355_380464598808296_6192107692936745748_n.jpg
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: HUBI »

No i raczej więcej nic się nie udało mi teraz znaleść choć przeszukam raz jeszcze foldery :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: Grzegorz »

Oh Jeez, no kocham Cię Hubi jakem heteroseksualny :-)

Wspomniane przez Ciebie boczki do okularów były wtedy trendy po obu stronach oceanu. To bardzo sensowna rzecz, nawet dziś. Amerykanie może tylko bardziej preferowali te boczki przezroczyste.

Z tymi właśnie boczkami od lat mam okulary przeciwsłoneczne Willson Type WV20 Shade 2.0 Willsonite z lat 30. (te z mojego awataru) i używam ich na rowerze, bo są genialne i ludzie mnie zaczepiają, gdzie takie kupiłem. Ile razy pod klasyczne okulary przeciwsłoneczne na jakimś jednośladzie wleci mucha czy inne latadło i się człowiek niebezpiecznie zachwieje na rowerze. A z tymi boczkami nic się pod okulary nie przedrze, bo wszystko świetnie przylega do twarzy. Boczki są wahliwe (i składane) i właśnie dlatego są zdolne dopasować się do każdej twarzy.

Piękne dzięki za rewelacyjne posty! :-)

PS
RAF-owców z Twojego zdjęcia podejrzewam o jeden z trzech (bez firm American Optical i Bausch & Lomb Optical) modeli amerykańskich okularów dla personelu latającego. Już sama tylko konstrukcja zauszników wydaje się to sugerować, ale inne rzeczy też. Szkoda, że nie widać tych okularów en face, bo lepiej bym je zidentyfikował. Ale tak „na nosa” to obstawiam okulary Willsonite GP800W firmy Willson Products Inc.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: Grzegorz »

Hello,

czy faktycznie z WWII są te okulary, czy nie? Mają broad arrow UK Army...

https://www.ebay.com/itm/133796911634?h ... SwaDBg0yF-

Ale w opisie aukcji to coś mi zgrzyta. Gdyby one były dla RAF to raczej powinno być, że można je nosić z „oxygen mask” niż z „respirator”.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Olsen
Posty: 245
Rejestracja: czw 23 kwie, 2015 9:57 am
Lokalizacja: Zduñska Wola

Re: Okulary przeciwsłoneczne ● Połączmy alianckie siły

Post autor: Olsen »

Jak na mój skromny gust, to wszystko gra. W instrukcji jaka jest w futerale jest napisane, że okularki te są tak zaprojektowane by nosić je w sposób "zwyczajny" oraz razem z maską przeciwgazową, bo tak trzeba w tym kontekście rozumieć słowo "respirator".
Zawsze jest pora na herbatę i ciastka.
ODPOWIEDZ