Amerykańskie wyposażenie u żołnierzy Commonwealthu II w.ś.

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Kanadyjczyków w miarę ogarniam, bo bliski memu sercu temat. Faktycznie, przenikalność dóbr wojskowych między dwoma państwami północnoamerykańskimi była duża.

Wcześniejsze posty z PTO/CBI będę komentował asap.

Dzięki Hubi za fajną wymianę wiedzy i świetne zdjęcia! :-)
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Ciekawostką jest o której w sumie sam się niedawno dowiedziałem przeglądając jeden ze znanych internetowych sklepów z militariami, że Kanadyjczycy produkowali u siebie amerykańskiego wzoru plecaki górskie, które m.in widać u żołnierzy Kanadyjskich wyruszających na Aleuty i teraz pytanie: czy to co mieli to rodzima produkcja czy plecaki produkowane w USA :)
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

A proszę bardzo i polecam się rzecz jasna :)
Na razie to tak troszku chaotycznie bez konkretów tj. opisów ale staram się to po przekopywać wszystko i jakoś wyłuskiwać co bardziej Nas interesujące rzeczy :)

Co do samych Kanadyjczyków, no temat jest nad wyraz wdzięczny do rekonstrukcji i sami w ramach Naszej GRH powoli go rozwijamy w sumie od dawna ale jakoś nie było jeszcze za wielkiej okazji by to pokazać, ale kto wie może już niedługo ;) :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

HUBI pisze:Ciekawostką jest o której w sumie sam się niedawno dowiedziałem przeglądając jeden ze znanych internetowych sklepów z militariami, że Kanadyjczycy produkowali u siebie amerykańskiego wzoru plecaki górskie, które m.in widać u żołnierzy Kanadyjskich wyruszających na Aleuty i teraz pytanie: czy to co mieli to rodzima produkcja czy plecaki produkowane w USA :)
Fajne plecaki to były.

Najlepszym materiałem o tych plecakach ever była strona W. Michaela Myersa (wielkiego fana 10th MD), ale niestety padła. Niemniej uratowałem z niej ile się dało. Amerykanie twierdzą, że był to absolutnie najlepszy materiał o plecakach górskich US Army z WWII i co było czym, znaczy który Pattern jak wyglądał. Mogę jeszcze dopytać o to guru Eda Storeya, czy Kanadyjczycy kupowali gotowe te plecaki, czy je skopiowali u siebie? Gdzieś tak od 2000 roku gadam z kowbojami o tych plecakach to się rozpatrzę po tych moich materiałach.

Na razie mogę powiedzieć, że stelaż w plecaku, jaki pokazałeś, nie jest amerykański i to z żadnego Patternu tych plecaków. Czyli jakiś pierwiastek autorstwa Kanadyjczyków był.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Wrzucam ten najlepszy, jaki istnieje, tekst o amerykańskich plecakach górskich z II wojny. Miłośnicy Kanadyjczyków zawsze coś tam dla siebie znajdą do rozpoznawania, co jest czym i skąd się wzięło. Później jeszcze dodatkowo zilustruję ten artykuł.

[center]--------------------------------- * ---------------------------------[/center]


© W. Michael Myers


The Rucksack story...


A mountain soldier could not fit all of his gear into the M-1928 haversack, the Army’s standard backpack at the beginning of World War II. Even if he could, the haversack carried the weight high on his back and it shifted side to side, throwing him off balance while skiing or climbing. Thus, the Army needed something more practical for their new mountain soldiers.

U.S. Army Specification No. 2971, July 7, 1941

U.S. Army developed and adopted its first rucksack during the summer of 1941. The canvas duck sack was mounted on a steel wire or rattan frame that supported the load and held it off the soldier's back. Three pockets on the outside of the bag carried extra gear. Heavy felt pads on both the back support and the shoulder straps eased the burden. Brass snap hooks closed the two side pockets and the cover flap. The 1941 pattern rucksacks were made during late 1941 and into early 1942. Most rucksacks are stamped “1941,” although some made by Powers Company can be found stamped "1942."

Being based on a typical commercial rucksack, this first army rucksack was poorly suited for military use. The National Ski Association's Winter Equipment Committee reviewed the rucksack at the War Department's request and suggested twelve improvements that the QMC then incorporated into the next generation rucksack. With the adoption of the Specification J.Q.D. 88 rucksack, the Army withdrew the 1941 pattern from service. Because the two patterns never overlapped within the supply system, they were never known as the M-1941 or M-1942 version. Its official name was always just "Rucksack."

Quartermaster Tentative Specification J.Q.D. 88, March 14, 1942

National Ski Association's Winter Equipment Committee’s twelve suggestions created a rucksack better suited for military use. Tentative Specification J.Q.D. 88 rucksacks had a leather frame support that bore heavy loads better than the 1941 pattern’s web frame support pocket. Attaching the shoulder straps directly to the frame support held the rucksack more tightly to the soldier’s shoulders and let him carry the rucksack without a frame if needed. Two wide, web straps with double-bar, bronze buckles encircled the rucksack pouch and pouch flap on both sides of the meat can pocket. The straps reinforced the pouch, kept the cover flap tightly closed to keep out snow, and squeezed the load close to the frame. A separate belly-band, worn higher than on the previous version, passed through slots made by the reinforcement straps. Four canvas equipment tabs, two on each side of the rucksack, provided attachments for equipment such as the intrenching tool, bayonet, and first aid pouch. The rucksacks continued to use the heavy ribbed web shoulder straps and thick felt pads found on the 1941 pattern rucksacks.

A new metal frame, made of ½-inch tubular steel, replaced the wire or rattan frame used with the 1941 rucksack. The frame had a more pronounced “U” shape with “horns” that came around the soldier’s hip. Three steel tubing pieces welded to the center of the frame formed a triangle for reinforcement. Being much sturdier than was necessary to support even the soldier’s heaviest loads, the tubular frame was specifically designed to form the body of an emergency sled by joining two rucksack fames and two pair of skis using ski adaptors and contraction bands. Specification J.Q.D. 88 rucksacks are extremely rare today. I have not seen one in twenty years of collecting mountain troop gear. Most likely few were made, as an improved version appeared only five months later.

Quartermaster Tentative Specification J.Q.D. 88B, August 26, 1942

Jeffersonvile Quartermaster Depot continued to refine the rucksack’s features in Tentative Specification J.Q.D. 88B. Regular canvas webbing replaced the ribbed webbing shoulder straps, the felt shoulder pads were eliminated, and the number of equipment attachment tabs decreased from four to three, all sewn along the upper left side of the pouch. Most significantly, J.Q.D. 88B added a rifle securing strap, a wire rifle snap hook on the right horn of rucksack frame, and a small hook on the left shoulder strap. These additions made it easier for the soldier to carry his rifle while using a rucksack. (using the rifle strap).

The J.Q.D. 88B rucksack was the primary rucksack used by the mountain soldiers during World War II. It was produced in large quantities and is the rucksack most commonly seen by collectors today.

Quartermaster Tentative Specification J.Q.D. 88F, August 1943

Specification J.Q.D. 88F changed the first eighteen inches of the pouch reinforcement straps from web to leather and changed the pouch reinforcement straps' double-bar buckles to tongue and roller buckles. These changes made the rucksack easier to open when the straps were frozen or while wearing mittens. These rucksacks used the darker OD shade 7 canvas adopted in July 1943 by the QMC for all web equipment. The dark color and long leather straps make it easy for collectors to spot the J.Q.D. 88F rucksack. Because they were made late in the rucksack's development and at a time when many J.Q.D. 88B rucksacks were already available, few, if any, J.Q.D. 88F rucksacks would have been used at Camp Hale. Collectors rarely see them today.

Many companies produced rucksacks during World War II. Those that I have identified and the years that they manufactured rucksacks are listed in the table to the right. Once the companies completed their 1943 contracts, it appears that the QMC purchased no more rucksacks until 1951.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

Temat jest pokrewny ale raczej "a rebours". Można wydzielić osobny wątek.
Chodzi mi o polskich / Commonwealthowskich pilotów w służbie USAAF.
Nie mówię tu oczywiście o 56th FG i podobnych przypadkach.
Bardziej chodzi mi o staże, czy inne formy oddelegowania do amerykańskich jednostek.
Coś tam znalazłem, ale ogólnie nędza. Chyba skończy się na zbiorach Sikorskiego.
Nie powinno być to trudne, bo jest lista nazwisk.

http://www.polishairforce.pl/usaafinne.html
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Temat bardzo fajny i wprost proporcjonalnie do fajności lekceważony. Dokładnie tak, jak cały temat jakiegokolwiek przenikania się podczas II wojny wojskowych spraw polskich i amerykańskich. Temat kompletnie olany przez historyków i jakichkolwiek badaczy historii. Amerykanom ten temat wisi, Polakom też, z kilkoma rzecz jasna mikroskopijnymi wyjątkami, jak podniecanie się śliwkowym Thunderboltem Łanowskiego.

Ale tak było zawsze. Ewentualnie instrumentalne traktowanie tych spraw. Władze II RP łaskawie przypomniały sobie o tysiącach Polaków służących w amerykańskich siłach zbrojnych dopiero przed Nowojorską Wystawą Światową 1939-1940, gdy potrzebowano tych Polaków do PR.

Spróbuj może założyć taki temat. Nie wiem, co my tam wymyślimy, ale nic się nie stanie, jak taki wątek będzie.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

A tymczasem pilnie (póki nie znajdzie się kupiec i nie zniknie to z sieci) mile widziany komentarz do tego gadgetu.

Stamping jest „U.S.”. ale są też wspólnotowe strzałki akceptacyjne no i jest wątek australijski. Rzecz jest w oszałamiającym stanie mint - tego jak raz w takim stanie jeszcze nie widziałem.

https://www.ebay.com/itm/WW-II-AUSTRALI ... SwZZ5app-C

Tu jest wątek na USMF o tych nożach http://www.usmilitariaforum.com/forums/ ... do-knives/

Przyznam, że nie zwróciłem uwagi, kto ich używał więcej, czy USmeni, czy wspólnotowcy?

Ale gadget jest fajny, idealnie wpisujący się w nasz tutejszy wątek.
USMF pisze:Apparently it was made in Australia and used by Indian(Chindit)/British paratroopers in China Burma. The Indians copied it and these are referred to as Chindit bowies.
A z tym się zgadzacie? Bo ja chyba nie do końca...
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Nie mieliśmy maczet – no to mamy pierwszą. Amerykańska 18-calowa maczeta M1942 u wspólnotowca z CBI. Zdjęcie historyczne jest usaafowskie, opis też usaafowski. Jako plansza barwna moja maczeta M1942.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

HUBI pisze:Tym razem coś od Kivis-ów z Italii :)
Jedziemy dalej.

Zdjęcie 1 (pierwsze od góry).

Chociaż jeden wspólnotowiec ma do czego przytroczyć amerykański bagnet. Trochę ci Kiwi jak jakaś partyzantka – jeden z Garandem, inny ze Schemeisserem, ten trzeci trudno powiedzieć z czym. Ale na pewno byli też jacyś z Lee Enfieldami. Jeśli jeszcze byli goście z bronią krótką amerykańską i brytyjską to lekki obłęd logistyczny, bo konieczność dostarczania amunicji strzeleckiej w aż pięciu kalibrach 7,62, 7,7, 9, 11,43 i 11,56.

2. Fakt, M1919 zrobił karierę wszędzie.

3. A M2HB to jeszcze nas wszystkich przeżyje i może jeszcze w kosmosie będzie kiedyś walczył, bo końca kariery tej pukawki nic nie zapowiada.

4. Gdyby to był UH-1 z Wietnamu to by się powiedziało o nim „gunship”. M2HB nieśmiertelne.

5. Gość z lewej: amerykańskiej kurtki M1941 nie ma co zazdrościć, bo to chyba najgorsza pod względem designerskim kurtka w historii wojskowości mimo dobrego wykonania. Jak można było zaprojektować kurtkę, w której po zapięciu pasa głównego kieszenie stawały się dysfunkcjonalne, bo po prostu przytrzaśnięte tym pasem? Chora głowa to zaprojektowała. Tak się zastanawiam, czy ten gość nie ma przypadkiem także amerykańskich jump boots? Jeśli tak, to być może ściągnięte z trupa, bo:
a) USmeni nadmiaru tych butów nie mieli, a raczej przeciwnie;
b) na froncie włoskim US airborniści to ludzie gen. Gavina, a on wprost chorobliwie nie znosił okradania amerykańskich zabitych i rannych z czegokolwiek i wściekał się o to. Jak widział wspólnotowców z czymś amerykańskim to kazał im to oddawać i tak samo wymagał od oficerów amerykańskiego airborneꞌu, żeby ścigali wspólnotowców za okradanie zabitych i rannych US Army.

6. No cóż, M1919 zawsze był lubiany przez wszystkich. Amerykańskie obsługi tych pukawek nierzadko nosiły na pasach coś, co się zwało TE-33 Tool Equipment, ale na wspólnotowcach nigdy tego nie widziałem. A szkoda, bo rzecz była praktyczna i do noszenia wyjątkowo nie na haczyku M1910, ale na każdym typie pasa, bo futerał CS-34 tegoż zestawu narzędzi miał skórzaną pętlę i spokojnie mógł być noszony na pasie P37.
Ostatnio zmieniony sob 17 mar, 2018 3:37 am przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Grzegorz pisze:Nie mieliśmy maczet – no to mamy pierwszą. Amerykańska 18-calowa maczeta M1942 u wspólnotowca z CBI. Zdjęcie historyczne jest usaafowskie, opis też usaafowski. Jako plansza barwna moja maczeta M1942.
Bardzo fajna fotka, jak mniemam Birma 1944-45 :)

EDIT:
Sorki, nie zauważyłem oddzielnie podpisu zdjęcia wklejonego :)
Obrazek
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Amerykańskie wykrywacze tym razem w rękach żołnierzy II Korpusu Polskiego.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Fajne zdjęcia.

A to się kowboje musieli naprodukować tych wykrywaczy min SCR-625, żeby starczyło i dla nich, i na Lend Lease. Swoją drogą szkoda, że andersowcom nie przypadło w udziale pracowanie polskim wykrywaczem min, czy jak kto woli Mark I. Sentymentalno-emocjonalnie rzecz biorąc aż by się prosiło, ale wojna to wojna i pracuje się tym, co akurat jest w magazynie.

Zawsze mnie też ciekawiło, czy i ewentualnie kto od kogo ściągał wykrywaczowe wynalazki? Nikt oczywiście do tego się nie przyznaje. Prototypy SCR-625 i Mk I zaczęto testować mniej więcej w tym samym czasie i to też utrudnia stwierdzenie, czy ktoś od kogoś coś ściągał.

A powiedzcie w takim razie, jakim wykrywaczem pracuje ten nowozelandzki nieszczęśnik? Fotografia z Nufilii w Libii, styczeń 1943. Ten to dopiero dostał fuchę – ręczne bronowanie Libii ramą od łóżka polowego :-)
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

HUBI pisze:Ale i tak najcudowniej wyglądają Lovat Scouts-i z mieszanką swojego z przewagą amerykańskiego sprzętu górskiego (szkolenie w Kanadzie) ;-)
Jedziemy dalej.

Lovat Scouts mają w pewnym sensie historię identyczną, jak amerykańska 10. Dywizja Górska – olbrzymi wysiłek włożony w rekrutację, wyposażenie i wyszkolenie, a powąchanie II wojny niewielkie.

Zdjęcie 1 (pierwsze od góry).

Jak dla mnie zdjęcie kapitalne i fascynujące. Spodnie ci goście mają amerykańskie górskie, tak samo rękawice i tak samo czapki. Ale jakie mają kurtki to nie wiem? Nie rozpoznaję w tych kurtkach niczego, co nosiłaby 10. Dywizja Górska US Army z II wojny. Czy są to kurtki brytyjskie? Tak samo nie wiem, co ci goście targają na plecach? Jakiś moździerz? Trochę toto delikatne jak na moździerz. Jakiś dalmierz? Ale przecież LS to nie górscy artylerzyści dalekiego zasięgu, żeby targać dalmierze. :-) Chętnie dowiem się, co ci goście mają na plecach.

2. Zdjęcie tak samo fantastyczne, przynajmniej jak dla mnie.
• Broń – brytyjska
• Kurtki – nie wiem, mnie nie znane spośród rzeczy amerykańskich, jak na zdjęciu powyższym
• Spodnie – amerykańskie górskie
• Buty – amerykańskie górskie 2nd Pattern
• Czapki – nie wiem jakie, nie amerykańskie
• Rękawice – amerykańskie górskie
• Gogle – gość z lewej, nie wiem, trudno powiedzieć; gość z prawej – jeden z wzorów gogli amerykańskich górskich

Co ma na plecach gość z lewej (ta rura) – nie wiem.

3. Goście w pojeździe.
Pierwszy z lewej:
• Czapka nie amerykańska wojskowa górska, ale jaka to nie wiem. Może brytyjska (niech się ktoś wypowie), albo „civvie street” z UK, USA lub Kanady, albo coś z amerykańskiego wojskowego sklepu PX, a tam wszelkie cuda były możliwe. W każdym razie nie czapka opracowana dla amerykańskiej 10. Dywizji Górskiej, a tylko dla niej powstawały rzeczy górskie.
• Kurtka – nie mam pojęcia. Nie pasuje do żadnej z górskich kurtek amerykańskich.

Postać z tyłu pojazdu – nie komentuję, bo za mało widać na jakiekolwiek komentarze.

Dwie postaci z prawej:
• Buty – amerykańskie górskie 2nd Pattern
• Spodnie – amerykańskie górskie
• Czapka gościa w BD – chyba amerykańska górska
• Gogle gościa w BD – nie amerykańskie wojskowe górskie (albo brytyjskie, albo „civvie street” lub ze sklepu wojskowego PX)
• Kurtka gościa skrajnego z prawej – nie wiem, kurtka jak na zdjęciach wcześniejszych
• Plecak gościa skrajnego z prawej – amerykański górski, wydaje mi się, że J.Q.D. 88B

4. Spodnie amerykańskie górskie. Buty amerykańskie górskie 2nd Pattern.

5. Postać pierwsza i piąta od lewej w czapkach nie amerykańskich, w każdym razie nie oficjalnego wzoru wojskowego. Może to coś brytyjskiego, może „civvie street”, albo wojskowy sklep PX – trudno mi powiedzieć, może brytofile coś wymyślą…?

Buty - amerykańskie górskie 2nd Pattern, z tego co widać.

Wszyscy natomiast ubrani we wdzianko amerykańskie wojskowe górskie o nazwie „Parka, Ski-Reversible, Fur Trimmed”. Ale tu UWAGA: Ta parka – mimo tej samej nazwy – miała dwie wersje. Jedna z nich miała futrzany wałek tylko wokół kaptura; druga wersja miał futrzany wałek wokół kaptura i wokół rękawów i właśnie tę ostatnią wersję mają na sobie Lovat Scouts.

6. Czapki – jak wyżej, nie amerykańskie wojskowe górskie, ale identyczne, jak ma wielu innych LS, więc gdzieś je chłopaki dostali lub kupili. Ja tych czapek nie potrafię rozpoznać.

Kurtki – nie amerykańskie wojskowe górskie. Nie mam pojęcia jakie. Znowu – albo brytyjskie, albo może „civvie street”, albo wojskowy sklep PX.

Buty – jak wszędzie, amerykańskie wojskowe górskie 2nd Pattern.

7. Zdjęcie na nagrodę Pulitzera – przynajmniej mojego prywatnego :-)
Nic nie potrafię powiedzieć. Kurtka jak wcześniej – dla mnie tajemnicza, nie amerykańska wojskowa górska.
Czekan – nie wiem, nie znam się na tym.
Luneta – j.w.
Dwa skórzane futerały na coś (lunetę?) – chyba nie amerykańskie
Rękawice – nie amerykańskie, a przynajmniej nie wzoru wojskowego górskiego
Czapka – licho wie
To coś na plecach z kondomikiem – Lee Enfield?
Pas główny – nie mam pojęcia co to?

8. Spodnie amerykańskie górskie, buty amerykańskie górskie 2nd Pattern.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Wrzucam zdjęcie z zasobów USAAF, bo jedna z postaci to załogant lotniczy (ale nie pilot, prawdopodobnie cargo master) zapewne z C-46 albo C-47.

Nowa Gwinea, styczeń 1944. Mam to zdjęcie gigantycznych rozmiarów, więc mogę je sobie dowolnie powiększać. Wspólnotowa postać z prawej ma:

• amerykańskie leggingsy M1938 1st Pattern

• wprawdzie drżę, co powie Michał, ale jak sobie powiększam to zdjęcie, to na 98 proc. jestem pewien, że ma też amerykańskie buty, a nie ammo boots.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
ODPOWIEDZ