Prośba o pomoc w identyfikacji.

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
SzeregowyTruten
Posty: 1585
Rejestracja: wt 09 lip, 2013 11:29 pm
Lokalizacja: Kościan

Prośba o pomoc w identyfikacji.

Post autor: SzeregowyTruten »

Serdecznie Witam.

Mam prośbę. Dziś mamusia mojej Kamilii pokazała mi odznakę po swoim dziadku z 2 Korpusu. Zacząłem zastanawiać się co to za odznaka. Na zdjęciach rzeczony pradziadek ma chyba czarny beret.
Z góry dzięki za pomoc. Jestem jej to winien bo obszyła mi kurtki na Łabiszyn :)
Gentlemen, this is a story that you shall tell your grandchildren, and mightily bored they'll be.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

To odznaka pamiątkowa 6. Dywizji Piechoty, jeśli się nie mylę. Po rozformowaniu włączono ją jako brygadę lwowską do 5. Kresowej Dywizji Piechoty.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Dokładnie tak jak pisze Michał, po rozformowaniu jako 6. Lwowska Brygada Piechoty w 5. KDP. Odznaka noszona na górnej, lewej kieszeni munduru, mocowana gładką nakrętka. Autor projektu: por. Michał Siemiradzki. Zatwierdzona: Dziennik Rozkazów Naczelnego Wodza z 3 czerwca 1943.
Co ciekawe początkowo jeszcze w ZSRR dywizja była pisana 6. Dywizja Piechoty "Lwów" z uwagi na to że ruskie się oburzyły, ze dywizja nosi imię miasta które było w granicach ZSRR, dlatego w oficjalnym pisie stwierdzono że to nie przydomek od Lwowa ale od kotowatego symbolu odwagi..
a i tak wszyscy wiedzieli o co chodzi ;-)
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ