Polacy z Wehrmachtu w jednostkach PSZ na Zachodzie

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mags
Posty: 10
Rejestracja: sob 22 cze, 2013 1:28 am
Lokalizacja: Wielka Brytania

Polacy z Wehrmachtu w jednostkach PSZ na Zachodzie

Post autor: Mags »

Nie jest to wstęp do dyskusji, ale raczej serdeczna prośba o wszelkie wskazówki bibliograficzne, na zasadzie „ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”

Piszę pracę magisterską na temat „The morale and combat performance of the Polish 5th Kresowa Infantry Division in the Italian Campaign”, i problem żołnierzy – Polaków przechodzących do formacji PSZ z oddziałów Wehrmachtu i Waffen SS, jak również choć w mniejszym stopniu żołnierzy innych narodowości (Białorusini, Ukraińcy) jest jednym z jej aspektów. Mam coraz więcej dokumentów archiwalnych itd., ale do pracy muszę mieć również rozdział dot. literatury i stanu badań. Mam oczywiście książki Kaczmarka i Grzybowskiego, ale siedząc po drugiej stronie Kanału mam mniejszy dostęp do artykułów, które mogły ukazać się bardziej lokalnie.

Koncentruję się na Kresowej i II Korpusie, ale szukam (jako materiału porównawczego) informacji dot. wszystkich formacji PSZ.

Może ktoś z Was dysponuje w PDF albo skanach artykułem:

Andrzej Jaracz: Polacy w bitwie o Monte Cassino a propaganda niemiecka [w:] Bitwa o Monte Cassino 1944: geneza, przebieg, opinie: III konferencja naukowa, Wyd. Inst. im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego, Leszno 2003,

i mógłby mi go udostępnić? Wszelkie inne bibliograficzne wskazówki dot. propagandy niemieckiej skierowanej do żołnierzy polskich również będą mile widziane.

Chętnie odwdzięczę się literaturą anglojęzyczną; oraz jeśli ktoś potrzebowałby coś konkretnego z archiwum Instytutu Sikorskiego, to chętnie prowadząc własne poszukiwania będę miała jedno oko otwarte na inne tematy.
"Try to look unimportant; the enemy may be low on ammo and not want to waste a bullet on you."
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Cześć!


Świetną stronę internetową prowadzi Wojciech Zmyślony: http://www.wehrmacht-polacy.pl/ Znajdziesz tam wyczerpującą bibliografię, wspomnienia żołnierzy, statystyki, masę ciekawych materiałów i użytecznych informacji.

Kiedyś bliżej zajmowałem się tematem Ślązaków w Wehrmachcie, którzy służyli następnie w 1. Dywizji Pancernej. Udało się nam opublikować ich wspomnienia w postaci książki. Choć to nie 5. Kresowa, być może znajdziesz tam coś ciekawego. Może będzie to przyczynek do kolejnej pracy? :) http://www.rytm-wydawnictwo.pl/index.ph ... tor&id=340

Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą się do czegoś:)
Olo
Awatar użytkownika
Mags
Posty: 10
Rejestracja: sob 22 cze, 2013 1:28 am
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post autor: Mags »

piekarz24 pisze:Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą się do czegoś:)
Bardzo, bardzo Ci dziękuję!

Wszystko się przyda, co do tego nie mam wątpliwości.
Waszą książkę mam na liście zamówień, powinnam ją wkrótce mieć. Gratuluję, BTW!

Jeśli coś ciekawego wpadnie mi w ręce w archiwach, dam znać.



Pozdrawiam serdecznie!
Mags
"Try to look unimportant; the enemy may be low on ammo and not want to waste a bullet on you."
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Wracamy do tematu, a to za sprawą publikowanych w "Dragoni Naprzód!" wspomnień Rudolfa Detlaffa, najpierw z 1. szwadronu, na następnie 4. szwadronu (broni wspierających).
Zachęcam do lektury (od numeru 158) i dyskusji!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ