Żandarmeria Wojskowa

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Żandarmeria Wojskowa

Post autor: Schrek »

Na prośbę naszego żandarma z wysp postanowiłem założyć wątek gdzie będziemy gromadzić wszelkie przydatne informacje na temat żandarmów ich wyposażenia, umundurowania i wyposażenia.

Więc tak po kolei jeśli chodzi o sylwetkę żandarma na służbie przed mobilizacją powinien on wyglądać mniej więcej tak:

Rogatywka garnizonowa z. 35 z odpowiednim otokiem
Kurtka mundurowa sukienna wz. 36 z łapkami dla żandarmerii, sznurem żółtym, odznaką stopnia i odznaką żandarmerii.

Spodnie do jazdy konnej sukienne pewnie w tym przypadku wz. 38 bez skórzanych lejów!

Buty wysokie z cholewami: albo buty jezdnych wz. 31 (wersja dla mnie zamożnych żandarmów) lub prywatnie szyte oficerki.

Do tego pas skórzany jednobolcowy wz. 31
Torba żandarmska z futerałem i portfelem i całym stafem jak kajdankami itp.

W zimie dochodzą rękawiczki, i płaszcz
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Witam i dziękuje bardzo, tak to ja jestem sprawcą tego zamieszania, świetne materiały !

Teraz tylko szukać magików, którzy podjęli by się wykonania tych gadżetów...

Oto jedyne zdjęcie jakie posiadam, na którym mój dziadek jest widoczny w całej postaci, pierwszy z lewej.

Obrazek

Oraz portretowe z początku służby w 5 Dywizjonie Żandarmerii w Krakowie.

Obrazek

Trochę pamiątek, na zdjęciu "na kajakach" - widoczna rogatywka wz.35 ale bez tzw. kaczego dzioba, daszek krótki. Po prawej i na środku zdjęcia prawdopodobnie jego kolegów żandarmów.
Na zdjęciu idący ulicą
Obrazek

I teraz mam jeszcze takie pytanie, moja ś.p. babcia wspominała, że dziadek nosił na lewym rękawie szewron, coś jak na zdjęciu powyżej, ale nie taki sam, mówiła że był mniejszy.
Czy zatem możliwe jest żeby za służbę zawodową od 1932 roku otrzymał takowy ?

Również pamiętam, jak mówiła, że jak przychodził " to tam w rogu karabin stawiał", a potem jak dostał awans na plutonowego, mówiła że nosił broń na pasie "w kanciatym pokrowcu". Dziadek był awansowany na stopień plutonowego w 1937 roku - wiadomo że pamięć ludzka jest zawodna, ale mam pytanie czy plutonowemu przysługiwał pistolet/rewolwer służbowy ?
Schrek pisze:...
... i odznaką żandarmerii.
Czy chodzi o odznakę żandarmerii czy o znak żandarmerii ?
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

I teraz mam jeszcze takie pytanie, moja ś.p. babcia wspominała, że dziadek nosił na lewym rękawie szewron, coś jak na zdjęciu powyżej, ale nie taki sam, mówiła że był mniejszy.
Czy zatem możliwe jest żeby za służbę zawodową od 1932 roku otrzymał takowe
Odznak służby zawodowej przysługiwała nadterminowym i zawodowym pdf jak i oficerom

jeden kąt o szerokości 1,5 cm przysługiwał za 3lata służby, jeden kąt o szerokości 3 cm zastępował trzy kąty wąskie czyli szeroki kąt dostawało się za lat 9.
w takim razie jeśli dziadek służył od 1932 to wydaje mi się ze powinien mieć naszyte dwa wąskie katy na lewym ramieniu.
Nie pamiętam dokładnie czy służbę czynną zalicza się do wysługi lat ale chyba nie.

Obrazek
Również pamiętam, jak mówiła, że jak przychodził " to tam w rogu karabin stawiał", a potem jak dostał awans na plutonowego, mówiła że nosił broń na pasie "w kanciatym pokrowcu". Dziadek był awansowany na stopień plutonowego w 1937 roku - wiadomo że pamięć ludzka jest zawodna, ale mam pytanie czy plutonowemu przysługiwał pistolet/rewolwer służbowy ?
To zależy od etatu i przydziału ale myślę, że może być to prawdopodobne, trzeba by to sprawdzić. Kanciata kabura no to zostaje VIS lub Stejer (niestety bardziej prawdopodobne ;) )

Chodzi mi o znak żandarmerii i jeśli występowała odznaka także ale to już musisz sprawdzić na fotkach co twój dziadek nosił.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Schrek pisze:...

w takim razie jeśli dziadek służył od 1932 to wydaje mi się ze powinien mieć naszyte dwa wąskie katy na lewym ramieniu.
To jest wszystko strasznie zakręcone i trudne do odtworzenia, jak żeśmy uzgodnili na "sąsiednim forum"; oraz w oparciu o posiadane dokumenty:

1. 27.10.1929 r. - wstąpienie do wojska polskiego na ochotnika,
2. ??.06.1931 r. - przybycie w stopniu st.szeregowego z 5 Dywizjonu Żandarmerii w Krakowie do Plutonu Żandarmerii przy 21 DPG.
3. ??.03.1932 r. - awans na kaprala,
4. ??.04.1937 r. - awans na plutonowego,

Posiadam zdjęcie dziadka w mundurze plutonowego - ślubne, niestety poza górną częścią kurtki mundurowej nic nie widać.

Oto kolejne zdjęcie w mundurze st.strzelca...choć może to być też kapral, bo ta belka jak gdyby podwójna:

Obrazek

...i wspomniane ślubne jako plutonowy:

Obrazek

Więcej zdjęć dziadka z okresu 2 RP nie posiadam.
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Wielka prośba, czy posiada ktoś reprint lub może wskazać źródło gdzie mógłbym nabyć taką legitymację wojskową:
...co ciekawe ta ze zdjęcia należała do żandarma również z 5 Dywizjonu...
Obrazek

Posiadam niestety samą oprawkę, jak głosi legenda rodzinna, dziadek po którejś z kolei wizycie na posterunku UB po powrocie z Anglii - legitymację podarł...

Obrazek
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Na razie nie ma, ale myślę, że jest dobry impuls aby się za to wziąść.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

A jeszcze takie pytanie, czy na rynku dostępne są szable żandarmerii ?

Czy dysponuje ktoś zdjęciami takowych i kiedy je przeważnie noszono ?
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Nie było czegoś takiego jak szable żandarmerii, żandarmi oficerowie nosili szable oficerskie a podoficerowie starsi jeśli im przysługiwały nosili różne szable trzeba by rozkminić po zdjeciach, bo jeśli pdf nie kupił sobie szabli wzoru polskiego to na stanie dywizjonu mogły być różne modle po zaborcze. Ale plutony konne czy miały szable pewnie tak ale pewnie były to szable etatowe. raczej nikt na patrol na pieszo z szabla nie dygał.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Hej,

Tutaj pod tym linkiem jest przedstawiona takowa zwana pół szabla żandarmerii ?

http://odkrywca.pl/zandarmeria-wojskowa,361815.html

Obrazek

...tzn, że co takowa nie istniała ?
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Właśnie dostałem wiadomość od znajomego, że półszabla wz.21 była także na wyposażeniu policji państwowej.

A co do noszenia to faktycznie masz rację, szabla przysługiwała od podchorążego wzwyż, nie wliczając oczywiście kawalerzystów gdzie noszenie jej nie było tylko i wyłącznie związane z zadaniem szyku ;)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Pytanie za 100 punktów, w jaki sposób był przyczepiany Znak Żandarmerii do kołnierza kurtki ???

Czy była tam jakaś haftka ?

Obrazek

Obrazek

Jakieś pomysły ?
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Znak żandarmerii montowało się w taki sam sposób jak gapę lotniczą czyli za pomocą takiej szpilki z kółkiem. Tak mi się wydaję.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Z początku też tak myślałem ale jest jeden problem, Znak zakładany był tylko na czas służby i z uwagi na to był montowany karabinkiem. A ta szpilka, o której piszesz jest zazwyczaj częścią tego łańcuszka i raz przypięta odznaka lotnicza już nie była odpinana.

Ale jeśli przyjąć by, że faktycznie mogła to być taka szpilka to w takim wypadku była by pod kołnierzem, no bo nie wyobrażam sobie żeby żandarm poza służbą paradował z takim kółkiem widocznym na mundurze ;)

...a może się mylę... ?
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

No i widzisz i się okazuje, że były dwa rodzaje albo to co ja widziałem to jakaś samróba była.


Na chłopski rozum jeśli był taki karabińczyk to pewnie pod kołnierzem była zrobiona takie uszko z nitek tak jak się przypina baretki do munduru aby ich nie przyszywać.

Obrazek
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Kurcze, na mój rozum to chyba bardziej pasowała by haftka, kak te przy kołnierzu obliczone na długotrwałe użycie, bo bądź co bądź, takie nitki po kilkakrotnym przypinaniu, odpinaniu mogły by zacząć się rwać.

Nic trzeba będzie kopać, może ktoś ma warunki techniczne kurtki żandarmerii po marcu 1939...

:)
ODPOWIEDZ