Żandarmeria Wojskowa

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Własnie dostałem wiadomość od kolegi na forum 7DAKu, również obstawia haftkę ;)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

W poszukiwaniu zdjęć żandarmów natrafiłem na takie oto z tego wątku:
http://odkrywca.pl/zandarmeria-wojskowa,361815.html

Na pewnym zdjęciu rzucił mi się w oczy element bardzo dobrze mi znany, można powiedzieć od dziecka z domu dziadków...

Podpis pod zdjęciem był treści:
""Fotografia żandarmów WP wykonana w końcu lat trzydziestych, prawdopodobnie na terenie garnizonów 21 lub 22 Dywizji Piechoty Górskiej. Jeden z żołnierzy, nie żandarm, ma na kołnierzu swastykę podhalańską. Format 6 x 8,5 cm. Rewers bez opisu"

No to aż mi się gorąco zrobiło,

Obrazek

;)
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

No to aż mi się gorąco zrobiło,
Ale to dlaczego?
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Schrek pisze:
No to aż mi się gorąco zrobiło,
Ale to dlaczego?
Ano dlatego, że jeśli to żandarmi z 5 Dywizjonu przy 21 DPG i posterunku "Bielsko" to mógłby to być dyplom sam wiesz kogo ;)
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

aaaa fersztejen teraz wszystko fersztejen.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Re: Żandarmeria Wojskowa

Post autor: Sebol »

Schrek pisze: Kurtka mundurowa sukienna wz. 36 z łapkami dla żandarmerii, sznurem żółtym, odznaką stopnia i odznaką żandarmerii.
Trochę ostatnio rozmawiałem w temacie kurtki a właściwie naramienników z kilkoma kolegami i wyszło co następuje:

z forum 7.DAK cyt."CYFRY NA NARAMIENNIKACH
dziennik Rozkazów 1936 nr 2.
Osławione przepisy wprowadzające mundur wz.36.
Ciekawostki wynikające z przepisów dla podoficerów są następujące:
1. Podoficer zawodowy każdego rodzaju broni nosił na naramiennikach kurtki numerację formacji oraz oznakę stopnia.
2. Podoficerowie służby czynnej nosili numery na przesuwkach, tylko w piechocie, kawalerii i artylerii. Inni nie noszą.

Krótko mówiąc podoficer zawodowy ma numer haftowany, a podoficer służby czynnej i nadterminowy na przesuwce (ale tylko jak służby w piechocie, kawalerii lub artylerii)".

Z podpowiedzi kolegów Pawła oraz Maćka wywnioskowałem, że skoro żandarmi z Baonu Stołecznego, najbardziej reprezentacyjna jednostka w Polsce (słowa kol. Maćka), nosili metalowe to przeciętny plutonowy powinien zadowolić się haftowanym numerem.

Kłopot jednak w tym, że praktycznie nie ma zdjęć z okresu 1939, potwierdzającego tą sprawę. O ile znalazłem zdjęcie ukazujące szewrony na kurtce wz.36 to sprawa numeracji na naramiennikach dalej mnie męczy...

Oto zdjęcie kurtki wz.36 z szewronami i chyba też plutonowy, natomiast nie widać czegokolwiek co świadczyło by o noszeniu numerów na naramiennikach.

Obrazek

Jakieś pomysły, a może ktoś ma zdjęcia pomocne w ustaleniu tej kwestii ???
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Na początek muszę się przywitać, bo to mój pierwszy post na forum, a więc witam ;)

Mojego dziadka brat służył w żandarmerii w Grudziadzu(pewno w CWŻ) i prawdopodobnie w Baranowiczach. Rodzina wspomina, że był w KOP-ie(by się zgadzało - Baranowicze). Walczył pod Mławą, dostał sie do niewoli niemeickiej, a potem jakoś trafił do niewoli sowieckiej, aczkolwiek uciekł do domu na piechotę(z Brześcia n. Bugiem do Czernawczyc). Udało mu się uchronić przed sowieckimi zbrodniami na wschodzie(Miednoje itp.), bo pewno by tam trafił. Mundur po drodze prawdopodobnie wymienił na rzeczy cywilne. Stopień wojskowy - wachmistrz żandarmerii(choć nie jest to pewne)

Niewiele o nim wiem...dokładnie tyle ile napisałem....i to nie jest pewne, a jego zdjęć niestety nie mam :(

Przyszłościowo po skompletowaniu pełnej sylwetki polowej strzelca 2RP, włącznie z kompletem wyposarzenia tornistra i chlebaka będę chciał zrekonstruować sylwetkę żandarma 2RP :)
Schrek pisze:Spodnie do jazdy konnej sukienne pewnie w tym przypadku wz. 38 bez skórzanych lejów!
Słowem chodzi o bryczesy, choć zapewne np. do owijaczy i trzewików szły spodnie spodnie jak dla szeregowych.
Schrek pisze:Buty wysokie z cholewami: albo buty jezdnych wz. 31 (wersja dla mnie zamożnych żandarmów) lub prywatnie szyte oficerki.
Znane są zdjęcia i potwierdzone jest w literaturze, że były też trzewiki i owijacze :)
Schrek pisze:Do tego pas skórzany jednobolcowy wz. 31
I wz.24 i wz.36 też pasują :) Właśnie, a jak to było z pasami oficerskimi dla żandarmów? Komu przysługiwały, bo mi sie zdaje, że chyba od wachmistrza w zwyż.
Sebol pisze:Teraz tylko szukać magików, którzy podjęli by się wykonania tych gadżetów...
Sznury swego czasu robił Horhe z 2MPS-u. A torba żandarmska wz.31 to żaden problem, bo i kłoda zrobiłby czy Zajączek z 7DAK-u, a chyba i Horhe też robił.

Sebol pisze:Trochę pamiątek, na zdjęciu "na kajakach" - widoczna rogatywka wz.35 ale bez tzw. kaczego dzioba, daszek krótki.
Kaczy dziób z "białego metalu" ["BM"] przysługiwał właściwie tylko oficerom....z małymi wyjątkami. Dla szeregowy i podoficerów było bez okucia. Dotyczy to tylko rogatywek wz.35.
Sebol pisze:A jeszcze takie pytanie, czy na rynku dostępne są szable żandarmerii ?

Czy dysponuje ktoś zdjęciami takowych i kiedy je przeważnie noszono ?
Półszable dla żandarmerii i policji - noszone w żabce uniwersalnej wz.24, dokładnie nie badałem jak to wygląda dokładnie, ale rękojeść jest jak z szabli wz.21 lub wz.21/22, zakończenie pochwy jak w naszych bagnetach, to samo z hakiem. Zdjecie widziałem tylko jedno i to policjanta. Czy ktoś by zrobił...jeśli pochwa by była, to myślę, że bez żadnego problemu.

Co do znaku żandarmerii, to z tego co mi wiadomo nie zdążono go wprowadzić przed wybuchem wojny. Coś było w PSZ-cie w temacie, ale zdjęć nie widziałem.

W temacie sznurów żandarmerii znalazłem ciekawą rzecz, ale o tym później.

Uff...to żem się na pierwszy post rozpisał :)
Myśle, że porządnie sprawę pociagniemy "do końca" ;)

Pozdrawiam,
Strzelec, SRH 4PPLeg. Kielce
www.4ppleg.pl
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Czołem,

Co do wyrobów skórzanych, to ja nawiązałem kontakt z Zajączkiem w tej sprawie.

Znak Żandarmerii, wg. moich ustaleń i wg. książki Ratajczyka, to tak 12 stycznia 1939 roku wprowadzono go do użytku i jego wydawanie nastąpiło ale nie zostało ukończone przez wybuch wojny.
Potwierdzeniem tego faktu, że niektórzy żandarmi go dostali niech będzie fakt wprowadzenia przez Dow.Żand. instrukcji "Znak żandarmerii" w dniu 15 maja 1939 roku.


Poza tym na aukcjach internetowych pojawiają się oryginalne znaki z przeróżnymi numerami, także wychodzi na to, że część prawdopodobnie oficerów jak i podoficerów je jednak dostała, lecz przewidziane rozkazem nadanie ich wszystkim żandarmom nie doszło do skutku.


Oto link do dyskusji gdzie można zobaczyć Znak m.in. z 5 Dywizjonu ;)

http://www.warrelics.eu/forum/polish-ar ... ge-220680/

W sprawie numeracji na naramiennikach to dostałem informacje od Pawła J., że widział zdjęcie kurtki wz.36 z numerami.

A temat naramienników mundurów wz.36 na mundurach kanarków, jak dla mnie dalej pozostaje otwarty...
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Kurtka wz.36, belki na naramiennikach wg. rozkazu 15/38 ale brak numeracji...

Obrazek

Obrazek

A tu już belki przy wszyciu naramiennika, być może jest to mundur szyty prywatnie.

Obrazek
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Tutaj jest chyba wyjaśnienie zapięcia znaku żandarmerii do kurtki mundurowej, choć to nie jest pewne, ale chyba jednak jestem za kółeczkami:
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum22/img_9207.jpg

A tu jest jak dla mnie bardzo wysoki numer:
http://numia.pl//uploads/stationary_auc ... /1326A.jpg
http://numia.pl//uploads/stationary_auc ... /1326B.jpg
11069

Dla mnie jest potrzebne potwierdzenie, że żandarmi używali znaków żandarmerii, bo często jest tak, że regulamin swoje a życie swoje. Potwierdza to fakt, że nie widziałem żadnego zdjęcia żandarma ze znakiem żandarmerii. ;)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Witam, po przez kol. Pawła udostępniam cyt. z forum Odkrywcy w sprawie wyglądu żandarmów podczas działań wojennych:

"Co do umundurowania we wrześniu 39r. Mam kontakt z panem Feliksem Dołganem, prawdopodobnie najstarszym żyjącym /95 lat!!!!/ żandarmem (niestety już nieżyjącym).

Po skończeniu CWŻ, ze względu na bardzo dobre wyniki mógł wybrać miejsce służby. Wybrał Brześć. W kampanii wrześniowej służył jako wartownik w Sztabie Obrony Warszawy.
Wartę pełnił w MUNDURZE GARNIZONOWYM!

Na moje pytanie czy w drodze na front lub już w Warszawie widział żandarmów w mundurze polowym z zielonymi sznurami.Odpowiedział: NIE,WSZYSCY MIELI MUNDURY GARNIZONOWE Z ŻÓŁTYMI SZNURAMI.

Na pytanie o znak żandarmerii odpowiedział,że go NIE WIDZIAŁ.

Pan Feliks do Warszawy dotarł w drugim tygodniu wojny,gdyż jednostka frontowa do której jechał została rozbita. Jechał na front w mundurze garnizonowym. To są moje jedyne wiadomości o faktycznym umundurowaniu żandarmów we wrześniu 39r.

Pozdrawiam
Robert"
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Sebol pisze: NIE,WSZYSCY MIELI MUNDURY GARNIZONOWE Z ŻÓŁTYMI SZNURAMI.
Podrzucę teraz ciekawą rzecz dotyczącą sznurów żandarmerii. W tym roku przejrzałem całość dzienników rozkazów dostępnych w internecie, oczywiście jakieś ciekawe rzeczy zapisując(czytaj - wszystkie nt. żandarmerii :) ) W jednym z dzienników rozkazów z 1937 roku znalazłem takie coś "Sznury żandarmi noszą przy wszystkich rodzajach ubiorów prócz polowego(bojowego) i ćwiczebnego" (niestety jakoś numeru DR nie zapisałem :(
Nie wiem jak było w 1939, może cos się w tej kwestji zmieniło...ale póki co DR z 1939 roku nie ma.

Jak już jestem przy dziennikach rozkazów to DR nr. 30 z 1930 roku mówi o znaisieniu użytkowania ryngrafu służbowego nr.97/19. Czy znany jest egzemplarz takiego ryngrafu, czy nawet zdjęć jego użytkowania nie ma?
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

belfegorCK pisze:
Jak już jestem przy dziennikach rozkazów to DR nr. 30 z 1930 roku mówi o znaisieniu użytkowania ryngrafu służbowego nr.97/19. Czy znany jest egzemplarz takiego ryngrafu, czy nawet zdjęć jego użytkowania nie ma?
Z wątku na Odkrywcy:

http://odkrywca.pl/ryngraf,671700.html

Obrazek

Zdjęć z użytkowania nie widziałem, co nie znaczy że ich nie ma ;)
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

No ciekawe, bo zawsze myślałem, że ryngraf wz.19 był podobny do niemieckiego. Widocznie sie myliłem ;)
Dzięki :)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Wiesz co pewności nie ma, że ten ryngraf to wzór dla pozostałych i akurat tak wyglądał, szukałem czegoś w netcie i znalazłem tylko ten... Ale jest podstawa aby powiedzieć, że takie cudo istniało.

Może kiedyś ktoś ujawni na zasadzie przypadku/odkrycia zdjęcie Znaku ;)
ODPOWIEDZ