Żandarmeria Wojskowa

Moderator: Mike

belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Ja "znam" taki ryngraf:
https://docs.google.com/file/d/0B5kT0Oq ... sp=sharing
Mam nadzieję, że widać. :)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

No proszę faktycznie jak niemiecki "prawie" ;)
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Ryngraf - nigdy takiego nie widziałem....więc jest u mnie w sferze "rysunku" ;)

Dalej, sprawa butów żandarmerii. Według Dziennika Rozkazów:
1927r. - buty długie piechoty
1938r. - buty długie kawaleryjskie

Dla mnie buty długie piechoty to saperki, a kawaleryjskie to wz.31. A jak życie to ukazało na zdjeciach i we wspomnieniach?
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Na pierwszej stronie tego tematu masz zdjęcie żandarma w namiocie i ma buty kawaleryjskie (ten po lewej), po prawej jakby niższe czyli może piechoty, a po prawej żołnierz ma trzewiki jak dla mnie to chyba kawaleryjskie, Ci na rowerach poniżej, hmmm trudno powiedzieć ;)

Z uwagi na to, że będę nosił spodnie kawaleryjskie bez lejów, chyba do zestawu zakupie buty kawalerii ;)
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Obowiązkowo buty juchtowe dla kawalerii wz.31 lub bardziej oficerki szyte na prywatne zamówienie żandarmów.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Wiem, nie ładnie się chwalić, ale właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem Znaku Żandarmerii z 5. Dywizjonu ! Radość moja nie ma końca, polowałem na ten element dość długo bo chciałem mieć właśnie ten z "5" na początku z wiadomego powodu ;)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

No masz racje nie ładnie się chwalić ;-)
Swoją drogą bardzo ładny stan no i znów potwierdza się fakt, że czasami nawet jak czegoś na zdjęciach nie ma to nie znaczy że tego nie było ;-)
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

To kiedy gwizdek żandarmerii wz.31? :) Piękność!
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

He,he no nieładnie ale w tym wypadku jest czym ;)

Tego czy akurat mój dziadek dostał znak, też pewnie się nie dowiem, jednak pojawianie się ich na rynku świadczy o tym że jakaś część żandarmów je dostała. Mój jest na chwilę obecną (wg. internetu) najwyższym numerem dla 5.Dywizjonu (292) - czyli można przyjąć że 292 żandarmów z dywizjonu na pewno je otrzymała ;)
Mój znajomy jest w posiadaniu Znaku o nr. 5139.

Np. ilość żandarmów w Warszawie szacowana jest na ok. 870 włączając w to dowództwo, co
wykazuje, że 1000 znaków z naddatkiem pokrywało najliczniejsze zapotrzebowanie w dywizjonie. Dla samej komendy głównej zarezerwowano numery od 1 - 499, a dla 1.Dywizjonu od 500 do 1999!

A pro po gwizdka wz.31 - no właśnie niby powinni go mieć, a na zdjęciach raczej nie widać "sznurka" do niego.
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Dostałem od rodzinki dokument, o którego istnieniu wiedziałem (miałem odpowiedź zwrotną z CAW) ale nie znałem dokładnej treści listu zapytania. Okazało się że był on razem z papierami ze ZBOWiD-u.

Jest to przebieg służby - spis stworzony przez mojego dziadka w latach 60-tych, kiedy to potrzebował dokumentu potwierdzającego jego służbę w WP 2RP.

Myślę, że ciekawostka szczególnie jeśli chodzi o funkcję dowódcy posterunku konnego oraz szefa kancelarii. Legendy rodzinne o jego wycofaniu się z Bielska na wozie taborowym z kasą sztabu 21.DPG nabrały znamion prawdziwego czynu.

Obrazek

...myślę, że ciekawy dokument pokazujący drogę jednego z wielu żandarmów 2RP.
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Takie ciekawostki związane z 5 Dywizjonem i jego bielskim Plutonem przy 21. DPG, wyszukane na portalu miasta Bielska-Białej:

Numery kierunkowe w tym numer do żandarmerii:

Obrazek

Żandarm wraz z policjantem na patrolu w okolicach dzisiejszego supersamu "Społem" ul.3-go Maja"

Obrazek
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

To ja teraz odgrzeję kotleta ;)

Temat: Sznury żandarmerii.
Wczoraj przysiadłem nad fotkami żandarmów i zauważyłem, że są różne sznury. Konkretnie - w WT jest "pojedyncze" "zaplecienie" na końcu sznura - przy drugim guziku od góry, a niektóre mają 2 takie sztuki - mniej więcej w połowie drogi miedzy naramiennikiem a tym pierwszym "zgrubieniem"(Swoją drogą, do czego były przyczepiane sznury...bo róznie to na fotkach widać). Zauważyłem też, że dziadek Sebastiana ma jakiś "większe" zgrubienie i "mniejsze"[10 i 5 zwojów](patrz foto)
[url=http://i1274.photobucket.com/albums/y430/3SzwadronZandarmerii/Materialy/DSC02251_zps079863c9.jpg]Obrazek[/URL]
[url=http://i1274.photobucket.com/albums/y430/3SzwadronZandarmerii/Materialy/304409_123641781118389_179532472_n_zps12e2f9de.jpg]Obrazek[/URL]
A tutaj jest tylko jedno "zgrubienie":
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum17/and1.jpg

Wie ktoś jak to z nimi było? Zależało to od stopnia czy od czego, no chyba, że to "stary wzór"...a jeśli tak to jaki?
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Tyle znalazłem, nic natomiast nie ma o tych wcześniejszych wersjach, widocznych na zdjęciach dziadka. Wyraźnie widoczne ucho do zaczepiania sznura pod guzik.



Widziałem też zdjęcia na których sznur przewlekali po prostu przez otwór w klapie.

Obrazek

Obrazek

Co do tych "zgrubień" - to nie mam pojęcia od czego zależała liczna zwojów.
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Ładniutki ten pierwszy sznur kanarkowy/"kanarków" :)

Cóż...sprawa do obadania ;) Kurcze...Maciek Nowak by się tu przydał i Rafik z Cytadeli...zawsze to co 4 głowy to nie dwie :) HEHE ;)
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

No mam jeszcze jedną zagwiozdkę:

Zawsze mi się wydawało, że w WP 2RP temblaki były używane tylko do szabel(nie patrzę na początek 2RP, legiony itp.)...a tu widzę, że są zawiazane na żabce od bagnetu :) O co kaman, może ktoś wie?
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/61913:4/
ODPOWIEDZ