Żandarmeria Wojskowa

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Stawiam na naleciałości po zborowe, w tym przypadku austriacki. Gdzieś czytałem, że bagnet z trodelem był noszony przez naszą kadrę podoficerską i oficerów młodszych podczas uroczystości państwowych zaraz po odzyskaniu niepodległości i chyba do początku lat 20 tych zamiast szabli.

Przydał by się jakiś spec od regulaminu ;)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Chyba sprawa wyjaśniona, znak posiadał 2 kółeczka, jedno które przyszywało się do munduru i drugie do płaszcza. W rozkazie ministra spraw wojskowych z 12 stycznia 1939 r "Znak Służbowy Żandarmerii" jest napisane, że miał być noszony w zależności od potrzeby na lewej stronie kurtki lub płaszcza. Stad moje przypuszczenie.

Zdjęcia z ostatnich aukcji:

Obrazek

Obrazek

:wink:
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Sebastian, gdzie dorwałeś to info? Dzienniki Rozkazów? Ale ich nie widziałem na rok 1939 właśnie :(
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

belfegorCK pisze:Sebastian, gdzie dorwałeś to info? Dzienniki Rozkazów? Ale ich nie widziałem na rok 1939 właśnie :(
Podałem informacje z książki G.Ratajczyka "Żandarmeria Wojska Polskiego 2 RP", autor przypisuje tą informację z książki Iwony Sobierajskiej "Znaki i umundurowanie Żandarmerii" s.77 .
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Witam,

Projekt Żandarm idzie pełną parą ;) Czekam jeszcze na kilka detali aby zaprezentować Wam sylwetkę. Na razie chciałbym zwrócić waszą uwagę na WT /rysunek wykonawczy/ sznura żandarmerii zamieszczony w tym poście z zasobów archiwalnych.

Otóż dostałem replikę tego ważnego dla każdego żandarma elementu, ale po zainstalowaniu jej na mundurze coś mi optycznie nie grało. Nie mogłem zrozumieć idei stworzenia 2 pętli pod ramieniem w tak wykonanym egzemplarzu. Mało tego żeby wykonać 1 skrajną pętle od strony rękawa należało jedną z końcówek sznura wywinąć o 180 stopni do tyłu. No ktoś powie ok, zatem powinieneś również "precel" tak wygiąć. No niby na logikę tak, ale niestety nie w tym przypadku. Przepatrzyłem kilkadziesiąt zdjęć z mojej kolekcji i wszędzie pierwszym sznurem od wszycia rękawa z reguły jest "precel", jeśli natomiast jest na 2 gim miejscu to ostatnia pętla - jej końcówka jest wszyta jako pierwsza.

No dobrze pomyślałem ale dlaczego zatem po wywinięciu tego pierwszego skrajnego do tyłu z przodu mam 4 odcinki sznura, a z tyłu tylko 1 ?

Szybko doszedłem do przekonania że coś jest nie tak z pętlami, bo WT jasno mówi o tym że sznur ma być z 1 kawałka wykonany. Oznacza to że ma być jak sprężyna, ma posiadać zwoje i tak na 1 zwoju ma być "precel", kolejny 2-gi ma przechodzić przez jego początek - zabezpieczając go przed wszelkim ruchem, a 3-ci jest naszym przedłużeniem do "ołówka".

Kiedy na to wpadłem podjąłem decyzje o przerobieniu go i nareszcie wszystko gra :)
Także korzystając z podanego kilka postów wcześniej WT należy uwzględnić tą poprawkę, która to jest widoczna na zdjęciu zachowanego sznura z MWP.

Finalnie sznur musi posiadać 3 końcówki z przodu i 2 z tyłu! Nie ma innej możliwości !!!
Mam nadzieje, że na zdjęciach widać problem sznura wykonanego wg. WT z 1931r. Może to jakiś prototyp? Lub w czasie testów mocowanie uległo zmianie? Na to wygląda bo nigdzie nie znalazłem sznura z 4 końcówkami z przodu.

Sznur wg. WT z 1931:

Obrazek


Przeróbka wg. zdjęć oraz własnych przemyśleń:

Obrazek


Obrazek

I jeszcze uwago do "precla", na zdjęciach występuje zarówno splotem "do góry" jak i "w dół". Ja wybrałem wersję "do góry".
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Ale generalnie klient zadowolony? ;-)
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Schrek pisze:Ale generalnie klient zadowolony? ;-)
Tak Mikołaj, oczywiście że tak! Sznur jest fajnie zrobiony, kolor okej i naprawdę gdyby nie ten babol z WT, to nie można powiedzieć nic złego. Zresztą nie winię tu wykonawcy broń boże, po prostu jest problem techniczny na tym rysunku, sposób wykonania nie odpowiadający temu co widzimy na zdjęciach.

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuje za sznur!
belfegorCK
Posty: 14
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 9:44 pm
Lokalizacja: SRH 4PPLeg. Kielce
Kontakt:

Post autor: belfegorCK »

Ma być tak jak na ostatnim foto(przejrzałem fotki i tak jest) ;)

O, to fajno...już wiem gdzie uderzać jak coś w temacie sznura :D Jakość widzę znakomita :)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Dziękuje bardzo wszystkim kolegom, którzy przyczynili się do odtworzenia przeze mnie postaci żandarma 2RP. Teraz mogę powiedzieć że jest już z górki!

Oto postać żandarma plutonowego zawodowego z 5 Dywizjonu Żandarmerii, posterunek "Bielsko".


Obrazek

Mam nadzieje, że przy następnym wejściu, zaprezentuje już kompletną sylwetkę ;)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Ten sznur z 4, boa z 5 wyprowadzeniami z przodu nie daje mi spokoju, przewertowałem masę zdjęć i znalazłem coś takiego... ale to chyba nie żandarm? Raczej wygląda na sznur adiutanta?

Obrazek

...sznur żołnierza po prawej to na pierwszy rzut oka zupełnie inna konstrukcji, nie mniej 4 wyprowadzenia z przodu.

Na rysunku wykonawczym sznura widać też jedną istotną rzecz, mianowicie końcówka warkocza oraz pierwszej pętli są wszyte jakby z tyłu, a nie obok siebie jak to było zrobione w moim. Może to jest właśnie problem czemu po założeniu sznur nie ułożył się jak trzeba?
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

W końcu się doczekałem, buty ze Stalowej :)

Obrazek

...po pokostowaniu, czernieniu i pastowaniu. Teraz nie pozostaje nic jak tylko znowu pastować... i chodzić ;)

Czyli minimum na żandarma już jest, dzięki bardzo wszystkim za pomoc. Przy najbliższej okazji pochwalę się kilkoma zdjęciami sylwetki ;)
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Kolejne drobiazgi do sylwetki, torba żandarmska oraz portfel ;)

Obrazek
ODPOWIEDZ