Jaworzyna Spiska 1938 - Jaworzyna Tatrzańska 2012, a 10 BK

Moderator: Mike

Jendrass
Posty: 12
Rejestracja: czw 20 sty, 2011 2:15 pm
Lokalizacja: Poznañ

Jaworzyna Spiska 1938 - Jaworzyna Tatrzańska 2012, a 10 BK

Post autor: Jendrass »

Witam

Tutaj się jeszcze nie chwaliłem, ale temat zdaje się wam bliski :)

Letni urlop miałem przyjemność spędzać w Tatranskiej Jaworzynie (Słowacja) u nas znanej jako Jaworzyna Spiska. Mała wioseczka u podnóża Tatr, zaraz za przejściem granicznym w Łysej Polanie. W Polskiej historii Jaworzyna miała swój epizod - 27 listopada 1938 roku Oddział Wydzielony 10 BKZmot płk. Dworaka wszedł na teren czechosłowackiego Spiszu w ramach akcji rewindykacyjnej. W skład OW wchodził II dyw. 24 p.uł, bateria haubic 100 mm i kompania czołgów rozpoznawczych. Przekraczając granicę w Jurgowie oddziały zajęły Jaworzynę, po czym doszło do wymiany ognia z wojskami czechosłowackimi na (za!) przełęczą Zdziarską (zginął m.in. mjr Rago). Szerzej historia opisana jest w literaturze (J. Majka etc).

Przed wyjazdem zebrałem możliwie wszystkie dostępne zdjęcia Jaworzyny z II połowy lat 30, szczególnie te wykonane w czasie obecności 10 BKZmot. Oto wyniki porównań - u góry zdjęcie oryginalne z lat 30tych, poniżej stan obecny:

1. Jurgów
OW płk. Dworaka przekracza granicę w Jurgowie 27 listopada 1938 jadąc drogą od Bukowiny Tatrz. ku m. Jurgów i dalej ku granicy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po "incydencie" na przeł. Zdiar wezwano na pomoc czołgi Vickers. Wozy w walce udziału nie wzięły, tutaj widoczne podczas powrotu na terytorium PL. Zdjęć z przemarszu czołgów V jest więcej, ale nie miałem już czasu na ich weryfikację. Podpis zdjęć w literaturze "Podhale" jest bardzo ogólny, chociaż należ przypuszczać, że więcej niż jedno ww. zdjęcie wykonano podczas akcji na Spiszu.
Obrazek
Budynki stacji granicznej po obu stronach są opuszczone, ale stoją do dziś.

2. Podspady
Skrzyżowanie dróg w miejscowości Podspady (krzyżują/łączą się tu drogi z Jaworzyny i Jurgowa, dalej prowadząc do Zdiaru). Na tle funkcjonującego do dziś pensjonatu widać wozy komp. cz. rozp. oraz oficerów zmierzających w kierunku Zdziaru (przełęcz).
Obrazek

3. Jaworzyna Spiska
Część OW Dworaka po przekroczeniu granicy w Jurgowie skręca do Jaworzyny - nie znam zdjęć konkretnej jednostki OW z przekraczania granicy w Łysej Polanie. W Jaworzynie odbywa się spotkanie z oficerami czechosłowackimi - w książce J.Majki "Niezłomna Brygada..." zdjęcia błędnie opisane jako Jurgów (PL).
Obrazek
Obrazek
Na obu zdjęciach widać charakterystyczny autobus :) Jeden z budynków widoczny na zdjęciu drugim został wyburzony kilka lat temu, dlatego dziś w omawianym miejscu stoi tylko jeden domek.
W Jaworzynie zostaje przejęty posterunek policji Czechosłowackiej - na zdjęciach zmiana tabliczki na polską:
Obrazek
Widoczna na zdjęciu ściana z tabliczką dziś jest zasłonięta przez późniejszą dobudówkę - część budynku z banerem piwa "Kozel". Obecnie w budynku mieści się sklep spożywczo-monopolowy :). Co ciekawe dziś najbliższy posterunek policji jest dopiero w Zdiarze, przed wojną był nawet w Jaworzynie :)

Obrazek
Letni pałacyk myśliwski hrabiego Christiana Kraft Fürst von Hohenlohe-Öhringen istnieje do dziś. Więcej informacji tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaworzyna_Tatrza%C5%84ska Dziś jest to jedna z kilku rezydencji prezydenta Słowacji - wstęp wzbroniony :)

Drewniany kościółek św. Anny, również ufundowany przez hr. Hohenlohe:
Obrazek
Goście:
Obrazek
Droga z Jaworzyny w kier. Łysej Polany
Obrazek

5. Przełęcz Zdziarska
Na podstawie znanych mi zdjęć mogę jednoznacznie stwierdzić - samo siodło/przełęcz Zdziarska została przez OW Dworaka zajęta. Do strzelaniny musiało dojść już za przełęczą w kierunku miejscowości Zdiar.
Obrazek
Wypychanie Łazika z rowu, zdjęcie w kierunku PL, droga Podspady-Zdziar w bezpośredniej bliskości przełęczy.
Obrazek
To samo miejsce (kilkadziesiąt metrów od punktu/dróżki skąd wypychano łazika). Dla obu zdjęć charakterystycznym punktem orientacyjnym są widoczne w prawym górnym rogu dwie skały, dziś nieco zasłonięte przez drzewa. Skały są widoczne TYLKO z drogi tylko z przełęczy/siodła.
Obrazek
Najtrudniejsze zdjęcie do lokalizacji, ostatecznie możliwe są 2-3 warianty na odcinku drogi Jaworzyna-Podspady-Zdziar. Najprawdopodobniej jest to rejon przełęczy Zdziarskiej.
Obrazek
Widok z przełęcz Zdziar na stronę słowacką.
Dokładne rozpoznanie "epizodów" drogowych bardzo utrudnił niedawny remont dróg (środku UE) oraz przyrost drzew. Ostatecznie udało się zlokalizować więcej miejsc niż myślałem.

6. Łysa Polana
Jedyne znane mi zdjęcie 10 BKZmot na Łysej Polanie:
Obrazek
Budynek dawnej leśniczówki, dziś ruina przeznaczona do wyburzenia. Domek w bezpośredniej bliskości zabudowań granicznych/mostu na granicznej rzece Białce.

Gross danych dot. zabudowań otrzymałem od mieszkańców Jaworzyny oraz pracowników TANAP (słowacki odpowiednik TPN). Sama obecność człowieka "ze starymi zdjęciami" w Jaworzynie wzbudziła spore zainteresowanie - "zasadzki" pod naszym pensjonatem z pytaniem o zdjęcia :) Wszystkim mieszkańcom za pomoc uprzejmie dziękuję !

Na pytania/sugestie chętnie odpowiem.
A artyleria i tak będzie zmotoryzowana !
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Świetny reportaż! Idąc za wzorem brytyjskiego periodyku "After the Battle", metoda "wtedy i teraz", jest zawsze bardzo ciekawa, doskonale działając na wyobraźnię, lepiej pozwalając zrozumieć i ulokować wydarzenia historyczne na mapie.
Jendrass pisze:Sama obecność człowieka "ze starymi zdjęciami" w Jaworzynie wzbudziła spore zainteresowanie - "zasadzki" pod naszym pensjonatem z pytaniem o zdjęcia :) Wszystkim mieszkańcom za pomoc uprzejmie dziękuję !
Właśnie, dużo ludzi wyrażało zaciekawienie i chęć do pomocy? Nie zawsze społeczności lokalne wykazują zainteresowanie takimi historycznymi regionalizmami, a jeżeli udało Ci się to u nich ożywić, tym większe brawa.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Jendrass
Posty: 12
Rejestracja: czw 20 sty, 2011 2:15 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Jendrass »

Z ludźmi nie było problemu, wszyscy z jakimi rozmawiałem chętnie pomagali szukając w pamięci miejsc odpowiadającym sytuacjom na zdjęciach. Zarówno nasi gospodarze, pracownicy jaworzyńskiej sklepu czy pracownicy TANAP chętnie pomagali. Kilkakrotnie wręcz stali pod naszym domem czekając aż wrócimy z gór (TANAP ma siedzibę na przeciwko naszego domku).

Co zaskakujące wydarzenia z z 1938 roku nie budziły żadnych negatywnych emocji na zasadzie - "źli Polacy, zaborcy, kamraci Hitlera etc". Zbieram już zdjęcia do drugiego wydania :)

Miłe jest też to, że odezwał się do mnie już administrator strony www Jaworzyny i władze gminy :)
A artyleria i tak będzie zmotoryzowana !
ODPOWIEDZ