Brytyjscy Huzarzy

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Brytyjscy Huzarzy

Post autor: Schrek »

Panowie Poniżej prezentuje wam kurtkę Huzarską w barwach 10. Pułk Huzarów ze zbiorów MOP w Kołobrzegu (prawdopodobniej przeróbka kombatancka z lat 50-tych) z informacji do których udało mi się dotrzeć wynika, że kurtka ta został przerobiona z "jakiegoś" uniformu brytyjskiego?

Tutaj rodzi się moje pytanie, z jakiego ubioru mogła nastąpić na przeróbka bo niestety wujek google nie chce mi nic powiedzieć na temat kurtek huzarskich koloru khaki używanych przez wojska brytyjskie.
Zatem pytanie czy gdzieś się wam taka kurtka lub podobna w oczy nie rzuciła???
Ostatnio zmieniony ndz 19 lut, 2012 8:14 pm przez Schrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Pułki brytyjskie, zwłaszcza huzarskie, nie nosiły i nie noszą swych No. 1 Dress w takich barwach, z takich materiałów (serża, sukno?). Na pierwszy rzut oka wygląda mi to albo na przerobioną kurtkę RFC (tzw. "Maternity Jacket"), kurtkę od P1902/P1907 Service Dress, albo też coś nowego uszytego po prostu z brytyjskiego materiału (najbardziej moim zdaniem prawdopodobne)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

No tak też mi się zapowiadało tym bardziej, że sama kurtka nie ma żadnych oznaczeń ani metek.
Sam sposób wykonania sprawia wrażenie, jak by te wszystkie obszycia i pętle husarskie były naszyte wtórnie.

Tak się zastanawiam, czy sposób naszywania tych pętli husarskich zawsze jest jednakowy czy może sa one charakterystyczne dla danych jednostkę???
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Jeżeli dobrze kojarzę, zależy to od regimentu. Dziś już późno, ale jutro sprawdzę w pismach różnych objawionych.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ