[DR] kbk Mauser98a

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

[DR] kbk Mauser98a

Post autor: Krzys »

27 stycznia o godzinie 14.00 trzech członków Odwachu otrzymały zakupione karabinki systemu Mauser wz.98a.

Pierwszy kontakt z karabinkiem był bardzo pozytywny: ciężki kawał zimnej stali, jasne bukowe? drewno świeżo pokostowane itd.
Dalsza analiza przyniosła kilka rozczarowań, które postaram się przedstawić na zdjęciach wstawianych w parach (oryginał-replika).

Z większych mankamentów repliki to konieczność wymiany śrub mocujących bączki, muszkę i puszkę amunicyjną.

Podsumowując replika ma słuszną wagę i wygląd pewne braki obniżają ocenę do 4+, jeśli ktoś niema ochoty bawić się w ściąganie i niszczenie (deaktywację) oryginału jest to bardzo dobra alternatywa dla odlewów.

P.S.
Znawców broni systemu Mauser proszę o opinie które z chęcią wykorzystamy do ulepszenia naszych replik.
Każdy ma swojego Ur-a.
Pawe³_39
Posty: 23
Rejestracja: śr 15 gru, 2010 12:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Pawe³_39 »

Otwór na wycior przy obsadzie ma proste wytłumaczenie. Obsady od AZ ściąga się obecnie z Brazylii. Jakaś wersja tamtejszej broni miała wyciory.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

dokładnie tak jak pisze Paweł, kbk wz. 98 nie posiadały miejsca na wycior...
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Pawe³_39
Posty: 23
Rejestracja: śr 15 gru, 2010 12:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Pawe³_39 »

Ja nie do końca czuję ten kolor drewna. Jak to było, czy nówki były jasne, czy ciemne?
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Na kilku zdjęciach wz.29 drewno jest bardzo jasne, nigdy nie badałem pisma czy w oryginałach barwiono je jakimiś bejcami czy po prostu w wyniku użytkowania: nakładania kolejnych warstw pokostu, biegania po polu, warunków atmosferycznych drewno ciemniało.

Drewno w mojej replice kbk wz.29 po roku praktycznie stania w szafie i kilku wypadach na świeżę powietrze pociemniało o kilka tonów i sądzę, że za kolejne dwa, trzy sezony będzie jak egzemplarze muzealne.
Każdy ma swojego Ur-a.
Pawe³_39
Posty: 23
Rejestracja: śr 15 gru, 2010 12:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Pawe³_39 »

Już wiem jak to z tym otworem na wycior jest. Zapomniałem że rozmawiałem z MKStenem, bo szukaliśmy obsady bagnetu do kolejnego PWU. Powiedział, że robi obsady poprzez stoczenie obsady do niemieckiego 98k. Stąd ten otwór :)
ODPOWIEDZ