[1935-39] Granat obronny na rekonstrukcję

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

[1935-39] Granat obronny na rekonstrukcję

Post autor: Krzys »

Dziś skończyłem robić pierwszą partie granatów obronnych do pozoracji pola walki podczas rekonstrukcji.

Pomysł kiełkował od jakiegoś czasu ale impulsem było forum jeden do jednego gdzie pasjonaci majsterkowicze robią repliki broni wszelakich z materiałów wszelakich.

Etap pierwszy to wykonanie formy gipsowej

Etap drugi to wyłudzenie od gazeciarza kilku numerów bezpłatnego metra, podarcie ich pocięcie na drobinki, zalanie wrzątkiem odczekanie 24h i gotowanie.
Po tych zabiegach otrzymujemy papkę jak na zdjęciu 2

Etap trzeci to upchnięcie odsączonej masy papierowej w formie i pójcie spać i do pracy. Po powrocie delikatnie wyciągamy podsuszoną pół skorupę i suszymy ją jeszcze kilka godzin. Przed snem traktujemy ją roztworem szelaku w denaturacie.
Następnego dnia szlifowanie, podcinanie i sklejanie połówek

Etap czwarty to pomalowanie i dobranie odpowiedniej petardy którą malujemy i oklejamy paskiem papieru imitując w ten sposób zapalnik.

P.S.
Produkt ten nie był jeszcze testowany, produkujesz go na własna odpowiedzialność.
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
Grohl
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: pt 31 mar, 2006 2:53 pm
Lokalizacja: Szamotu³y/Poznañ
Kontakt:

Post autor: Grohl »

Skąd u Waści taki rozum na miły Bóg?!
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Miody królewskie oleum do góry unoszą i takie tam ;O)
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Pragnę nadmienić, iż tego typu wyroby mogą być niebezpieczne i to bardzo. Andrzej od nas dostał odłamkami masy papierowej i tektury z niemieckiego trzonkowca, w twarz. Skończyło się na rozcięciu policzka. Na szczęście odłamek uderzył w policzek a nie w oko... Przy grubej skorupie, nieważne z czego by była (no chyba, że z galaretki:P) i przy średniej wielkości petardzie, powstaje spore ciśnienie wewnątrz i siła odłamków jest naprawdę duża.

Tak do rozważenia...

Pozdrawiam Olo
Awatar użytkownika
Horhe
Posty: 26
Rejestracja: pt 22 maja, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Post autor: Horhe »

Bezpieczniejsza będzie pianka budowalna,byle gips czymś natłuścić,co by się nie przyczepiło.
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Olo nie wiem jaka petarda była w tamtym granacie i z czego on był zrobiony. Jeśli jak przypuszczam był to "replika" trzonkowca z ahtungiem w środku to faktycznie mogło być to niebezpieczne. Moja petarda jest długości 5 cm i średnicy 2cm więc nie umywa się do ww.

Horhe może pianka budowlana była by bezpieczniejsza ale czy naprawdę trafienie kawałkiem wytłoczki na jajka jest bardziej niebezpieczny niż kamień wyrwany podczas wybuchu imitującego ostrzał artyleryjski. Poza tym pianka budowlana musi być wtłoczona więc otrzymujemy monolit który miejscami będzie miał kilka centymetrów grubości.

Przed użyciem na inscenizacji sprawdziliśmy działanie granatu największy odłamek poleciał na niecałe 2 metry a przez to, że skorupa jest dość cienka (max 1cm masy papierowej) to energia odłamków jest niewielka i przy zachowaniu minimum zasad bezpieczeństwa tj.
nierzucanie w tłum
nie przyglądanie się palącemu lontowi dłużej niż 2sek.
rzucanie np. w pola pirotechniczne.
i odrobinie zdrowego rozsądku nikomu nic się nie stanie.
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Przetestowane, uważam za bardzo dobre i nie są wcale więcej niebezpieczne niż zwykłe petardy.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Dzięki za wyjaśnienie tematu. Krzyś, chyba masz rację - w tym "niemieckim" był achtung.
Awatar użytkownika
Horhe
Posty: 26
Rejestracja: pt 22 maja, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Post autor: Horhe »

Ja robiłem granaty na "napoleonke". dla efektu na petarde szedl jeszcze woreczek sniadaniowy z przesianym popiołem drzewnym z pieca, spięty gumką i tyle. Miałem gniazdo do mocowania petardy, a z drugiej strony wtryskiwałem piankę. Petarda korsarz robiła efekt jak achtung.
Jest tylko jedno "ale". Praktycznie każda petarda ma denko z prasowanej glinki i to jest najbardziej niebezpieczne
Pawe³_39
Posty: 23
Rejestracja: śr 15 gru, 2010 12:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Pawe³_39 »

Wymienię granaty na opatrunki W.P.San :)
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Krzychu w Toruniu mają urządzenie do gięcia łyżek ;-)
Czy to na by ułatwiło robotę?
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Mikołaju mają prasę czy matryce już pod gięcie? Jeśli to pierwsze to tylko 30% sukcesu. Jeśli to drugie to niech przysyłają wykrój i jakieś 1,5m^2 blachy ocynkowanej 0,5mm czeka na wypalenie.

Paweł no to muszę pulpę nastawić. Ile byście tego potrzebowali?
Każdy ma swojego Ur-a.
Pawe³_39
Posty: 23
Rejestracja: śr 15 gru, 2010 12:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Pawe³_39 »

Na początek 10 granatów za 10 opatrunków osobistych? :)

Będę robił większą partię opatrunków, bo kończymy temat torby sanitarnej i przechodzimy do jej zawartości (butelki i leki, szyna,opatrunki, itd. Może powstaną też pakiety przeciwiprytowe), więc mogę od razu zrobić więcej.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Paweł jak chcesz szyny kramera daj znać.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Pawe³_39
Posty: 23
Rejestracja: śr 15 gru, 2010 12:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Pawe³_39 »

Z góry przepraszam za zaśmiecanie wątku. Szynę taką mamy. Znalazłem na bazarze kiedyś. Na zdjęciu widać ją po prawej stronie, zwiniętą w rulon. Myślę jednak, że nasz sanitariusz budujący koszerny Punkt opatrunkowy dowództwa 7 DAK będzie zainteresowany.
Obrazek

Ostatnio powstaje sporo opakowań różnego typu. Jakbyście coś chcieli, to dajcie znać co i ile. Z chęcią wykonam. Mam jeszcze pudełka na przylepiec kauczukowy Leukoplast, ale zdjęcie wieczorem :)

W planie:
- pakiety przeciwiperytowe (brak wzorca - kiedyś miałem tego pełno)
- tubka z maścią borową
- tubka z maścią ichtiolową (choć mam zdjęcie blaszanego pudełka po tej maści)

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ