Tarcze Słupskiego

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Tarcze Słupskiego

Post autor: Schrek »

Chciałbym zaprosić was do twórczej dyskusji i rycia po waszych archiwach w sprawie sporządzenia dokumentacji Tarcz Słupskiego. Co to takiego?
www.weu1918-1939.pl pisze:Każdy z produkowanych w Polsce przed wojną pojazdów pancernych posiadał w górnych płytach otwory, tzw. tulejki, na potrzeby użycia zastępczego środka łączności, jakim były Tarcze Słupskiego. Był to system, który wprowadzono w Wojsku Polskim w latach 30-tych, zastępując wcześniej używany francuski system komunikacji poprzez użycie kolorowych chorągiewek.

Tarcze Słupskiego, nazwane tak oczywiście od nazwiska konstruktora lub pomysłodawcy, stanowiły środek łączności kolumn pancernych, motorowych i motocyklowych. Dowódca czołgu mógł je wystawiać na zewnątrz bez opuszczania pojazdu. Specjalne sprężynki trzymały składaną tarczę w pionie. W oddziałach zmotoryzowanych opracowano inny system. Porozumiewały się nimi kolumny samochodów ciężarowych i oddziały motocyklowe, w których dowódca kolumny wystawiał je przez okno.

Tarcza stanowiła trójkątny kawałek materiału, rozciągnięty pomiędzy dwoma drutami, z jednym drutem pionowym stanowiącym uchwyt tarczy. Trójkąt składał się na płasko. W dolnej części materiału małe wcięcie.
To jest maks co udało się znaleźć w internecie jeśli chodzi o opis konstrukcji itp.
Domniemany kształt tego dynksa

Obrazek

1. to poprzeczki mocujące w tulei nr. 3 (umieszczonej w stropie wieży) poprzez przekręcenie.
2. to jaki uchwyt ale czy drewno czy metal nie wiem.
4. to ramiona do których jest przeczepiony materiał, pewnie jaki drut albo cienki płaskownik?
5. owa tajemnicza sprężynka (lub nie), bo właśnie nikt nie napisał w jaki sposób utrzymywało się to w położeniu rozłożonym?
Najprostszy to sprężynka rozpierająca która się zgina w czasie przełożenia przez tuleje, ale z drugiej strony jeśli tak to ma wyglądać to obsługując tarcze pod pancerzem też je będzie miał cały czas rozłożone??? małe to, to nie jest, a za każdym razem mieć taki parasol zanim go zamontujemy w tulei?
Chyba, że tarcze były przewożone w sposób złożony a coś w tulei rozpierało je na tyle ze się na zamykały???
Na tą chwile moim zdaniem jest to najpoważniejsza sprawa do rozwiązania.

W 35 sekundzie widać wysuwające się tarcze słupskiego
www.weu1918-1939.pl pisze:Można się domyślać, że był to system przestarzały, jednak wszystkie armie, także Wehrmacht używały takich środków łączności. Czołgi i samochody pancerne wystawiały tarcze pionowo, w kolumnach motorowych robił to dowódca kolumny wystawiając poziomo lub pionowo rękę z tarczą.

1) "Uwaga, Róbcie to co ja" - sygnalizowano poprzez wystawienie żółtej tarczy. Jeśli dowódca kolumny ją wystawił i zatrzymał się, wszyscy się zatrzymywali. W kolumnach motorowych trzymana pionowo nieruchomo.

2. "Marsz" - używana w kolumnie marszowej. Sygnalizowano poprzez wielokrotne wystawienie i schowanie żółtej tarczy, w krótkich odstępach.

3. "Nieprzyjaciel" - najczęściej spotykana na zdjęciach rozbitych polskich wozów. Sygnalizowana poprzez wystawienie czerwonej tarczy. W kolumnach motorowych trzymana nieruchomo pionowo.

4. "Nieprzyjacielskie wozy pancerne" - sygnalizowana poprzez wystawienie i schowanie wielokrotne czerwonej tarczy.

5. "Kolumna półplutonowa" - czarna tarcza.

6. "Szyk czołowy" (czołgi) "Zwiększyć odległość" (kolumny motorowe) - wielokrotne wystawienie i schowanie czarnej tarczy.

7. "Stój" - tarcza z krzyżem. W kolumnach motorowych trzymana poziomo.

8. "Rozwinięty" - Żółta i czarna tarcza jednocześnie.

9. "Uszkodzenie wozu" (załoga ranna) - tarcza czerwona i z krzyżem jednocześnie.

10. "Goniec do dowódcy!" - Tarcza żółta i z krzyżem jednocześnie.

11. "Nawracaj - Pojedynczo w tył zwrot" - Tarcza z krzyżem wielokrotnie wystawiana i chowana. W kolumnach motorowych poruszana ruchem półokrągłym pionowo.

12. "Broń przeciwpancerna" - Tarcza czerwona i czarna jednocześnie.

13 "Lotnik nieprzyjacielski" - Czerwona i żółta jednocześnie.

14. "Gaz" - Czerwona, żółta i czarna jednocześnie.
Obrazek

Poniżej różne fotki które udało mi się zebrać, gdzie widać tarcze:

[ Dodano: Sob 12 Mar, 2011 2:13 pm ]
cd

[ Dodano: Sob 12 Mar, 2011 2:15 pm ]
cd
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ