Działania szturmowe

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Działania szturmowe

Post autor: Schrek »

Poniżej wyciąg z regulaminów głównie materiałów z zamieszczonych przez Steinera na dobroni.pl, myślę że opis tych działań przyda się do polepszenia wyszkolenia indywidualnego oraz zespołowego a także pozwoli polepszyć elementy warsztatu rekonstruktora.



Steiner pisze: Ćwiczenia drużyny w oczyszczaniu budynku



Organizacja.

Zespół oczyszczający (clearing group)

-dowódca drużyny

-grenadier (bomber)-strzelec z dużą ilością granatów ręcznych

-strzelec nr 1 (first entry man) którzy pierwsi wbiegają do budynku

-strzelec nr 2 (second entry man) -„-

-obserwator (look-out man)



Gdy trzeba oczyścić wielki budynek można wzmocnić skład tego zespołu, wyciągając ludzi z zespołu wspierającego, z pocztu dowódcy plutonu lub z innej drużyny.



Zespół wspierający/osłaniający (covering group)

-celowniczy z dwoma amunicyjnymi lkm Bren (Bren group) wraz z pozostałymi strzelcami drużyny pod dowództwem zastępcy dowódcy drużyny



Zadania zespołu wspierającego

a. Obezwładnić wszystkie możliwe stanowiska ogniowe, które zamykają drogę
dojścia zespołowi oczyszczającemu.

b. Zamknąć w razie potrzeby wszystkie drogi wychodzące z budynku na boki, by w ten sposób uniemożliwić nieprzyjacielowi wszelki ruch z budynku lub do budynku.

c. Wytworzyć zasłonę dymną oraz przedsięwziąć środki, które mają nieprzyjaciela wprowadzić w błąd, o ile tego potrzeba.



Działania zespołu oczyszczającego:

a. Dowódca drużyny i grenadier zajmują stanowisko pośrednie, z którego kierują i wspierają posuwanie się strzelców nr 1 i nr 2 (entry man) w kierunku do wejścia budynku.

b. Strzelcy ci podbiegają do punktu, który został wybrany jako wejście, posuwając się jak najszybciej, stosownie do możliwości krycia się. Sposób dostania się do wnętrza budynku, zależy od typu tego stanowiska obrony; posługiwać się można otwartymi drzwiami, oknem innym otworem lub dziurą wykonana w murze przy pomocy specjalnego wyposażenia. W ostatniej chwili przed wejściem do jakiegoś pokoju, dobrze ostrzelać go silnym ogniem (pistoletem maszynowym, lub wrzuceniem granatu do środka), wpadając doń natychmiast i nie dając nieprzyjacielowi czasu na ochłonięcie.



c. Po wpadnięciu do wnętrza budynku strzelcy nr 1 i nr 2 muszą szybko odskoczyć od wejścia i zająć stanowisko plecami do ściany, szachując całość pomieszczenia, w którym się znajdują i wszystkie wyjścia.

d. W następnej kolejności wbiega dowódca drużyny wraz z grenadierem (bomber) z tym, że robi to na wezwanie z wnętrza, lub na dany
znak.

e. Wszyscy czterej opuszczają następnie pomieszczenie, w którym się znajdują, w następującym porządku: dowódca drużyny, grenadier, strzelec nr 1 i strzelec nr 2.

f. Obserwator pozostaje przy wejściu, wypatrując znaków i sygnałów, przy czym spełnia też funkcję przewodnika dla następnych żołnierzy, ewentualnie gońca itd. Dla utrzymania łączności z zespołem wspierającym i z dowódcą plutonu.

g. Zespół oczyszczający stara się dotrzeć jak najprędzej do szczytu zabudowania, pozostawiając strzelca nr 2 na dole w pobliżu wejścia, by w razie potrzeby pokryć ogniem klatke schodową i przejścia pomiędzy pokojami. Na tym polega idealny sposób postępowania, lecz nie daje się on stosować w praktyce wówczas, gdy klatka schodowa jest silnie broniona lub mocno zabarykadowana.

h. Zespół wspierający podąża za zespołem oczyszczającym, gdy ten dokonał wejścia i wkracza do budynku na rozkaz dowódcy drużyny. Zadanie tego zespołu polega na wzmocnieniu stanowiska zajętego przez strzelca nr 2 w jego zadaniu tj. dozorowaniu punktów kierunków, z których nieprzyjaciel może się zjawić. Pozostając pod rozkazami zastępcy dowódcy drużyny, zespół wspierający musi być przygotowany, by dopomóc w przeszukaniu budynku, lub otworzyć ogień na zewnątrz.

Obrazek

i. O ile jest to możliwe, przeszukać należy dom
, postępując od góry do dołu. Strzelec nr 1 otwiera drzwi, do każdego pokoju po kolei, ubezpieczając równocześnie działanie przez dozorowanie wlotu i wylotu klatki schodowej. Dowódca drużyny wchodzi pierwszy do każdego pokoju w szybkim tempie, stając natychmiast plecami do ściany. Grenadier używa swoich granatów stosownie do rozkazów dowódcy drużyny, spełniając w zasadzie funkcję jego pomocnika i ubezpieczając go. W wypadku gdy przy przeszukiwaniu budynku nie można postępować zaczynając od góry, rozpocząć trzeba z dołu, przeszukując piętro po piętrze, stosując metodę kombinowania ognia i ruchu i prowadząc akcję z parteru, jako mniej więcej bezpiecznej podstawy do działania.

Obrazek

j. Dowódca drużyny melduje ustnie lub przy pomocy znaków, że budynek został oczyszczony.



Uwagi ogólne.

- Przeszukiwanie prowadzone z góry na dół może nieprzyjaciela zmusić do ucieczki na ulicę
, gdzie można go szybko unieszkodliwić, gdy tymczasem pędząc go z dołu do góry zmusza się go raczej do rozpaczliwej obrony.

-Złota reguła w walce tego rodzaju brzmi jak następuje: nie stawać nigdy w drzwiach, w oparciu o drzwi ani na środku pokoju; natomiast stawać w kątach pokoju, gdzie najtrudniej ruchy ludzkie umiejscowić z dolnego piętra.



Opracowanie: Andrzej Skolik SRH AA7

Foto: Internet

Steiner pisze:Regulamin Piechoty, część II b
Instrukcja Walki Oddziałów Szturmowych, część II
Walka Zespołów

Wydane przez:
Ministerstwo Obrony Narodowej
Centralna Komisja Regulaminowa
Wielka Brytania 1943 rok


Walka Zespołów Uderzeniowych
Zespoły uderzeniowe mają energicznym i zdecydowanym szturmem ukoronować pracę
zespołów technicznych i wsparcia.
Tylko natychmiastowe wykorzystanie efektów pracy innych zespołów pozwoli zespołom uderzeniowym na zaskoczenie npla i błyskawiczne rozstrzygniecie walki wręcz.
Zespołom uderzeniowym przypada więc najzaszczytniejszą i zarazem najbardziej odpowiedzialna rola, której mogą podołać tylko sprężyści i świetnie wyszkoleni żołnierze. Są to zadania elity piechoty.
Zespoły uderzeniowe dzielą się na:
-zespoły grenadierów
-zespoły miotaczy płomieni.
W zasadzie będą one ściśle współpracować we wstępnej fazie walki z zespołami technicznymi, a w czasie szturmu z zespołami wsparcia, którymi w razie potrzeby, zespoły te będzie się uzupełniać lub wzmacniać.
Zespół Grenadierów –przykładowy skład:
d-ca zespołu; pistolet masz. Sten, 250 naboi, 1 granat ręczny dymny M 77, 1 granat ręczny M69
celowniczy l.k.m; l.k.m, 4 magazynki po 30 naboi
amunicyjny l.k.m; KB, 12 magazynków po 30 naboi do l.k.m.
2 grenadierów wyb; pistolety masz. Sten, po 250 naboi, 6 granatów ręcznych M 69, 1 granat reczny dymny M 77, 1 granat ppanc M74
2 grenadierów pomocniczych; KB z 50 nabojami, po 6 granatów M 69, po 1 granacie dym M 77, po 3 granaty do kb m 36
Garłaczowy; kb z 50 nabojami, 8 granatów do kb M 36, 2 granaty dymne M 63,
Amunicyjny do garłacza; kb z 50 nabojami, 2 granaty do kb M 36, 2 granaty ręczne M 69
Ew. strzelec wyborowy; kb z lunetą, 120 naboi, 1 granat ręczny M 69, 1 granat dymny M 77
Ponadto w ramach zespołu powinno być:
3 łopatki
1 toporek
5 par nożyc do przecinania drutu
2 kompasy
Zależnie od rodzaju akcji, pory dnia i trudności poruszania się w terenie ilość amunicji i granatów może ulec zmniejszeniu do 50 % podanej przykładowej normy.
Do typowych zadań tego rodzaju zespołu uderzeniowego należy:
-zdobywanie schronu bojowego o 1-2 strzelnicach
-zdobywanie i walka wewnątrz budynku
-wdarcie się do gniazda oporu
Zazwyczaj w zadaniach trudniejszych zespół ten będzie korzystał z bezpośredniego wsparcia czołga lub innych zespołów wsparcia.
Do zwalczania czołgów zespół musi być inaczej uzbrojony i wyposażony w sprzęt ppanc i środki dymne.
Działanie zespołu ma być zdecydowane i błyskawiczne, a sposób wykonania dostosowany do położenia.
Rolę poszczególnych żołnierzy zespołu w uderzeniu wskazuje ich funkcja, uzbrojenie i wyposażenie.
Zazwyczaj zespół działa przez zaskoczenie pod osłona nocy lub zasłony dymnej.
Po zdobyciu nakazanego celu ubezpiecza go do czasu nadejścia przewidzianych na to oddziałów.

Jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe materiały, lub bardziej aktualne wersje obowiązujące w czasie walk 1944-45 zapraszam do dyskusji.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ