19. i 29. Zgrupowanie Piechoty we Francji i w Polsce.

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ;

To temat ktory mnie interesuje bo duzo pochodza z mojego departamentu .

_ Paris Coulommiers : Jedna Kompania 150 Zolnierzow
_Saint Etienne : Baon 300 Zolnierzow
_Lyon : Jedna Kompania 100 Zolnierzow
_ Montceau : Jedna Kompania 100 Zolnierzow

_ Leuchin : Baon 300 Zolnierzow
_ Guesnain : Baon 350 Zolnierzow
_ Herin : Baon 400 Zolnierzow

Na Koniec 1944 zgrupowanie ma 2500 Zolnierzow , 4 Kompanie od 290 Zolnierzow .

W Styczniu 1945 zgrupowanie sa ubrane na calosci w wyposazenie Amerykanskie , oproc karabine Mause.
Tak i zdejmuja korony z orlow z czapek, ktore nosza na furazerkach francuskich i amerykanskich
Robspad
Posty: 73
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 12:08 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Robspad »

Chciałbym dodać jeszcze tylko jeden fakt: Mianowicie spora część tych ideowych komunistów zasiliła organy bezpieczeństwa publicznego. Wielu z nich przysłużyło się gorliwie w utrwaleniu komunizmu w Polsce. Z racji zaznajomienia z warunkami, bardzo często „rozpracowywali” żołnierzy służących w PSZ na Zachodzie.

Ciekawi mnie, czy gdzieś już można więcej przeczytać o tych sprawach?
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

Piotrze KR48, niesamowite zdjęcia! Część z nich opublikowałeś jako pierwszy w Polsce! Po prostu prawdziwa rewelacja! Cały czas nie mogę wyjść z podziwu!

Bardzo zaintrygowało mnie zdjęcie przedstawiające mundur francuski wz. 35 z polską opaską z orłem w koronie na tarczy oraz krzyżem lotaryńskim (Croix Lorraine) i polską flagą na ramieniu. Co ciekawe orzeł na hełmie M1 jest już chyba bez korony.

Zastanawiam się, jakie były wymiary odznaki "Rhin et Danube", czy masz może jakieś informacje na ten temat ? Ciekawe, jakie były wymiary tarczy z orłem na hełmie i czy były one ujednolicone.

Zgodnie z Twoją informacją zdjęcia z odznaką "Rhin et Danube" powinny zostać zrobione w okresie od 8 maja 1945 do powrotu jednostek do Polski w listopadzie 1945. Zastanawia mnie odznaka, jaką mają na piersi żołnierze na zdjęciach. Jeden z żołnierzy ma chyba zegarek typu "cebula" przypięty do spodni.

Skorzystam okazji i spytam się, czy jest może jakaś dobra strona traktująca o umundurowaniu i wyposażeniu w 1 Armii Francuskiej ? Oprócz 19 i 29 Zgrupowania w składzie 1 Armii była przecież 13 DBLE, w składzie której także znajdowali się Polacy.

A tak przy okazji, to miło poznać krajana. Mam sporą rodzinę w Amiens, to od Lille niedaleko.
Schrek pisze:(...)dyż pamiętaj, że każdy wzięty do niewoli polak w niemieckim mundurze lub dezerter przechodziło przez obóz weryfikacyjny.

Myślę, że jeśli są to żołnierze Zgrupowań to dostawali te mundury niemieckie po denazyfikacji np. prosto z magazynów.
No chyba, że są to zdjęcia z okresu walk.
Mikołaju, mnie zastanowiła jedna rzecz. Z powodów oczywistych Armia Francuska, czy wcześniej partyzantka jak ognia wystrzegały się mundurów niemieckich. Nie można przecież wykluczyć, że są to jeńcy, którzy trafiali do 1 Armii Francuskiej i przechodzili weryfikację w inny sposób. No cóż, dowodów na to żadnych nie znajdziemy, więc "spór" pozostanie raczej nierozstrzygnięty.

Pozdrawiam
Łoś
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ;

Wysylam ci zdecjie od Naszywke Rhin i Danube tak i Ozdnak od zgrupowanie .
Nie wiem czy nie robisz pomylke bo z " Polakami " to byl R.M.L.E a nie 13 DBLE ktory byl w 1 DFL nad innym frontie .
Bo R.M.L.E mial Amerykanskie wyposazenie jak 13 D.B.L.E od co pamietam miala Angielskie wyposazenie lub Pu na Pu .
No tak Amien to nie tak daleko do Lille ;-)

Partyzane nie nosieli mundurow Niemieckich , tylko wyposazenie jak pasy , ladowniki , skarpytki , itp , itp ...
Nosieli Francuskie Mundure lub Angielskie tak i w pierwsze czasow helme Francuskie .
Francuzi ja proponowali z by polaczyc do Legii ale nie chcieli bo one nie byli " najemne " i beli sie dla Francuska i Polska Flage bo duzo tych Polakow nie znali Polskie i czasami ani nie znali jezyk tego kraju .
Polskie Partyzane poloczyli sie tez do 1 DP jak moj wuja .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

Piotrze, wielkie dzięki za informacje i za zdjęcia.

Jeżeli chodzi o "polskość" 13 DBLE, to może trochę źle się wyraziłem. Z tego co wiem, w szeregach tej jednostki walczyło trochę ludzi narodowości polskiej. Nadto 13 DBLE walczyła ramię w ramię z Polakami z Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich podczas walk o Narwik.

Piotrze, popraw mnie, jeżeli źle rozumuje RMLE to Regiment Marche de la Legion Etrangere, zaś 1 DFL to Division Francaise Libre ?

Już wkrótce dorzucę parę zdjęć 19 Zgrupowania Piechoty Polskiej. O tyle ciekawych, że żołnierze tego zgrupowania mają umundurowanie amerykańskie ale hełmy francuskie.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ,

Lepiej by musilem napisac " Polonine " i Polaki . Nie jestem pewne czy duzo Polakow dotarli do Legii lub do 13 DBLE w czasie wojne . Moze tych ktory nie mogli dojechac do Anglii tak i tez Polaki dezerter z Afrika Korps .

Tak RMLE to Regiment de Marche de la Legion Etrangere i DFL to Division Française libre , jesli to cie interesuje moge ci zrobic skane naszywki .

Zdecjie od Zgrupowanie mam tez ale moze by ci udalo zrobic nowego pocztu lub dac inna nazwy tutaj niz " Prosba o Pomoc " .

A co do nosienie Helm Francuski z umundurowanie Amerykanski to Zgrupowanie tego nie mieli bo nosieli na czalosc umundurowanie Amerykanskie oproc kilka rzecz pochodzona z Armii Francuski od czasu ktory tych " Polonine " ram sluzyli .

W Poniedzialek wyszle tez kilka zdecjie oproc jesli masz tych sammych co ja :-)))
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

Witam,

Znalazłem chyba rozwiązanie zagadki dotyczącej mundurów Wehrmachtu na jednym ze zdjęć. Nie myliłem się, osoby znajdujące się na tym zdjęciu to jeńcy oraz dezerterzy z Wehrmachtu oraz organizacji Todta. W książce, którą otrzymałem od Schreka, wspomnieniach jednego z żołnierzy 19 Zgrupowania jest dokładny opis w jaki sposób ten werbunek wyglądał. Postaram się go wkrótce przytoczyć.

Piotrze, mnie też osobiście bardzo zdziwiło, że na jednym ze zdjęć były widoczne amerykańskie mundury i hełmy M26. W sumie jednak to trudno się dziwić. Były to jednostki drugiego rzutu, więc i zaopatrzenie mogło być drugorzutowe.

Faktycznie, warto byłoby zebrać wszystkie umieszczone przez nas zdjęcia w ramach jednej galerii.

A co do zdjęć, miałem je zeskanować dzisiaj ale zapomniałem wziąć książkę do roboty.
No cóż innym razem.


PS. Byłbym zainteresowany zdjęciami naszywek RMLE i 1 DFL, myślę jednak, że część naszej dyskusji trzeba przerzucić na email, bo zanudzimy innych użytkowników forum.
Mój email to adam.poszewiecki@gmail.com
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Boleslaw Jelen
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:07 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:07 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:09 pm ]
Awers i Rewers Flagi
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:10 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:11 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:11 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:13 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:14 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:15 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:15 pm ]
Obrazek

[ Dodano: Pon 17 Maj, 2010 1:21 pm ]
Witam ;

" Piotrze, mnie też osobiście bardzo zdziwiło, że na jednym ze zdjęć były widoczne amerykańskie mundury i hełmy M26. W sumie jednak to trudno się dziwić. Były to jednostki drugiego rzutu, więc i zaopatrzenie mogło być drugorzutowe. "

Dla mnie tak ubrane to sa Francuzi a nie " Polasce " , jesli masz to zdecjie to wyszli mi ja , prosze . A jesli muwisz o zdecjie nad Francuska Linke to sa blede bo widac 2 zdecjie od Francuzow .

Co o tematow Francuskie to bedzie nad mailu .
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

Imponujące zdjęcia. Większość z nich po raz pierwszy publikowana w naszym kraju. W ten oto sposób forum "Odwachu" stało się największą kopalnią wiedzy o umundurowaniu 19 i 29 Zgrupowania Piechoty w Polsce a i chyba na świecie.

Przepraszam, że jeszcze nie opublikowałem obiecanych skanów. Już wkrótce powinny się tu pojawić.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
soldier
Posty: 16
Rejestracja: pn 28 cze, 2010 7:25 pm
Lokalizacja: Turek/Wielkopolska

Post autor: soldier »

Ciekawi mnie, czy gdzieś już można więcej przeczytać o tych sprawach?
Ostatnio w bibliotece wpadła mi w ręce książka pod tytułem Chłopcy z Nordu i Pas-de-Calais autorstwa Jana Skowrona. Przedstawia jego wspomnienia z walk w francuskim ruchu oporu, i późniejszej przynależności do Zgrupowań. Warto mieć, kilka ciekawych rzeczy, oprócz masy propagandowych śpiewek, można wychwycić.
ODPOWIEDZ