19. i 29. Zgrupowanie Piechoty we Francji i w Polsce.

Moderator: Mike

£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

19. i 29. Zgrupowanie Piechoty we Francji i w Polsce.

Post autor: £o¶ »

Witam !

Kopę lat mnie na Odwachu nie było, ale dziś przychodzę z prośbą.
Czy moglibyście pomóc mi w zidentyfikowaniu munduru, który jest używany na zdjęciach ?
Zdjęcia przedstawiają 19 i 29 Zgrupowania Piechoty Polskiej podczas defilady w Warszawie 18 listopada 1945 r.
Z moich informacji, formacje te używały mundurów amerykańskich. Niestety w tych nie jestem ekspertem.

http://www.renidunaj.pl/images/stories/ ... b4593a710e
http://www.renidunaj.pl/images/stories/ ... b4593a710e

Pozdrawiam
Adam
Ostatnio zmieniony ndz 16 maja, 2010 8:27 am przez £o¶, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: KaktuS »

Ku memu bezgranicznemu zdumieniu potwierdzam amerykańskie spodnie, kurtki, opinacze i hełmy M1. Jak widać człowiek uczy się całe życie...
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Dokładnie tak Łosiu sa to sorty amerykańskie.
Żołnierze zgrupowania wedle książki, która muszę ci odesłać w końcu - podaj nowy adres, zaraz po tej defiladzie zostali prze mundurowani w sorty
"LWP" i wysłani w Bieszczady ;-)
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Hełmy M1, reszta zdecydowanie drugorzutowa, trudno tam szukać mundurów M1943. Zastanawiam się tylko, czy część nie ma butów M1943?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

To jeszcze coś w ramach ciekawostki dorzucę:

http://www.renidunaj.pl/images/stories/ ... ial_29.jpg
http://www.renidunaj.pl/images/stories/ ... lingen.jpg
http://sites.google.com/site/armeepolon ... -et-danube
Mike pisze: Hełmy M1, reszta zdecydowanie drugorzutowa, trudno tam szukać mundurów M1943. Zastanawiam się tylko, czy część nie ma butów M1943
Te hełmy M1 trafiły później na wyposażenie 34 pułku piechoty LWP, który jak wspomniał Mikołaj walczył w Bieszczadach. Jeżeli chodzi o buty, to na pierwszym z podanych zdjęć chyba dość dobrze widać M1943.
Miałbyś rację Michale, co do tego, że mundurów M1943, to chyba próżno ich szukać. Warto zauważyć, że jednostka ta była wyekwipowana w zdobyczną broń niemiecką, co wskazywałoby na to, że jednostka nie była priorytetową w dostawach umundurowania i uzbrojenia. Zgodnie z informacjami podanymi w książce śp. Stanisława Komornickiego, jednostkom wydano 2 komplety mundurów wyjściowych i 1 komplet ćwiczebny, ciekawe co to mogło w praktyce oznaczać.

Ciekawi mnie bardzo, w co byli umundurowani na warszawskiej defiladzie. Spodnie o ile się domyślam to M1938 a bluza ?

W ramach ciekawostki - zgodnie z wyczytanymi w Komornickim informacjami, taką naszywkę nosili żołnierze 19 i 29 Zgrupowania Piechoty na lewym rękawie bluzy mundurowej.
Chociaż z informacji francuskich wyczytałem, że odznakę tę wprowadzono 8 maja 1945 r. i noszona była na prawym rękawie.

Pozdrawiam
Łoś
Migdy
Posty: 2
Rejestracja: ndz 09 maja, 2010 10:29 pm
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Migdy »

Witajcie!

Z tej strony Michał z SH Big Red One. Od czasu do czasu przeglądałem Wasze forum, a do zarejestrowania skłonił mnie niniejszy wątek. Zapraszam do zapoznania się z materiałami dotyczącymi Zgrupowań Polskich i Polskich Kompanii Wartowniczych umieszczonymi na naszym forum:

http://bigredone.myforum.pl/viewtopic.php?f=8&t=229

W razie jakichkolwiek pytań w tej materii, zwłaszcza w sprawie umundurowania i wyposażenia, służę pomocą. ;-)

Pozdrawiam dragonów i resztę forumowiczów!

Michał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

O, witamy amerykański głos doradczy na naszym forum! Miło widzieć sojuszników :)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Migdy witaj na forum!

Panowie pamiętajcie, że 19 i 29 Zgrupowanie Piechoty a Polskie Kompanie Wartownicze to troszkę inna historia.

Zgrupowanie Piechoty przy Armii Renu - składało się z polaków, którzy walczyli głównie w komunistycznej partyzantce. I nie chcieli się podporządkować Dowództwu PSZ, oni to zostali odesłani na własne życzenie do Polski.

Polskie Kompanie Wartownicze to z kolei większości chłopaki np. z NSZ, którzy nie mieli zamiaru wracać do kraju.


To tak w telegraficznym skrócie.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

O mundurze i barwach żołnierzy ze Zgrupowań Piechoty Polskiej był ciekawy artykuł w "Mundur i Broń" nr 6 z marca 2001.

http://www.wolf.pl/ofirmie-ramki.html

Jeżeli będzie taka wola - mogę zrobić skany i przesłać zainteresowanym na maila.

Zresztą szkoda, że takie pisma jak "MiB", czy nieodżałowana "Archeologia Wojskowa" (6 numerów) giną szybko z rynku.
Migdy
Posty: 2
Rejestracja: ndz 09 maja, 2010 10:29 pm
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Migdy »

Dzięki za ciepłe słowa powitania. Mam nadzieję, że znajdzie się czas do rozmowy "na żywo" w trakcie Strefy Militarnej. :)

Co do diametralnie różnego pochodzenia obu formacji nie mamy żadnych wątpliwości. Wątek po prostu nie został rozdzielony i rozwija się dwutorowo. ;)

W skład zestawu widocznego na zdjęciach z parady możemy odnotować:

- Coat, Wool, Serge, OD
- Shirt, Flannel, OD
- M1937 EM Wool Trousers
- M1937 Belt, Web, Waist
- Boots, Service, Combat M-1943 (Double Buckle)
- Wool Blanket M1934
- M1 Helmet

Ustalenie dokładnego wzoru koszuli czy spodni jest raczej niewykonalne i bezsensowne w związku z licznymi zmianami dokonywanymi przez Kwatermistrzostwo US Army, jakie dawno temu przedstawiał tu Grzegorz Czwartosz.

Wart odnotowania jest również fakt noszenia krawatów wyłącznie przez pion oficerski i podoficerów. Ogólnie można zauważyć kolejną prawidłowość w przypadku kadry- często używają bądź Jump Bootsów ( zwanych powszechnie Corcoranami), bądź zestawu Service Shoes & Leggings. Dziwi natomiast fakt braku odmiennego umundurowania galowego dla oficerów, które diametralnie odróżniało się od egzemplarzy przeznaczonych dla zwykłych żołnierzy.

A zdjęcia jeszcze z Francji to już zupełnie inna bajka, widać mix francusko-amerykańskiego sprzętu.
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

Witam o poranku ;)

Jeżeli chodzi o skład osobowy 19 i 29 Zgrupowania Piechoty Polskiej, to istotnie gros jego członków stanowili przedstawiciele mniejszości polskiej o lewicujących, lewicowych czy wręcz komunistycznych poglądach. Byli związani z organizacją partyzancką FTPF, Franc Tireurs et Partisans Francaise (Wolni Strzelcy i Partyzanci Francuscy). Członkowie 19 Zgrupowania Piechoty pochodzili głównie z Masywu Centralnego (okolice Clermont - Ferrand), zaś 29 Zgrupowania Piechoty Polskiej pochodzili głównie z departamentów Nord i Pas-de-Calais.
Spora część żołnierzy tychże zgrupowań walczyła w czasie wojny domowej w Hiszpanii w ramach Brygad Międzynarodowych. Ale z tego co wiem, byli tam też ludzie o umiarkowanych poglądach politycznych.
Zastanawia mnie również to zdjęcie
Jako żywo widać na nim sporo mundurów Wehrmachtu. Nie jest więc chyba wykluczone, że do jednostek tych przydzielano również Polaków służących w WH, pochodzących z terenów włączonych do III Rzeszy.

Migdy, dzięki za pomoc odnośnie ustalenia elementów umundurowania. Okazała się bardzo cenna. Dzięki również za linka do materiałów z Waszego forum. Będę musiał się na nie zalogować i obczytać się w problematyce umundurowania amerykańskiego.

To na razie tyle, wracam do roboty.

Pozdrawiam
Łoś
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Łoś pisze:Nie jest więc chyba wykluczone, że do jednostek tych przydzielano również Polaków służących w WH, pochodzących z terenów włączonych do III Rzeszy.
No tutaj był bym więcej niż ostrożny przy tego typu stwierdzeniach , gdyż pamiętaj, że każdy wzięty do niewoli polak w niemieckim mundurze lub dezerter przechodziło przez obóz weryfikacyjny.

Myślę, że jeśli są to żołnierze Zgrupowań to dostawali te mundury niemieckie po denazyfikacji np. prosto z magazynów.
No chyba, że są to zdjęcia z okresu walk.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ;

Naszywka Ren i Dunaj nie byla wprowadzono 8 maja 1945 ale miedze 8 Maja i 18 Juin gdzie byla mozna ja widziec podczas parady w Paryżu .
W grudniu 1944 zostały wyposażone przez Francuzów z 1 Armii z Amerykanskami uniformow .
Od Francukie wyposazenie otrzymali : Furazerki , Ranga , pasy skórzany .

A buty spadochronow Corcoran , to nie wiem gdzie by mogli ich zdobyc , bo nawet Francuzi z 1 Pulk Strelcow Spadochrone juz ich nie nosieli !!!!

A przed tym żołnierze Z grupowanie nosieli roznych uniform i wyposazenie: Francuskie , Angielskie lub niemieskie .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: Wto 11 Maj, 2010 2:56 pm ]
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: Wto 11 Maj, 2010 3:00 pm ]
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Dzięki Piotrze za zdjęcia!
są świetne.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Jestem pod wrażeniem tych imponujących fotografii. Dziękujemy!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ