Defilada w Moskwie

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Nie no pięknie, ale faktycznie francuzom się rylało...
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

Mają rozmach sk... syny, jakby powiedział Siara w Kilerze.

Defilada zrobiła naprawdę świetne wrażenie, urządzona z iście carsko- sowieckim przepychem. Co ciekawe, z akcentem na carsko. Nie wiem, czy oglądaliście defiladę 5 lat temu. W tamtej zdecydowanie królowały elementy sowieckie i czuć było na kilometr ducha Stalina krążącego w pobliżu. Z tego co widać, obecne władze rosyjskie odchodzą od tendencji wychwalania władz Sowieckiego Sojuza, zwracając bardziej uwagę na tradycje przedrewolucyjne. Bardzo to interesujące...

Jeżeli chodzi o prezencję Wojska Polskiego. Mam tu parę swoich przemyśleń. Chociaż są one raczej z gatunku "wishful thinking". Przede wszystkim mi obecny krój mundurów galowych nie odpowiada w ogóle. Chyba naprawdę nie byłoby problemu w przystrojenie dajmy na to 500 chłopa w mundury o kroju munduru wz. 36. No i do tego obowiązkowo wymieniłbym te podłe SKSy, które ni przypiąć ni przyłatać do polskiej tradycji.

Mi osobiście strasznie podoba się to co zrobili Litwini i Łotysze, którzy swoje kompanie reprezentacyjne umundurowali w mundury wzoru przedwojennego. Zobaczcie sami...

Litwa:
Wojska Lądowe:
http://kariuomene.kam.lt/en/military_in ... iform.html

Siły Powietrzne:
http://kariuomene.kam.lt/en/military_in ... iform.html

Marynarka Wojenna:
http://kariuomene.kam.lt/en/military_in ... iform.html

A to Łotysze
http://www.youtube.com/watch?v=e2Wk0KJt ... re=related

http://www.mil.lv/Papildriki/Fotogaleri ... lpaks.aspx


A co do mojego powrotu na Wielkopolskie żerowisko... no wróciłem. :) Sytuacja przede wszystkim zawodowa się uspokoiła i trzeba się od czasu do czasu rozprawniczyć i pogadać ze starymi przyjaciółmi.

Pozdrawiam
Łoś
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Łoś pisze:Jeżeli chodzi o prezencję Wojska Polskiego. Mam tu parę swoich przemyśleń. Chociaż są one raczej z gatunku "wishful thinking". Przede wszystkim mi obecny krój mundurów galowych nie odpowiada w ogóle. Chyba naprawdę nie byłoby problemu w przystrojenie dajmy na to 500 chłopa w mundury o kroju munduru wz. 36. No i do tego obowiązkowo wymieniłbym te podłe SKSy, które ni przypiąć ni przyłatać do polskiej tradycji.

Mi osobiście strasznie podoba się to co zrobili Litwini i Łotysze, którzy swoje kompanie reprezentacyjne umundurowali w mundury wzoru przedwojennego. Zobaczcie sami...
Ja mam i tak już-wypracowaną z dumą wieloletnim staraniem-łatkę brytofila, więc dalej będę brnął w tym kierunku. Podobnie, jak kraje nadbałtyckie, Brytyjczycy (głównie Gwardia, choć nie tylko) korzystają ze starych wzorów, nieco zaledwie zmodyfikowanych. U nas sugerowałbym coś podobnego... może niekoniecznie wierna kopia munduru wz. 36, ale na pewno kołnierz wysoki, zapinany na haftce z tym przepięknym haftem. Na pewnie też cztery kieszenie i coś bym zrobił ze spodniami, bo narciarki w moim odczuciu do najszykowniejszych nie należą.
Co do broni... broń jest znakiem postępu w armii, to i niech idą z Berylami.

No to sobie pofantazjowaliśmy. Nie wie ktoś, czy w MON-ie nie zwolnił się etat w komórce pracującej nad umundurowaniem? ;)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

Mike pisze:
Ja mam i tak już-wypracowaną z dumą wieloletnim staraniem-łatkę brytofila, więc dalej będę brnął w tym kierunku. Podobnie, jak kraje nadbałtyckie, Brytyjczycy (głównie Gwardia, choć nie tylko) korzystają ze starych wzorów, nieco zaledwie zmodyfikowanych. U nas sugerowałbym coś podobnego... może niekoniecznie wierna kopia munduru wz. 36, ale na pewno kołnierz wysoki, zapinany na haftce z tym przepięknym haftem. Na pewnie też cztery kieszenie i coś bym zrobił ze spodniami, bo narciarki w moim odczuciu do najszykowniejszych nie należą.
Co do broni... broń jest znakiem postępu w armii, to i niech idą z Berylami.

No to sobie pofantazjowaliśmy. Nie wie ktoś, czy w MON-ie nie zwolnił się etat w komórce pracującej nad umundurowaniem? ;)
Ja z kolei uważam, że warto czerpać z najlepszych wzorców. Oczywiście wzorcem niedoścignionym są dla mnie Brytyjczycy i Duńczycy. Ale również bardzo podoba mi się to, co zrobili nasi sąsiedzi z krajów bałtyckich. To piękne, że kontynuują swoje przedwojenne tradycje. A co do powrotu do wz. 36, to bardzo udaną moim zdaniem próbę powrotu zaprezentował swego czasu generał Petelicki.

A co do broni, Michale, Słowacy w Kompanii Reprezentacyjnej używają mauserów vz.24.
No ale argument brytyjski mnie przekonał. Skoro konserwatywni brytyjczycy używają nowoczesnych karabinów, to i my powinniśmy.

Pozdrawiam
Adam
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Łoś pisze:A co do broni, Michale, Słowacy w Kompanii Reprezentacyjnej używają mauserów vz.24.No ale argument brytyjski mnie przekonał. Skoro konserwatywni brytyjczycy używają nowoczesnych karabinów, to i my powinniśmy.
Co ciekawe, nie jest to tylko współczesny wymysł. Mundury Gwardii od początku XIX wieku wiele się nie zmieniły, natomiast uzbrojenie-zawsze adekwatne do epoki, jako symbol ciągłości w armii. Były zatem Brown Bess, Minie, Martini Henry, Lee Enfieldy, L1A1, by na L85 skończyć. Poza tym, Gwardia to regularne wojsko, które tradycyjnie ma strzec monarchy. By robić to skutecznie, nie może w 2010 roku maszerować z muszkietami czy karabinami powtarzalnymi ;)

Wiecie co... tak sobie oglądam te różne filmiki, przeglądam niektóre internetowe portale prasowe i telewizyjne i... po raz kolejny dochodzę do wniosku, że Polska powinna popracować nad swoim "marketingiem historycznym". Wiele bowiem z tych relacji z Placu Czerwonego wspomina o defilujących aliantach "Brytyjczykach, Amerykanach i Francuzach". O Polakach niejednokrotnie ani słowa-tak, jakbyśmy byli jedną z maszerujących byłych republik ZSRR. Przykre to, gorzkie.
Ale czemu się dziwić? Wystarczy choćby pokusić się o kinematograficzne porównanie z naszymi południowymi sąsiadami. Czesi w przeciągu ostatnich kilku lat nakręcili przynajmniej dwa dobre filmy wojenne o udziale swoich wojsk w II wojnie światowej, a my... My nie potrafiliśmy nawet zekranizować historii Westerplatte. I tyle.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

My nie potrafiliśmy nawet zekranizować historii Westerplatte. I tyle.
Może potrafimy. Poczekajmy aż obejrzymy:)
A nawet jeśli nie potrafimy to mamy najlepszych na świecie rekomenów :P

Pzdr ;)
stary1skc
Posty: 56
Rejestracja: pt 05 sie, 2005 3:15 pm
Lokalizacja: Swarzêdz
Kontakt:

Post autor: stary1skc »

Pozwolicie że się wypowiem w temacie;
Otóż jednostka która maszerowała w Moskwie to oczywiście Batalion Reprezentacyjny WP(w pierwszej by się chciało rzec czwórce.....nie liczyłem ilu ich tam było maszerował brat kumpla) przebrany w munduru rodzajów wojsk (wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne, wojska specjalne). Moim zdaniem koncepcja jest słuszna-utrzymanie jednej profesjonalnej jednostki do funkcji reprezentacyjnych. Reszta niech się zajmie tym do czego jest powołana a musztrę niech ćwiczą dla zachowania dyscypliny na unitarce.Na usta od razu ciśnie się stosunek ilościowy oficerów do szeregowych, ale to nie ten temat.

Co do beretów;
To nie są te które używają zające!
Jest to nowy model przeznaczony dla wojsk specjalnych wzorowany na tym noszonym w 1 Samodzielnej Kompanii Commando. Prace nad wprowadzeniem go do użytku trwały z tego co pamiętam ok.2 lata. Jako grupa też się do tego dołożyliśmy, tak naprawdę pan z DWS nie bardzo wiedział jak ma temat ugryźć, gdzie szukać punktu zaczepienia. W podziękowaniu za pomoc, jak również do sprawdzenia czy gotowy wyrób to jest OK mieliśmy otrzymać w/w bereciki. Jak to w życiu bywa skoro nie przeszliśmy selekcji więc dowództwo nie może nam wydać beretów. BRWP tez nie przeszedł selekcji i już są zgrzyty.

Tak na marginesie dodam iż "premiera" nowego beretu miała mieć miejsce podczas uroczystości w Katyniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ;

Byli to 70 lotników z Baze lotnicze 112 , ktora otrzymala Flage i tradycjie od " Neu Neu " Ponieważ od Lipiec 2009 eskadra myśliwców 1/30 " Normandie Niemen " jest rozwiązana . Lotniki byli dowodzone przes podpułkownik Fabien Kuzniak .

Co o pustych kaburow to tak jest u nas w Lotnicze , normalnie z by im dac jakąś formę to sie napychalo kabury z gazet . Ladownik od Famas byli tutaj plastikowy i maja tylko wyglad ladownika .
Biale Kabure sa z wzoru 48 typ 2 .
Chod idzie u nas od 88 krok / min dla Legii oz do 140 Krok/min dla Strelczow .
A dla innych jednostki to 120 Krok/min .

[ Dodano: Sro 12 Maj, 2010 9:25 am ]
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Ależ piękna dyskusja o broni i barwie nam się wywiązała!
piekarz24 pisze:Może potrafimy. Poczekajmy aż obejrzymy:)
Obawiam się, że obejrzeć to możemy jedynie stare, znane już "Westerplatte". Nowy projekt rozsypał się, jak sejm w Rzeczpospolitej Saskiej.
stary1skc pisze:To nie są te które używają zające!
Jest to nowy model przeznaczony dla wojsk specjalnych wzorowany na tym noszonym w 1 Samodzielnej Kompanii Commando. Prace nad wprowadzeniem go do użytku trwały z tego co pamiętam ok.2 lata. Jako grupa też się do tego dołożyliśmy, tak naprawdę pan z DWS nie bardzo wiedział jak ma temat ugryźć, gdzie szukać punktu zaczepienia. W podziękowaniu za pomoc, jak również do sprawdzenia czy gotowy wyrób to jest OK mieliśmy otrzymać w/w bereciki. Jak to w życiu bywa skoro nie przeszliśmy selekcji więc dowództwo nie może nam wydać beretów. BRWP tez nie przeszedł selekcji i już są zgrzyty.
O, dzięki za wyjaśnienie. Duży plus za powrót do prześwietnej tradycji. Minus za te zgrzyty, o których piszesz. I tu wracamy do tego, o czym pisałem-niech te berety noszą tylko wojska specjalne, które na nie zasługują, a nie przebrani zawodowi "tupacze". Na tym m. in. polega espirit de corps. Idąc dalej tym tropem, można przypinać Znaki Spadochronowe BRWP, skoro mają "udawać" wojska specjalne.
Wracając do tematu "wymieszania" polskiej reprezentacji, to jest to podobno uwarunkowane wymogami, w myśl których żaden z rodzajów broni nie może być w takiej sytuacji "poszkodowany".
KR48 pisze:Co o pustych kaburow to tak jest u nas w Lotnicze , normalnie z by im dac jakąś formę to sie napychalo kabury z gazet . Ladownik od Famas byli tutaj plastikowy i maja tylko wyglad ladownika .
Biale Kabure sa z wzoru 48 typ 2 .
Mamy i najświeższe i najbardziej sprawdzone informacje od niezawodnego Piotra, prosto z Republiki Francuskiej :)
Ciekawe, trochę zabawne to, co piszesz o kaburach i ładownicach. Czym to jest uwarunkowane? Jest jakieś logiczne wytłumaczenie?
Mundury są szykowne, dobrze zaprojektowane. Zastanawiam się, czy te bluzy mają coś podobnego, jak bluzy battle dressu, żeby można było podpiąć je do spodni? Niektórym mało schludnie wysunęły się ponad pas...
KR48 pisze:Chod idzie u nas od 88 krok / min dla Legii oz do 140 Krok/min dla Strelczow . A dla innych jednostki to 120 Krok/min .
Te 88 kroków dotyczy też saperów, czy całej Legii? 140 Kroków to bardzo szybko, podobnie, jak oddziały brytyjskiej Lekkiej Piechoty, które są zresztą odpowiednikiem francuskich Strzelców.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ;

No powiem cie z od 15 Lat mam wojsko za soba :-) i moze teraz warunki sa innych , bo wojsko jest zawodowe .
ALe kiedy sluzylem w W.L jak sierzant to dla kaburow my tak robieli bo nam kazal tak kapitan , z by kabury sie nie tak " dojdali " .
A co do plastikowe ladodowniki to takie my mielim dla FAMASa , od daleka maja wyglad do prawdziwego , ale jak pisalem moze teraz to sie zminelo .

Uniform oczywiscie ma wyglad do Battle dressu ale kurtka CLP nie mozna podpiac do spodni .
W czasie 2 wojne w Angli Lotniki Francuskie nosieli BD od National Fire Service i Air Raid Precaution , ktory byli w koloru granatowy , kolor podobny do Francuskie unform .
W 1944 Zad Francuski dal do produkcji nowy uniform , podobne w kroju do Kanadyjski BD .W 1945 tyn uniform byl troche zmodyfikowane i w 1946 od nowa ale oproc kurtka ktora miala jeszcze troche wyglad do BD spodnie juz nie byli . Tych wszystkie wzore uniform mogli sie podpiac do spodni ale bylo za duzo wypadkow i zolnierze urewali guziki jak sie pochylali .Wojsko Landowe trzymala tych uniform oz do latach 60 jak byla wprowadzona nowa kurtka WZ59 , ale Lotnicwo oproc malych zmiane w koloru i materialu Wzor uniformow zostal tyn sam oz do dzis . Tak z kilka Francuskie Grupow Rekonstrukcji uzewaja tych uniform w rekonstrukcji Francuskie SAS lub jednostki Lotnicze na koniec wojne .

88 Krok / min to dla calej Legii , a co o Strelcow to one szybko chodza tak i Wloskie Bersagliere ktore nie chodza ale lataja , to za to Legi jest zawsze ostanio jak jest parada nad Champs Elysée .

Przepraszam jesli zle pisze .

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Piotr dzięki z wyjaśnienia, twój tekst jest czytelny i to jest najważniejsze.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: £o¶ »

KR48 pisze:Witam ;

Byli to 70 lotników z Baze lotnicze 112 , ktora otrzymala Flage i tradycjie od " Neu Neu " Ponieważ od Lipiec 2009 eskadra myśliwców 1/30 " Normandie Niemen " jest rozwiązana . Lotniki byli dowodzone przes podpułkownik Fabien Kuzniak .
Nazwisko dowódcy brzmi bardzo Polsko. Nie wiedziałem, że rozwiązano jednostkę "Normandie - Niemen" Przyjmuje to z wielkim żalem, gdyż piloci tej formacji walczyli nad regionem, w którym dzisiaj żyję.
KR48 pisze: Uniform oczywiscie ma wyglad do Battle dressu ale kurtka CLP nie mozna podpiac do spodni .
W czasie 2 wojne w Angli Lotniki Francuskie nosieli BD od National Fire Service i Air Raid Precaution , ktory byli w koloru granatowy , kolor podobny do Francuskie unform .
W 1944 Zad Francuski dal do produkcji nowy uniform , podobne w kroju do Kanadyjski BD .W 1945 tyn uniform byl troche zmodyfikowane i w 1946 od nowa ale oproc kurtka ktora miala jeszcze troche wyglad do BD spodnie juz nie byli.
Piotrze, dzięki Tobie wreszcie dowiedziałem się, w co byli umundurowani lotnicy "No-Nie". Była to dla mnie przed długi czas niesamowita zagadka. A teraz wszystko jest jasne. Wielkie dzięki !

A co do tempa 88 kroków, to nie jest tak, że ten krok odpowiada tempu marsza Le Boudin ?

A co do polskiego kina wojennego. Widziałem ostatnio, że Pan Chochlew kręci na Litwie film o "Westerplatte" I tylko tyle na temat, bo żal klawiaturę strzępić.

Pozdrawiam
Łoś
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
Awatar użytkownika
KR48
Posty: 152
Rejestracja: ndz 05 kwie, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Francjia

Post autor: KR48 »

Witam ;

No tak dobrze widzialesz ,Dowodca ma nazwysko z pochodzenia Polskiego .
U nas tak jest !!! pamiec ginie jak woda miedze palcami ....i flagi noj leszpych jednostki wojskowe ida do Muzeum Tradycji .

Muwisz o Legii , u nas sie wiecej udaje wyslac Legie to walczynia niz Regularny Jednostki z wojsko Francuskie bo dla tych ostaniech parlament muszi sie zgodzic , a Legie to moza ja od razu wyslac bo jesli zolnierz z Legii zginie to nie robi zadnego skandalu w ludnosc i zad ma spokoj . To za to jest Legia !!!

No tutaj jeszcze jedna " Legenda " rozmnazana przes Legie !
Tempo 88 Krokow na minute przychodzi z roku 1816 , kiedy 2 Pulk Cudzoziemski wielki Armii Napoleona dostal sie jak " Krolowa Legia Cudzoziemska " tak z tez pobrala nazwysko jego dowodca " Legia od Hohenlohe " dowodca byl Ksiaze Louis Aloy de Hohenlohe-Waldenburg-Bartenstein . W 1821 Pulk nabral na calosc naszywsko Pulk Hohenlohe . Pulk byl rozwiązane
w 1831 z by sie zminic na Legia Cudzoziemska i brac przysiege do Krola Charles X .
To jest za to z legia chodzi jak chodzieli pulki starygo rezim , bo tak chodzila jak byla sformowana w 1831 .
I powiem ci z jest latwi chodzic jak one niz jak my na 140 krokow ...
Boudin ( kaszanka ) byl wprowadzone w 1870 .
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Łoś pisze:A co do polskiego kina wojennego. Widziałem ostatnio, że Pan Chochlew kręci na Litwie film o "Westerplatte" I tylko tyle na temat, bo żal klawiaturę strzępić.
Nie kręci. Zaczął, nie dokończył i tyle go widzieli. Bogu dzięki.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

A ja powiem rzecz być może niemodną: czekałem z niecierpliwością na film Chochlewa, miałem ndzieję na spojrzenie "z boku" na historię. Nawet jeśli miał by być zły, to trzymałem kciuki, że filmowi się powiedzie, że zostanie zrealizowany. Nawet tak specjalnie, na przekór, na przekór tym bezsensownych dla mnie argumentów mówiących o "pluciu na Polski Narod". Jestem za tym aby artyści mieli nieskrępowane ręce w realizowniu filmów, nawet jeśli traktują o czymś tak ważnym dla wielu Polaków jak historia Westerplatte. Jeśli był by kontrowersyjny to tym lepiej. Jeśli to wyzwoliło by rozmowę na temat polskiej historii i o nas samych.
ODPOWIEDZ