Defilada w Moskwie

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Defilada w Moskwie

Post autor: Mike »

Wszyscy pewnie widzieli naszych tupiących na Placu Czerwonym, a przygotowujących się do defilady 9 maja. Co ciekawe, mówi się o zwiększonym tempie maszerowania (120 kroków na minutę w porównaniu do standardowych 112), a zapomina się, że owe 120 było standardem w myśl regulaminów z 1937 czy 1941 roku.

Tak, czy inaczej, zapowiada się interesujący przegląd jednostek z różnych krajów.
Francję będzie reprezentował Pułk Lotniczy "Normandie-Niemen", a Wielką Brytanię: reprezentacja 1. batalionu Gwardii Walijskiej oraz orkiestra RAF-u. Kilka fotek z przybycia tych jednostek do Moskwy:

http://visualrian.com/lists/item/56630

A tu przygotowujący się Amerykanie ze 170. Brygadowej Grupy Bojowej:

http://www.stripes.com/article.asp?sect ... icle=69738
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

No z pewnością będzie to niezła gratka, jestem ciekaw czy nasi wystąpią z flagą państwową czy z sztandarem BRWP?
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Dwa pyszne filmiki...

http://www.tvn24.pl/12691,1654642,,,pol ... omosc.html

Typuję, że nasi plus Gwardia Walijska rozniosą Plac Czerwony ;) Jankesi niestety wyglądają, jak na przechadzce po Parku Yellowstone.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

No jednak nasze pododdziały bardzo dobrze się prezentują na Placu Czerwonym w sumie mamy głęboki tradycje sięgające 1612 roku. ;-)

Brytole wymiatają, a Jankesi faktycznie wyglądają jak by spacerowali sobie, o francuzach nie wspomnę.

Kto jeszcze będzie defilował?
Oprócz ruskich rzecz jasna.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Schrek pisze:No jednak nasze pododdziały bardzo dobrze się prezentują na Placu Czerwonym w sumie mamy głęboki tradycje sięgające 1612 roku. ;-)
Można było puścić Szwadron przebrany za husarię :P
Schrek pisze:Kto jeszcze będzie defilował?
Oprócz ruskich rzecz jasna.
Podobno 15 państw... Kanada? Australia? Holandia? Norwegia? Włochy? ;)
No i Bundeswehra w swoich szarych marynareczkach do zbierania tego, co zostawi koń kamandira uroczystości :P
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Defilada w Moskwie

Post autor: £o¶ »

Mike pisze: Francję będzie reprezentował Pułk Lotniczy "Normandie-Niemen"
Miły warmińsko- mazurski akcent. "Normandie - Niemen" od października 1944 walczyło na terenach Prus Wschodnich. 9 lotników "Normandie Niemen" zostało pochowanych w Olsztynie. Wybieram się dziś zapalić im znicz.

Pozdrawiam
Łoś
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Jezuśku Najmilejszy - Dawać weterynarza Łoś na majdanie ;-)
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Matko Bosko Kochano, Łoś, jako żywo! :)

Czy ktoś ma sprawdzoną informację, o której dokładnie będzie można obejrzeć transmisję? TVP Info na swojej stronie, pod pozycją "Obchody 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, 07:00-10:00" reklamuje film o "Gustloffie"...

Dwa filmiki z przygotowań Gwardii Walijskiej ;)

http://www.youtube.com/watch?v=uXBPkgEmZdc
http://www.youtube.com/watch?v=RlhVxQWWwMo
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Nasi podobno mają iść zaraz za ruskimi.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

I po defiladzie. Całość oczywiście z typowo rosyjskim przepychem i charakterem.
Nasze wojsko prezentowało się w moim odczuciu dobrze, choć zdecydowanie lepiej wygląda tupiące do "Warszawianki". Zastrzeżenia budzi też wymieszanie kompanii i ubranie jej w cztery aż różne typy umundurowania (w tym po raz pierwszy chyba-sił specjalnych). Moim zdaniem lepiej, mocniej, prezentowałaby się cały pododdział w mundurach Wojsk Lądowych.

Uwaga i memento, dlaczego warto wkładać coś do kabur na defiladach: widzieliście Francuzów z radośnie dyndającymi pustymi kaburami? ;)

Filmik z "naszej" części defilady:

http://www.tvn24.pl/-1,1655502,0,1,pola ... omosc.html

I jeszcze trochę o gwardzistach:

http://www.army.mod.uk/news/20240.aspx#
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Hej!

Defilada była imponująca. Polacy prezentowali się pięknie - jednak krój polskiego munduru oraz rogatywki robią swoje, choć jak zauważył Michał lepiej wyglądają gdy maszerują wolniej i do polskich "rytmów".

Z drugiej jednak strony szkoda, że w defiladzie nie uczestniczyła jednostak, która w swojej tradycji nawiązuje do polskich oddziałów walczących w II wojnie światowej. Bardzo symboliczną pod tym względem jest chociażby 34.BKPanc. dziedzicząca tradycje 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego oraz 3.Brygady Strzelców 1.D.Panc. No ale zdaje sobię sprawę, że porządnie maszerować potrafią tylko wojacy z batalionu reprezentacyjnego.

Szkoda też, że najbardziej barwna polska jednostka jaką jest 21.Brygada Strzelców Podhalańskich jest marginalizowana obecnie w wystąpieniach uroczystych. Jakżesz ładnie by się podhalanie prezentowali. Przecież przed wojną to podhalanie pełnili najbardziej eksponowane funkcje w tym pełnili wartę przy Belwederze.

Mógłby ktoś przyblizyć mi mundur wojsk specjalnych, w którym występowala część żolnierzy? Z tego co widziałem, berety zielone, orzeł nad lewym okiem podobnie jak u naszych komandosów z 1.skc. Czy podobne berety są używane w jakiejś współczesnej liniowej jednostce WP? Czy ci żołnierze służą w jednostkach specjalnych czy tylko z okazji wystąpień ubierają takie mundury?

Nie wiem czy zauważyliście jak bardzo dumnie maszerowali rosjanie. Niektórym wojakom wręcz gęby się śmiały. Wygląda to pięknie. Chciałbym aby polscy żołnierze zawsze z taką dumą nosili mundur WP. Niestety rzeczywistość jest często inna (patrz reprezentacja WP w Normandii - pomięte mundury i berety, znudzone gęby).

A tak na marginesie. Zapraszam do oglądnięcia zdjęć z moich dzisiejszych odwiedzin na cmentarzach wojennych w Bielsku. http://www.breda.fora.pl/2-wojna-swiato ... e,119.html

Pozdro Olo
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Mike pisze:(w tym po raz pierwszy chyba-sił specjalnych).
Hmmm no właśnie czy to są siły specjalne - ale to by było najbardziej logiczne.

Mike pisze:Uwaga i memento, dlaczego warto wkładać coś do kabur na defiladach: widzieliście Francuzów z radośnie dyndającymi pustymi kaburami? ;)
No właśnie nie widziałem ich bo w ogóle nie widziałem defilady a szkoda. Jeśli ktoś by miał namiary na francuska cześć to chętnie zobaczę.
Piekarz pisze: Bardzo symboliczną pod tym względem jest chociażby 34.BKPanc. dziedzicząca tradycje 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego oraz 3.Brygady Strzelców 1.D.Panc. No ale zdaje sobię sprawę, że porządnie maszerować potrafią tylko wojacy z batalionu reprezentacyjnego.

To nawet nie tyle, że chłopaki z "34" nie umieją defilować ale chodzi o to, że w WP to właśnie ma pełnić rolę reprezentacyjne i do tego jest szkolona. A jednostki liniowe mają swoje do roboty chociażby szkolenie do Afganu.
Piekarz pisze:Przecież przed wojną to Podhalanie pełnili najbardziej eksponowane funkcje w tym pełnili wartę przy Belwederze.
Nic mi o tym nie wiadomo, chyba, że masz jakieś nowe dane, jeśli chodzi o znaną kronikę zmiany warty w mundurach podhalańskich i huculskich to jest to tzw zmiana górska - wystawiona przez batalion stołeczny.

piekarz pisze: Mógłby ktoś przyblizyć mi mundur wojsk specjalnych, w którym występowala część żolnierzy? Z tego co widziałem, berety zielone, orzeł nad lewym okiem podobnie jak u naszych komandosów z 1.skc. Czy podobne berety są używane w jakiejś współczesnej liniowej jednostce WP? Czy ci żołnierze służą w jednostkach specjalnych czy tylko z okazji wystąpień ubierają takie mundury?
Z tego co widziałem, jeśli faktycznie był to pluton w barwach wojsk specjalnych jak 4 rodzaju wojsk obok WL, MW i SP to jest to zwykły mundur WL z zielonym beretem WL zamiast rogatywki tutaj akurat w wersji bardziej "kozackiej" czyli wersji tłoczonej, które sa na na wyposażeniu WL. Sam będąc wojsku o mały włos bym takiego nie dostał. A pewien szef kompani do dziś w nim chodzi a jest artylerzystom a nie komandosem.
Co do pochodzenia tych żołnierzy co występowali w mundurach WS, to sądzę że są to chłopaki z KRWP tak jak ci co chodzą w mundurach marynarskich są częścią KRWP a nie MW.










[/quote]
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

piekarz24 pisze:krój polskiego munduru oraz rogatywki robią swoje,
Choć będę zawsze zwolennikiem teorii, że do rogatywki zdecydowanie lepiej pasowałby (zwłaszcza w przypadku oficerów w bryczesach i wysokich butach) wysoki, zamknięty kołnierz.
piekarz24 pisze:Z drugiej jednak strony szkoda, że w defiladzie nie uczestniczyła jednostak, która w swojej tradycji nawiązuje do polskich oddziałów walczących w II wojnie światowej. Bardzo symboliczną pod tym względem jest chociażby 34.BKPanc. dziedzicząca tradycje 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego oraz 3.Brygady Strzelców 1.D.Panc.


Idąc tym tropem, zaczęłyby się targi, która ma jechać. Wszakże bodaj każda ze współczesnych jednostek Wojska Polskiego dziedziczy tradycje z okresu II RP, PSZ oraz LWP.
piekarz24 pisze:No ale zdaje sobię sprawę, że porządnie maszerować potrafią tylko wojacy z batalionu reprezentacyjnego.
Schrek pisze:To nawet nie tyle, że chłopaki z "34" nie umieją defilować ale chodzi o to, że w WP to właśnie ma pełnić rolę reprezentacyjne i do tego jest szkolona. A jednostki liniowe mają swoje do roboty chociażby szkolenie do Afganu.
Będę może kontrowersyjny, ale jestem zdania, że batalion reprezentacyjny powinno się zlikwidować. Inne armie potrafią poradzić sobie ze szkoleniem liniowym i eleganckim wyglądaniem na defiladzie. Gwardia Walijska właśnie co wróciła z Afganistanu, za rok poleci na kolejną turę. Tymczasem nasz batalion to trochę tacy-poniekąd świetnie wyszkoleni-statyści, których raz się przebierze za marynarzy, a raz za komandosów.
Przypominam, że przed wojną to właśnie występy poszczególnych oddziałów liniowych zmuszały je do zadawania szyku, najlepszego możliwie pokazania swoich barw. Dziś, co smutne, odnieść można wrażenie, że musztrę wielu by najchętniej w ogóle z wojska wyrzuciło.
Przy okazji, na ostatniej trzeciomajowej uroczystości pierwszy raz usłyszałem komendę "na lewo patrz"... czyżby coś się zmieniło?
Schrek pisze:Z tego co widziałem, jeśli faktycznie był to pluton w barwach wojsk specjalnych jak 4 rodzaju wojsk obok WL, MW i SP to jest to zwykły mundur WL z zielonym beretem WL zamiast rogatywki tutaj akurat w wersji bardziej "kozackiej" czyli wersji tłoczonej, które sa na na wyposażeniu WL. Sam będąc wojsku o mały włos bym takiego nie dostał. A pewien szef kompani do dziś w nim chodzi a jest artylerzystom a nie komandosem.
Co do pochodzenia tych żołnierzy co występowali w mundurach WS, to sądzę że są to chłopaki z KRWP tak jak ci co chodzą w mundurach marynarskich są częścią KRWP a nie MW.
Standardowy mundur wyjściowy Wojsk Lądowych z innymi nieco odznakami i zielonym beretem ułożonym nieco "po amerykańsku" i orłem (co akurat mi się podobało) po commandosku, czyli nad lewym okiem.
Poza tym to przebrani reprezentacyjni.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Wiesz Mikołaj ja nie jestem ten tego w sprawach przedwojennego WP. Chodziło mi właśnie o tę zmianę górską. W każdym bądz raz mundury podhalańskie wyglądały perfekcyjnie:)

Co do kwestii sił specjalnych na defiladzie to tak mówili w TV. A berety nie tylko, że zielone to jeszcze orzeł metalowy nad lewym okiem:)

[ Dodano: Nie 09 Maj, 2010 8:29 pm ]
Mam podobne zdanie Michale.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Dzięki za linka do zdjęć, Olek. Niestety, jak widziałem w telewizji i słyszałem w radiu, niektórzy pobożni inaczej ludzie nie potrafili uszanować zapalania zniczy na grobach zwykłych żołnierzy radzieckich, poległych na obcej im ziemi.

http://www.youtube.com/watch?v=bxPAdmlZCHI

A tu część defilady. Około 29 minuty zaczyna się historyczna część z wojskami NATO.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ