Wiele wersji Halftracków.

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Janek
Posty: 1479
Rejestracja: ndz 22 paź, 2006 4:38 pm
Lokalizacja: Konin

Wiele wersji Halftracków.

Post autor: Janek »

Od jakiegoś czasu nasuwa mi się pytanie jakiej wersji (pozwolę sobie użyć skrótu) HT używali Dragoni. Według Pana E.P.Nowaka Dragoni byli wyposażeni w M9A1 tylko że wyczytałem iż ta wersja miała służyć jako ciągniki artyleryjskie i pojazdy la obsługi dział. "Bojowymi" odmianami miały być tu wozy M3A1 M3A2, M5A1, M5A2. Nie wykluczam że Dragoni ostali M9A1 nawet łatwo to sprawdzić ponieważ M9A1 jest krótszy od swoich kuzynów i nie posiada tylnych drzwi. Czy ktoś wie więcej na ten temat?
Why don't you knock it off with them negative waves?
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

Teoretycznie powinny to być wozy M5A1.
M9 to rzeczywiście miał być odpowiednik (ale nie kopia !) M2 produkowany przez International Harvester Co.
Jest on analogiczny, ale raczej pod względem przeznaczenia, a nie wyglądu.
Charakterystyczne cechy M2 to faktycznie krótsza nadbudowa i duże pojemniki na sprzęt pomiędzy przedziałem kierowcy, a częścią "pasażerską" dostępne z zewnątrz (klapy boczne).
M9 miał podobne wnętrze - miejsce na 10 żołnierzy (zamiast na 13 jak M3/M5) i pojemniki w przedniej części. Dostęp do nich był jednak tylko z wnętrza. Oprócz tego M9 miał normalne drzwi z tyłu i kadłub o długości takiej jak M5.
Krótko mówiąć - określenie czy Half jest typu M5, czy M9 jest praktycznie możliwe tylko po obejrzeniu jego wnętrza. A że po drodze możliwe były modyfikacje polowe i przeróbki (np na Halfy "bojowe" przerabiano stare p.lotki M14), to często określenie co było używane jest trudne.
Podsumowując. Według przepisów i logiki powinny być to M5A1 (bo 6 funtówki były ciągnięte przez Lloyd Carriery).
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Widać wnętrze, szkoda, że nie polaka.
Jak do jest wersja?

Obrazek

Obrazek

Jest na Allegro
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ