[PWK]W wojskowym drelichu i półbucikach...

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

[PWK]W wojskowym drelichu i półbucikach...

Post autor: Schrek »

Chyba, każdemu historykowi zajmującemu się zmaganiami WP w 1939 roku, a w szczególności miłośnikom Barwy i Broni tamtego okresu jest znana seria barwnych zdjęć wykonana przez Hugo Jägera.. Seria ta przedstawia głównie obraz pobojowisk oraz to co dla nas szczególnie ważne, postacie żołnierzy polskich wziętych do niewoli. Jest to kapitalny materiał pozwalający ustalić wiele szczegółów kolorystycznych, nie możliwych do ustalenia przy fotografii czarno - białej. Wśród kilkunastu zdjęć wyróżnia się seria ujęć przedstawiających grupkę polskich jeńców sfotografowanych gdzieś pod Sochaczewem.
Na każdym zdjęciu przykuwa naszą uwagę drobna postać sanitariuszki, stojąca wśród żołnierzy. Umundurowana jest ona w furażerkę, bluzę, spodnie i owijacze koloru khaki, a na ramieniu nosi opaskę Czerwonego Krzyża. Przez wielu uważana jest ona za członkinie Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet a co za tym idzie jej umundurowanie jest uważane za przykład umundurowania obowiązującego kobiety w 1939 roku. Nie jest to do końca prawda.
Ową sanitariuszką widoczną na zdjęciu jest Teresa Obertyn z domu Sibińska. W czerwcu 1939 roku przechodzi ona szkolenie sanitarne w ramach PCK. 1 września 1939 roku jako ochotniczka zgłasza się do łódzkiego 28 pułku strzelców kaniowskich. W trakcie walk trafia do szpitala św. Ducha w Warszawie i tam po kapitulacji dostaje się do niewoli. Zdjęcie zostało wykonane prawdopodobnie w okolicach Sochaczewa tuż po zwolnieniu z obozu. Co ważne w swojej relacji nasz bohaterka nie wymienia przynależności d OPWK.
A zatem skąd ta nieścisłość? Pani Teresa ma na sobie, prawdopodobnie, bluzę Przysposobienia Wojskowego a nie Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Świadczyć może o tym między innymi, brak orłów PWK na patkach kołnierzowych oraz barwna wypustka koloru żółtego naszyta nad nimi. Tak samo budzą wątpliwości granatowe mankiety bluzy, które w PWK regulaminowo zaprzestano naszywać w 1935 roku. Niestety Pani Teresa nie podaje w jakiej jednostce lub kole terenowym przechodziła przeszkolenie PCK ani skąd otrzymała umundurowanie.
Jeśli chcielibyście zapoznać się z próbą najnowszego zestawienia wiadomości dotyczących historii umundurowania obowiązującego w Organizacji Przysposobienia Kobieta do Obrony Kraju / Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet w latach 1928 – 1939, zapraszam do lektury artykułu pt: W wojskowym drelichu i półbucikach… czyli przyczynek do symboliki i umundurowania OPKdOK i OPWK w latach 1928-1939. Artykuł będzie dostępny już wkrótce.

Obrazek
Źródło: www.timelifepictures.com

Obrazek
Źródło:Die Soldaten des Führers im Felde.



DODANO


Z opóźnieniem ale jednak... ukazał się drukiem wspomniany artykuł.
Artykuł został opublikowany w Biuletynie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Nr. 2/57/2009, Toruń 2009.

Obrazek
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ