Śnieżynki z 3 DSK

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Śnieżynki z 3 DSK

Post autor: Schrek »

Panowie proszę o pomoc na temat rozkładu na czynniki tych o to strzelców znad Sangoro.

Obrazek


Na głowach:

combat winter cap

Obrazek

gogle? jaki one się nazywają, czy ktoś je ma?


Na nogach wydaje mi się ze to zwykłe ammo boots.

Ubrani są w spodnie od SNOW CAMO SUIT MATCHING
czy góry są też od tego chyba tak z tym, że wpuszczone w spodnie?

(mam jeszcze jedno zdjęcie też z 3 DSK ale w innych kombinezonach, jak zeskanuje wrzucę do tego postu)

Czy na nogach maja oni balnkowione na kolor białe spinacze?

Na sobie kamizelki taktyczne - no właśnie jak to się nazywa bo mi z głowy wyleciało były w użyciu w Normandii.

Dzięki z góry za wszelkie sugestie.
Ostatnio zmieniony pn 25 sty, 2010 9:40 pm przez Schrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
stary1skc
Posty: 56
Rejestracja: pt 05 sie, 2005 3:15 pm
Lokalizacja: Swarzêdz
Kontakt:

Post autor: stary1skc »

Tak do tematu....
Obrazek
to nasz kolega z Cassino ma pewnie z tego samego sortu...
Obrazek
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

Gogle to standartowe brytyjskie - pancerne, lub gońca motocyklowego (prawdopodobnie pomarańczowe). Podobnych używał w latach 20/30 RAF.
Ja mam takich dwie pary + 1 ze szkłem bezbarwnym. Michał ma 1 szt.
Były także ze szkłami zielonymi.
Takie właśnie ma gen. S. Maczek na słynnym zdjęciu w wieży Cromwella.
Warianty z oprawą ze skóry, lub materiału.
Na Ebayu w cenie od 30 do 80 funtów (zależy od stanu).

Co do Windproofa - jest on najprawdopodobniej koloru jasno-beżowego (nie biały !).
Takich używały jednostki górskie.

Buty to najprawdopodobniej specjalne buty górskie (brązowe) ze wzmocnieniami do nart.

Kamizelka (Skeleton Assault Jerkin) to uproszczona wersja Assault Jerkina używanego przez jednostki Commando np. w trakcie D-Day.
Używana w ograniczonym zakresie we Włoszech i przez jednostki Commando i spadochroniarzy w Europie Zachodniej.
Występuje w kolorach brązowym i białym.

Podsumowując.
Jest to wyposażenie podobne, ale nie takie samo jak liniowego Tommy. Dając Ammo Bootsy i zimowego Windproofa - dostajemy jakąś hybrydę, która mogła mieć miejsce, ale na pewno nie jest typowa dla brytyjskich jednostek górskich.
Cała sylwetka - np. w "World War II Tommy".
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Hmm no i mamy zagwozdkę...

Co do wyglądu liniowej piechoty górskiej to wiem, że nosili piaskowe (jasno-beżowy) Windproof Suit (Drab)

Ale skupmy się na zdjęciu, czy można stwierdzić, jaki jest kolor tych windproofów?


Co do butów kurcze może rzeczywiście sa to buty narciarskie, szkoda, że nie ma lepszej rozdzielczość.
Masz jakieś dobre zdjęcie tych butów?

Co do nazw tej kamizelki to znalazłem także nazwy pt. Commando Bren Bandolier/Skeleton Assault Vest

Obrazek

Znalazłem jeszcze takie zdjęcia z tej samej serii

Obrazek

Zależy moi o jak najdokładniejszym ustaleniu co maja na sobie oraz dokładne nazwy.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Odnośnie windproofów, to jest to wersja zwana potocznie pustynną. Używana do Pustynnej Burzy przez SAS. Trochę było o tym tu:

http://www.odwach.pl/rku/viewtopic.php? ... &start=105
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

No ja wiem ale serio uważacie, że to jednak piaskowe sa na tym zdjęciu?
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

Sorry, ale to przypomina rozmowy z gatunku: jaki kolor RAL miał Pana Fw-190 ? Odpowiedź: No taki w ciapki...

Trudno jest powiedzieć, czy to biały, czy beżowy. Żołnierze strzelców górskich zazwyczaj są ubrani w SAS-Windproofy (czyli ciemnobeżowe, lub wpadające w oliwkowo-brązowe). Ze zdjęcia widać, że kombinezony są jednomierne ciemniejsze np, od opinaczy. Białe Windproofy, przed zgnojeniem (a te wyglądają na czyste) są wybitnie oczojebne. Czego tu nie widać. Na drugim zdjęciu także wyraźnie odcinają się od śniegu.

Dlatego raczej są to Windproofy beżowe.
Awatar użytkownika
musiex
Posty: 71
Rejestracja: sob 22 wrz, 2007 9:29 pm
Lokalizacja: Polska

Post autor: musiex »

Witam!
To zdjęcie znajduje się w ksiażce Tadeusza Radwańskiego ''Karpatczykami nas zwali'' i jest podpisane:
Drużyna kpr. Bronisława Praciaka 4 komp. przed wyruszeniem na patrol bojowy nad rzeką Sangro w zimie 1944.
Zaa drutów i zaa krat,
Karpacka to Dywizja,
D. S. K. jej znak,
Paladin
Posty: 16
Rejestracja: sob 02 paź, 2010 6:41 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Paladin »

Witam!

Panowie, to zdjęcie pojawiło się także w innej publikacji, tj zeszycie "Piechota", wydawanym przez trzech weteranów II Korpusu: Stanisława Żurakowskiego, Tadeusza Kryska - Karskiego oraz Henryka Barańskiego. Podpis pod zdjęciem informuje, że były to "białe, maskownicze drelichy."

Z drugiej strony, argument o odcieniu szarości jest dość przekonujący. Potwierdził go pewien angielski kolekcjoner, Allen Prior.

Zastanawia mnie jedna rzecz: dlaczego strzelcy nie mają swoich zwykłych spodni BD lub spodni piechoty górskiej? Taka konfiguracja została zaproponowana w książce The World War II Tommy, str. 56. Na stronie 62 tej samej publikacji widać strzelców w mundurze skonfigurowanym jak u tytułowych "Śnieżynek" z 4. kompanii. Jak widać, są przekonujące argumenty potwierdzające obie tezy.

Pozdrawiam
Andrzej Szukalski GRH Poland
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Trochę odgrzewam kotleta, ale cieszę się że znalazłem ludzi podzielających i moje zdanie, że nasza 4 kompania 3 batalionu posiadała windproofy właśnie piaskowe/beżowe, a nie białe jak mogło by się zdawać.
Są zdjęcia przedstawiające wojska australijskie podczas treningu zimowego w Libanie 1941r i tam widać, że używano białych (na czarno białych zdjęciach to aż razi).

Obrazek

Co do pytania dlaczego nie mieli typowego wyposażenia górskiego, ja mam swoją teorię poniekąd popartą rozmową z weteranami. Otóż ta drużyna został wystawiony specjalnie na przyjazd gen.Sosnkowskiego w celach propagandowych, no bo wiedzieli, że z naczelnym przyjedzie cała świta fotoreporterów. A że prawdopodobnie jedyne co mieli lub zostało im przekazane przez Brytyjczyków z 78 dywizji to te kombinezony i czapki to postanowili zrobić taką sekcje na pokaz. Jest znanych tylko kilka zdjęć tej drużyny i większość z nich jest w cz.1 albumu DSK w Italii, jest też trochę na NAC.


Obrazek


Są zdjęcoa oficerów w Duffle Coat'ach - białych, jest też zdjęcie znad Sangro gdzie widać żołnierzy powracających z patrolu w gumiakach i białych płachtach wzoru do dziś nierozpoznanego. Jest wreszcie zdjęcie obserwatora artyleryjskiego i on ma biały winndproof ale, że zdjęcia jest zrobione z tyłu ciężko powiedzieć co to za wzór.
ODPOWIEDZ