Plecak typu "norweskiego"

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
lucjusz8
Posty: 25
Rejestracja: pn 03 gru, 2007 8:53 pm
Lokalizacja: Sanok

Post autor: lucjusz8 »

Robspad pisze:Witam!
W dolnych kieszonkach pod plecakiem raczej pudełka na amunicję nie wchodziły, bo są za wąskie i były wzmacniane od środka skórą.
Poszukam materiału na woreczki, które były w środku i taśmy do jej przyszycia.
Dwie dolne kieszenie byly przeznaczone do przenoszenia przyborow do czyszczenia broni. Przybory znajdowały w woreczkach przymocowanych na stałe taśemkami dł. ok. 30 cm.

P.S. Jestem chętny na taki plecak. Mogę zapytać na Cytadeli - pewnie jeszcze kilku chętnych sie znajdzie. Jesli to nie jakaś tajemnica?
Hucuły, Hucuły co za wojsko głupie,
Noszą to na głowie, co kogut na dupie.
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Jeśli haki są identyczne z tymi stosowanymi w "kostce" to w ciągu 2 tygodni będą gotowe. Jeśli nie to musiał bym dostać jakiś z wymiarowany szkic.
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
lucjusz8
Posty: 25
Rejestracja: pn 03 gru, 2007 8:53 pm
Lokalizacja: Sanok

Post autor: lucjusz8 »

Haki typu pruskiego (zdjecie z aukcji allegro):
Obrazek
Hucuły, Hucuły co za wojsko głupie,
Noszą to na głowie, co kogut na dupie.
Robspad
Posty: 73
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 12:08 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Robspad »

No i co dalej? Jest dobra wola i chęci?
Wola i chęci są, tylko czasu totalnie brak. :-(
Na Allegro były dwa plecaki tego typu:
http://www.allegro.pl/item767611130_pol ... nikat.html
http://www.allegro.pl/item759949851_ple ... kiego.html
Obydwa nie miały kieszonek pod spodem - ale może to taka odmiana dla jednostek górskich.

Ta fotka wklejona przez lucjusz8 - przedstawia późniejszy model.

Najważniejszy jest materiał na plecak. Jak wspominałem - nie widziałem wspólcześnie materiału przypominajacego ten splot, czy czegoś w podobie.
Haki są typu pruskiego (czy jak je tam zwał) u mnie są stalowe i chyba poniklowane - taka srebrna powłoka (może to chrom???).
Tymczasem zdjęcia plecaka z wcześniejszej aukcji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ładnie widać materiał i oznaczenia wzoru - identyczne jak u mnie - przypuszczam, że ten egzemplarz także był wyprodukowany w Poznaniu.

Drugi plecak z aukcji Jest moim zdaniem plecakiem późniejszego typu.
Produkowany był z innego materiału:
http://www.aukcjoner.pl/gallery/001498790-.html#I1
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Robspad! Będę w Strykowie w połowie listopada na jakimś szkoleniu, może udało by się nam spotkać, porobiłbym szkice i fotki wszelkiej maści okuć, haków, sprzączek itp.
Co Ty na to?
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
lucjusz8
Posty: 25
Rejestracja: pn 03 gru, 2007 8:53 pm
Lokalizacja: Sanok

Post autor: lucjusz8 »

Haki typu pruskiego - stalowe, raczej ocynkowane lub poniklowane (nie wiem dokładnie). Chrom raczej odpada - widać od razu ten "błysk".

Robspad - czy spotakłeś się z plecakiem tego typu wyposażonym w haki CK (trójkatne)? Cos mi majaczy, ze były i takie - albo utkwił mi w pamięci po prostu austiacki pierwowzór naszego norwega.

------------------------------------------------------------------------------
Plecak z I aukcji trochę niekompletny - brak pasków podtrzymujących ładownice, dolnych kieszonek (rzadko zachowują sie do dzisiejszych czasów) oraz dziwne/wtórne? umocowanie szelek (na sznurku zawiazującym plecak). Faktycznie za to dobrze widać na zblizeniu strukturę materiału - coś jak brezent.

Sugerował bym kopiować wersję wcześniejszą (poszerza możliwosci jej wykorzystania).
Hucuły, Hucuły co za wojsko głupie,
Noszą to na głowie, co kogut na dupie.
Robspad
Posty: 73
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 12:08 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Robspad »

Dwie dolne kieszenie byly przeznaczone do przenoszenia przyborow do czyszczenia broni. Przybory znajdowały w woreczkach przymocowanych na stałe taśemkami dł. ok. 30 cm.
Czy masz jakieś źródła potwierdzające tę informację?
Chrom raczej odpada - widać od razu ten "błysk".
Błysk jest, ale też mi się wydaje, że chrom jest za kosztowny w produkcji.
czy spotakłeś się z plecakiem tego typu wyposażonym w haki CK (trójkatne)?
W polskich plecakach nie przypominam sobie. Spotkalem się z tym chyba tylko w austryjackich i czeskich. Te ostatnie czesto sie widuje na wszelkich giełdach i aukcjach.
dziwne/wtórne? umocowanie szelek (na sznurku zawiazującym plecak).
Tak to było rozwiązane, u mnie też tak jest.

Krzysiu - Niebawem podeślę fotki elementów metalowych, bo jak sądzę Ty podejmujesz się zabrać za te elementy.

Apel do wszystkich - jak mają czas i okazję, aby rozejrzeli się (w plenerze i w necie) za materiałem na plecaki.
Łatwiej będzie znaleźc ten późniejszy, ale mnie także ten wcześniejszy bardziej się podoba.
Awatar użytkownika
lucjusz8
Posty: 25
Rejestracja: pn 03 gru, 2007 8:53 pm
Lokalizacja: Sanok

Post autor: lucjusz8 »

Foto z Instrukcji o sposobie noszenia wyposażenia szeregowych piechoty z 1928 r.:
Obrazek

Co do haków typu austriackiego - nie wiem czy mamy na myśli takie same? Nie mówię tutaj o hakach jakie są przy obecnych/ĆSR plecakach czeskich (druciane, prostokątne) a o I-szo wojennych CK trójkatnych. Coś jak te przy kopii plecaka CK Schipfera: http://www.schipperfabrik.com/ah_gear.html.
Przypominam sobie za to bardziej wyraźnie wspólczesne zdjecie polskiego tornistra wz. 24 z takowymi hakami (niestety go nie zapisałem). System szelek i haków był niemal identyczny z tym CK: http://ah.milua.org/equipment/infantery ... t/1888.htm

Nawiasem mówiąc przedwojenny plecak czeski chyba dosć trudno zdobyć i rózni się on dosć znacznie od tego póżniejszego - ostatnio b.popularnego. Moze mógłby nawet posłużyć jako podstawa wyjsciowa dla polskiego norwega - tylko szkoda jednak niszczyć 60-letnich zabytków:
ObrazekObrazekObrazek
(na pieczęci jest rok 1937 i godło czeskie).

Wracając natomiast do mocowania polskich szelek - to mnie utkwiło w pamięci pęto - wyraźnie inne i grubsze od sznurka ściagajacego zaczepione o dwa tylne okucia - przelotki snura sciągajacego worek.
Być moze były dwa rozwiazania? To ze zykłym sznurkiem wydaje mi się jednak mało wojskowe/porządne i trwałe a zatem i mało prawdopodobne.

---------------------------------------------------------------------------
Za materiałem również się rozglądnę. Doswiadczenie mi jednak podpowiada, że łodzkie powinno tutaj "rządzić" ;)

P.S. Czy struktura materiału nie wydaje sie wam podobna do tego z chlebaka wz. 25? Robspad masz możliwosć zrobienia takiego porównania?
Hucuły, Hucuły co za wojsko głupie,
Noszą to na głowie, co kogut na dupie.
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Robspad czekam niecierpliwie na zdjęcia, wszelkich okuć i haków. Czy dałbyś radę dołączyć do nich wymiary, jeśli nie wszystkie to chociaż gabarytowe (długość, szerokość, głębokość, grubość blachy) i fotki staraj się robić pod kątem 90 stopni do przedmiotu wtedy po niewielkiej obróbce będę wstanie odczytać część wymiarów za pomocą programów graficznych.
Każdy ma swojego Ur-a.
Robspad
Posty: 73
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 12:08 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Robspad »

Lucjusz8
Dzięki za fotkę. O ile pamiętam to ta instrukcja była projektem i nie wiadomo w jakim stopniu była realizowana w praktyce.
Czy masz całość tej instrukcji? Mógłbyś ją udostępnić?

Co do haków typu austriackiego. To miałem cały czas na myśli te trójkątne. W moim plecaku wz. 24 są haki "typu pruskiego" a nie trójkątne. Właśnie go sobie oglądam. Nawiasem mówiąc różnią się tylko minimalne od tych z "norwega" i innych polskich plecaków późniejszego typu. Być może widziałeś jakąś modyfikację indywidualną zrobioną kiedyś lub całkiem współcześnie.
Miałem kiedyś wszystkie plecaki polskie. Niestety część musiałem sprzedać… życie :-(( Ale są w dobrej kolekcji.
Nie miałem tylko tego z dopinanymi szelkami podobnego do wz. 35. Niedawno zresztą widziałem pojawił się w Polsce, a wypłynął chyba w Niemczech.
Wracając natomiast do mocowania polskich szelek - to mnie utkwiło w pamięci pęto - wyraźnie inne i grubsze od sznurka ściagajacego zaczepione o dwa tylne okucia - przelotki snura sciągajacego worek.
Tak masz rację. Tutaj się pośpieszyłem. Zawiodła mnie pamięć. Szelki przymocowane są za pomocą penta - skórzanego zszytego na zakładkę. Oczywiście jest to o wiele praktyczniejsze, bo przy każdorazowym rozsznurowaniu plecaka nie odpadają szelki.
Czy struktura materiału nie wydaje sie wam podobna do tego z chlebaka wz. 25?
Nie, chlebak wz. 25, wykonany jest z brezentu bawełnianego drobniejszego i bardziej ścisłego w splocie niż wz. 33, splot jest płócienny. W "norwegu" jest jakiś dziwny, inny splot.
Może ktoś, kto zna się na tkaninach potrafi go rozpoznać.
Poniżej masz tkaninę z chlebaka wz.25
Obrazek
Za materiałem również się rozglądnę. Doswiadczenie mi jednak podpowiada, że łodzkie powinno tutaj "rządzić" ;)

No niestety, już nie te czasy. Z około dwudziestu wielkich zakładów produkujących materiał, w Łodzi już nie ma żadnego. Wszystkie zostały doprowadzone do upadłości i sprzedane za bezcen. Możesz poczytać o tym w Internecie. Zostały tylko zakłady wełniane 9 Maja, ale i one przeniosły swoją produkcję chyba do Żyrardowa.
Jest jeszcze fabryka nici Ariadna i Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego WI-MA S.A. produkujące przędzę. Wszystkie inne zlikwidowane.
W Łodzi jest tylko kilka firm zajmujących się sprzedażą a nie produkcją.


Krzys
Jeszcze chwila cierpliwości.
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Dziękuje za zdjęcia haków!

Małżonka rzuciła okiem na zdjęcia splotów i orzekła, że oba materiały są utkane tzw. splotem płóciennym z tym, że wersja wcześniejsza ma splot gęstszy (jakieś nitki osnowy mniejsze czy coś takiego) a późniejsza rzadszy.
W pracowni konserwatorskiej każdego muzeum powinni zrobić badania próbki i wtedy byśmy wiedzieli konkretnie czego szukamy (grubości nici)
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Wrzucie proszę fotki haków na forum.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Haki jak widać na załączonych obrazkach do łatwych nie należą.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Panowie takie haki można ze spokojem kupić, ponieważ identyczne są haki do polskich szelek kawaleryjskich.
I nie mówię o tych średnich odlewach co się ukazały na allegro.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Horhe
Posty: 26
Rejestracja: pt 22 maja, 2009 8:31 pm
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Post autor: Horhe »

Ze spokojem kupić oryginalne z allegro,czy ktos robi kopie?

Co do badań materiału, to odpowiednie laboratorium Robspad masz pod nosem.
Instytut Włókiennictwa w Łodzi. http://www.iw.lodz.pl/ Powinni mieć możliwość zbadania splotu tkaniny, zastosowanej przędzy oraz stosowanych wówczas barwników.

Dziekuję Robercie za zdjęcia materiału i nici. Nici na oko to 18/5 do przyszycia skóry, 18/3 lub nr. 30 na szwy na brezencie. Brezent wydaje się, że ma splot płócienny 2/1, czyli 2 nitki w osnowie i 1 w wątku.

[ Dodano: Czw 17 Gru, 2009 6:59 pm ]
Co dalej Panowie? Zima dobrym czasem, by coś podziałać w tym kierunku.
ODPOWIEDZ