Haki do kurtki sukiennej i bluzy letniej - halba koszerne

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Haki do kurtki sukiennej i bluzy letniej - halba koszerne

Post autor: Krzys »

Właśnie zakończyłem proces wytwarzania haków do kurtki sukiennej zgodnie z warunkami technicznymi z 25 lutego 1933r. (Dziękuje Schreck!)

Jako inżyniera zainteresował mnie rysunek załączony do WT - znacznie różniący się od współczesnych a nawet błędny wg. aktualnych norm.

Technologia wytwarzania opisana w warunkach technicznych jest prawie niemożliwa do odtworzenia dla małych serii na potrzeby rekonstruktorów.

Dlatego musiałem iść na kompromis i wykonać je tym co jest na warsztacie.

Pierwszym odstępstwem od WT jest zastąpienie blachy ze stali miękkiej (czyżby intendent nie znał oznaczeń gatunkowych?? o grubości 1,75mm blachą ST3S o grubości 1,5mm. Niby w ofertach sklepów stalowych znajduje się blacha 1,75mm ale w praktyce jest ona dość trudno osiągalna.

Drugim odstępstwem było zastąpienia tłoczenia wycięciem na laserze i gięciem ręcznym za pomocą narzędzi prostych - imadło, młotek, szablon.

W WT niema nic o sposobie cynkowania dlatego elementy zostały pokryte warstwą cynku o grubości 0,05mm elektrolitycznie.

Mam nadzieje, że pomimo tych odstępstw haki kwalifikują się do kategorii halba koszer a nie "radosne reko-koko"
Awatar użytkownika
Kondor
Posty: 837
Rejestracja: ndz 17 paź, 2004 1:01 pm
Lokalizacja: Poznañ
Kontakt:

Post autor: Kondor »

Przepraszam za mały OT, ale czy mi się wydaje, czy masz swobodny dostęp do lasera?
"Call you a gun? Don't make me grin.
You're just a bloated piece of pipe."
Awatar użytkownika
melescul
Posty: 29
Rejestracja: pt 11 maja, 2007 12:14 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: melescul »

Wiadomo, kolega Krzyś trochę się pieści - haki są na oko znakomite i te odstępstwa, o których wspomina, to chyba szukanie dziury we (własnym) całym.

Gratulacje. Będę nudny, ale spytam, czy po wykonaniu tej pary Kolega jest syt chwały, czy też dopuszcza wykonanie kolejnych?
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3136
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Witam. Pierwsza partia się skończyła, kolejna może ruszy w przyszłym tygodniu.
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
Lookie
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 lip, 2009 11:21 am
Lokalizacja: Iwno/PYRLANDIA

Post autor: Lookie »

Czołem!!!

To mój pierwszy post tutaj, zatem witam całą szanownę ekipę!!!

I my pokusilismy sie o wykonanie takich haków. I także wycinalismy je laserowo, reszta podobnie. Jedyna róznica to użyta blacha. My zastosowaliśmy miękką czarną blachę o grubości ca2mm. Jakos obawialiśmy sie, ze cieńsza bedzie sie wyginać.

Jak do tej pory spisują sie bardzo fajnie. Fotki zamieszczę wieczorkiem.

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Witamy Kolegę z zacnego 7 Dywizjonu Artylerii Konnej! Jeszcze raz, korzystając z Twojej tu obecności, podziękować muszę Wam za obecność na "Strefie" i świetne pokazy z Prawosławną. Mam nadzieję, że zjawicie się za rok również!
No i do zobaczenia... tak tu, na forum, jak i na kolejnym rekonstrukcyjnym spotkaniu!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Lookie
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 lip, 2009 11:21 am
Lokalizacja: Iwno/PYRLANDIA

Post autor: Lookie »

Czołem, czołem!!

To raczej my winni jestśmy podziekowania, bo to organizatorzy zatroszczyli sie o to, bysmy mieli z czego strzelac:) I za to bedziemy dozgonnie wdzieczni.

To już nasza druga Strefa Militarna. "zawsze" obozujemy w tym samym miejscu:) I nie sadzę, by ktos z nas dobrowolnie pozbawił się przyjemności zlotowania w przyszłym roku. Towarzystwo rewelacyjne, atmosfera kapitalna. Niczego wiecej do szczescia nie brakuje:)

A obiecane fotki.....no juz niedługo:)

[ Dodano: Pią 24 Lip, 2009 12:04 pm ]
no i obiecane fotki:)
ODPOWIEDZ