Dragoni w sieci

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Dragoni w sieci

Post autor: KaktuS »

Totalnie przypadkowo znalazłem taką stronę http://dragoons10.tripod.com/bottomframe.html . Zastanawia tylko ten halt w translatorze graficznym http://dragoons10.tripod.com/polish.html Tak więc nie jesteśmy sami.
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 400
Rejestracja: ndz 01 sty, 2006 1:02 am
Lokalizacja: Rokietnica/Poznañ

Post autor: Prezes »

Zgadza się.
Nie jesteśmy sami - to grupa ze Stanów ( przepraszam ale strona namierzona została chyba rok temu ) , jeżeli dobrze kojarzę to z udzielającym się również, jako 1SBS Krzyśkiem Czujem - cicho wspomagający w swiom czasie sprzętowo Grupę Jacka Dziedzieli z Łodzi - w sumie raczej równy gość - poznaliśmy go na zlocie w Arnhem w 2004 z okazji 60 rocznicy Market - Garden.
Ogólnie grupa raczej bez żadnych rewelacji oprócz dostępności sprzętowej - jak to u panów za oceanem - no i co najważniejsze działają, jeśli mnie pamięć nie zawodzi pod protekcją dradona pełnej krwi por. Jana Karcza.

Pozdrowienia z przepełnionego deszczem Londynu.
Przechodniu, powiedz Polsce...
Robspad
Posty: 73
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 12:08 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Robspad »

Tak to grupa ze Stanów. Większość chyba mieszka na wschodnim wybrzeżu. Strona istnieje już od kilku lat. Nie działają już jednak w PALHA, z tego co słyszałem.

Trochę skorygowałem ten tekst, ponieważ sam się już gubię, jak to jest w tej Ameryce.
Ciągle są tam jakieś zmiany.

W każdym bądź razie jest około kilkunastu osób posiadających mundury 10 P.Drag.
Mieszkają w różnych częściach Ameryki.


Prosiłbym o namiary na Krzyśka Czuja. Mój kolega ma dla niego artykuł z zeszłorocznej imprezy w Krakowie, na zdjęciu jest jego ojciec.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Robspad pisze:Krzysiek Czuj jest w innej grupie
Krzysiek Czuj jest (był?) w tej właśnie Polish American Living History Association. Zajmują się przede wszystkim 1 SBS i 10 pułkiem dragonów, ale nie tylko.
Robspad pisze:Najlepiej sytuacje wyjaśniłby klega Rafal, który czasami pisuje na tym forum.
Rafał gdzieś kiedyś tu tłumaczył nam zawiłości polonijnych grup odtwórczych. Działa ich tam kilka zdaje się.
Robspad pisze:Prezentują się bardzo dobrze. Widziałem zdjęcia z ich udzialem. Przedmówca napisał "bez rewelacji". W tym miejscu muszę zaprotestować.(...) Chłopaki jednak zawsze prezentowali się bardzo dobrze.
Kogo masz na myśli? Tych z linku od Kaktusa, czy tych od Rafała? Rafał rekonstruuje postać dragona (i nie tylko!) bardzo wiernie (bez fałszywej kokieterii i klakierstwa Rafale, jeżeli to czytasz :-)
Co do panów z PALHA, mimo ogólnego pozytywnego wrażenia, to mam kilka zastrzeżeń. Kubki troczone do plecaków, szeregowi w porozpinanych battle dressach garnizonowych, broda...
Robspad pisze:Moim zdaniem słowo to jest nieadekwatne. To sformuowanie, moim zdaniem nie pasuje do oceny jakiejkolwiek grupy.
Poruszyłeś ciekawą kwestię. Sądzę, że jest coś takiego jak obiektywne czynniki jakości wojskowego odtwórstwa historycznego i siłą rzeczy niektóre grupy prezentują się lepiej czy też gorzej. Mam na myśli oczywiście ocenianie pod kątem wierności historycznej na podstawie aktualnego stanu badań. Zdaję sobie sprawę, że indywidualną sprawą grupy jest, jaki kierunek obiera- rekonstrukcji historycznej, combat re-enactmentu, historycznego ASG, gry fabularnej, luźnego nawiązania do historii etc. Grupa odcinająca się od odtwórstwa w najbardziej naukowej i wymagającej formie (czyli rekonstrukcji) jest niejako wytłumaczona, bo z "definicji" idzie na ustępstwa. Grupa, która zalicza się/chce się zaliczać do grup stricte rekonstrukcyjnych musi zdawać sobie sprawę ze swych niedoskonałości, pracować nad poziomem, a także- wzięcia udziału w swoistej rywalizacji, ocenianej przez inne grupy, historyków, muzealników, archeologów, weteranów. To naturalne, że zostanie poddana krytyce i porównianiu z innymi.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Robspad
Posty: 73
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 12:08 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Robspad »

Zdaje się, że Krzysiek nadal jest w PALHA, z tym że większość dragonów już nie.
Ale nie wnikam w szczegóły, jak to tam u nich jest i dlaczego.
...
Którą grupę miałem na myśli?
Dobre pytanie. Jak wspomniałem sam się już pogubiłem. Widziałem sporo zdjęć z dragonami z USA, na których wyglądali naprawdę dobrze.
Napewno nie miałem na myśli tych z brodami i innymi szwejkowskimi przypadłościami.
...
Długo się zastanawiałem, czy to odpowiednie powiedzieć "nie są rewelacyjni". Generalnie prawie o każdej grupie można tak powiedzieć. Dlatego wolę mówić, wyglądali dobrze, lub nie.

Robert
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

http://www.10dragoons.wwiipolishlhg.org/index.html

Być może to jest grupa, o której Robercie myślałeś? Linka przesłał mi Rafał.
Strona całkiem ciekawa, interesujące filmiki z chwytami bronią. Fajne archiwalne zdjęcie plutonowego podchorążego Karcza.
Zastanawia mnie kamuflażowy kombinezon czołgowy, którego w pułku nie widziałem. Napiszę do chłopaków, może mają jakieś zdjęcia?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Faktycznie stronka dosyć ciekawa, zastanawia mnie tez czarny pleciony sznur dla oficerów, nie spotkałem sie z tym.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ