Wielkopolskie lotnictwo

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Wielkopolskie lotnictwo

Post autor: Mike »

Nie wiedziałem, gdzie to zamieścić, więc wrzuciłem tu. Ewentualnie przenieś Czarku według Twojego uznania.

W listopadzie w Odwachu ma być wystawa
"Skrzydła Niepodległej. Wielkopolskie lotnictwo w II Rzeczpospolitej".
Czyli coś dla miłośników lotnictwa- na pewno dla mnie i dla wielebnego, chyba, że ktoś się tu maskuje :smile: .

Kuratorzy poprosili mnie o zorganizowanie od 5 do 10 modeli, najlepiej w 1:48, samolotów, na których latali Wielkopolanie. Tą sprawę już zasygnalizowałem w "Panterze" i mają o tym mówić modelarzom (najlepiej, gdyby znalazły się już sklejone modele w barwach wielkopolskich, muzeum może sfinansować zakup i koszty przygotowania).

Największy nacisk ma być położony na samoloty Wojsk Wielkopolskich i maszyny III Pułku Lotniczego. Końcowym akcentem będzie II wojna światowa, z dywizjonami: myśliwskim 302 Poznańskim i bombowym 305 Ziemi Wielkopolskiej.

Teraz pytanie do Czarka o wskazanie typów maszyn używanych w Wojskach Wielkopolskich (na pewno Pfalze, Rolandy i Albatrosy) oraz w III Pułku Lotniczym (przed wprowadzeniem "pezetelek", Karasi i Lublinów); ewentualnie ciekawych publikacji. Jest też duże zapotrzebowanie na zdjęcia, szczególnie samolotów, bo tych brakuje (przy zatrzęsieniu fotek obsługi naziemnej i pilotów).

To dopiero listopad, ale dobrze by było w wolnych chilwach o tym myśleć :smile:

No i może się jakąś asystę mundurową zrobi 8)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
wielebny
Posty: 3124
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 7:51 am
Lokalizacja: Czarnków

Post autor: wielebny »

Dział jest dobry, nieczego nie trzeba przenosić.

Nad typami samolotów popracuję i zamieszczę spis, książek też się trochę znajdzie,
z ikonografią będzie nieco gorzej, ale też coś sie znajdzie.
Dobrze było by dotrzeć do filmu "Gwiażdzista eskadra" który był kręcony
w 1928 r. na Ławicy i w Biedrusku.

Dwa fotosy z filmu i podziwiajcie Poznań z lotu ptaka:
Obrazek
Obrazek

Oraz dowód na to, że paparazzi byli już u nas w Polsce w dwudziestoleciu.
Na planie filmu zdarzył się śmiertelny wypadek co nakręcili nie tracący zimnej
krwi operatorzy. Na szczęście reżyser nie wykorzystał tych zdjęć w filmie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

wielebny pisze:Dobrze było by dotrzeć do filmu "Gwiażdzista eskadra"
To o amerykańskiej eskadrze?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
wielebny
Posty: 3124
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 7:51 am
Lokalizacja: Czarnków

Post autor: wielebny »

MikeR pisze:To o amerykańskiej eskadrze?
Tak. O polsko-amerykańskiej eskadrze kościuszkowskiej walczącej w obronie Lwowa
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Sięgnąłem do domowej biblioteki i znalazłem:

Małgorzata Hendrykowska, Marek Hendrykowski, Film w Poznaniu i Wielkopolsce 1896-1996, Poznań 1996

Oto, co tam piszą o "Gwieździstej eskadrze".

Raz jeszcze w tym okresie Poznań i jego najbliższe okolice posłużyły jako plener zdjęciowy dla polskiego filmu fabularngo. Utworem tym był pierwszy polski film o tematyce lotniczej, "Gwiaździsta eskadra" (wedłu scenariusza Janusza Meissnera i w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, pierwotny tytuł: "Ostatni pojedynek"). "Zagrały" w nim: tereny wojskowe w Biedrusku, tereny lotniska na Ławicy oraz, w zdjęciach atelierowych - hala wielka przemysłu ciężkiego na terenie Pewuki.
Film dotyczył losów amerykańskiej eskadry im. Tadeusza Kościuszki; wzięło w nim udział wielu pilotów z 3 Pułku Lotniczego oraz około dwieście aeroplanów. Podczas realizacji zdjęć lotniczych w Biedrusku, 12 listopada doszło do tragicznego w skutkach wypadku: w katastrofie lotniczej zginęli por. pilot Jan Bilski oraz ppor. obserwator Feliks Lipiński. Jak pisze we "Wspomnieniach pilota" Janusz Meissner, "cały wypadek został utrwalony na taśmie przez operatora kamery, ale Buczkowski nie wmontował tego odcinka do filmu".
Atrakcyjne zdjęcia lotnicze, będące głównym atutem "Gwiaździstej eskadry", wykonali: Albert Wywerka, Antoni Wawrzyniak i Gustaw Kryński, a część zdjęć "naziemnych" - znany już fotosista i operator kamry z debiutanckiego filmu Buczkowskiego "Szaleńcy" - Mieczysław Bilażewski. Pracę nad realizacją zdjęć do "Gwiaździstej eskadry" ukończono w lutym 1930 roku, a jej premiera poznańska odbyła się równocześnie z warszawską, 21 kwietnia 1930, w kinie "Stylowym".


Jest też kilka niedużych zdjęć z planu filmowego... Zapowiada się arcyciekawie. Zwłaszcza, że Buczkowski reżyserował też "Orła", "Bałtycką rapsodię" i "Wolne Miasto Gdańsk", jeżeli dobrze pamiętam. A tamte filmy były świetne 8)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Micha³ ³
Posty: 43
Rejestracja: wt 18 sty, 2005 6:55 pm
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Micha³ ³ »

ten film jest w dystrybucji?? bo sie lekko napaliłem :smile: (tez naleze do tych co woleliby latać niż chodzić :smile: )
Awatar użytkownika
wielebny
Posty: 3124
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 7:51 am
Lokalizacja: Czarnków

Post autor: wielebny »

Michał ł pisze:ten film jest w dystrybucji?
Będzie pewnie trzeba czekać aż na "Kino Polska" puszczą, aczkolwiek może
to być czekanie na Godota, bo filmy z dwudziestolecia pojawiaja się tam nieczesto.

Zacząłem grzebać się w literaturze i wychodzi na to, że dla tego tematu
trzeba chyba będzie stworzyć osobny dział ;) Sama kwestia lotnictwa
Wojsk Wielkopolskich zasługuje na obszerne opracowanie.

Ale... nie uprzedzajmy faktów.
O tym w nastepnym poście.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Michał ł pisze:bo sie lekko napaliłem
Ja też :razz: Może przy organizowaniu tej wystawy uda się go wydobyć z archiwalnych czeluści.
Michał ł pisze:tez naleze do tych co woleliby latać niż chodzić
Ja również i dlatego zostałem spadochroniarzem... Nie muszę maszerować do celu, tylko siedzę sobie w przewiewnej Dakocie :wink: :lol:
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Micha³ ³
Posty: 43
Rejestracja: wt 18 sty, 2005 6:55 pm
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Micha³ ³ »

W moim pytaniu chodziło raczej czy wogóle film przetrwał (a z tym różnie bywa... szczególnie że wcześniej nie spotkałem się chyba z tym tytułem)
Ale jak tak to wystarczy czekać :) (warto :D)


MikeR pisze:
Michał ł pisze:tez naleze do tych co woleliby latać niż chodzić
Ja również i dlatego zostałem spadochroniarzem... Nie muszę maszerować do celu, tylko siedzę sobie w przewiewnej Dakocie :wink: :lol:
Ale żeby wyskakiwać ze sprawnego samolotu?????? :wink:

PS czy tylko mi nie działają emoty??
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Michał ł pisze:Ale żeby wyskakiwać ze sprawnego samolotu??????
Zawsze pozostaje załapać się na rzut szybowcowy... Wtedy sto procent trasy pokonuje się w powietrzu 8)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

MikeR pisze:Nie muszę maszerować do celu, tylko siedzę sobie w przewiewnej Dakocie
heheh no własnie i tu sie objawia wrodzone lenistwo spadochroniarzy a pozatym michał wiesz ze masz obiecany desant z mostu rocha zamiast dakoty ;-P




Schrek
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
wielebny
Posty: 3124
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 7:51 am
Lokalizacja: Czarnków

Post autor: wielebny »

Panowie prośba - nie zamieniajcie forum w czat!
Ograniczcie się z postami nic nie wnoszącymi do tematu.

dziękuję
Anonymous

Lotnictwo wielkopolskie

Post autor: Anonymous »

Witam serdecznie. Poszukuje wszelkich informacji na temat samolotów stacjonuj±cych na Lawicy po zdobyciu portu przez powstañców. Typy, liczby, jednostki etc. etc. Zadanie trudne bo samolotów by³o kilkaset. Ponoæ w ci±gu kilkunastu dni kilkadziesi±t pzrekazano do Warszawy. Czê¶æ by³a rozmontowana w hangarach. Czê¶æ sta³a na pasach startowych - ok. 70 sztuk, które natychmiast mog³y wznie¶æ siê w powietrze. No a potem to ju¿ jednostki, które bra³y udzia³ w walkach praktycznie od pierwszych dni swojego istnienia.

Pozdrawiam
Tomahawk
Lukasz Osiñski
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Swego czasu wydawnictwo DWLot-u wydało książeczkę (była do nabycia w wojskowej księgarni przy ul. Libelta)- niestety aktualnie wypożyczyłem ją i nie mam jej u siebie- pt. Historia i rodowód 3. Pułku Lotniczego.
Tam o ile dobrze pamiętam znajdowały się liczne informacje dotyczące lotnictwa Wojsk Wielkopolskich. Z pamięci niestety nic nie przytoczę :-(

P.S. W listopadzie w Odwachu planowana jest wystawa "Skrzydła Niepodległej. Wielkopolskie lotnictwo 1918-1945".
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Anonymous

Post autor: Anonymous »

No to poczekam a¿ do Ciebie powróci. ;) Szczerze mówi±æ w temacie pope³ni³em artyku³ w Aglomeracji. Wszelkie uwagi na temat tekstu mile widziane.

http://poznan.aglomeracja.info/index.php?id=696

Zapraszam serdecznie chêtnych cz³onków Odwachu do opisywania ciekawych epizodów zwi±zanych z powstaniem wielkopolskim. I nie tylko powstaniem. Chêtnie takie teksty opublikuje czyt. wrzuce na Aglomeracjê ;). Mo¿e kto¶ posiada jakie¶ ciekawe fotografie? Serwis jest otwarty na pomys³u i inicjatywy.

Pozdrawiam
Tomahawk
£ukasz Osiñski

P.S. Dodam, ¿e MikeR co¶ ju¿ napisa³, ale pewnie czytali¶cie. ;)
ODPOWIEDZ