Wielkopolskie lotnictwo

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Tomahawk pisze:No to poczekam aż do Ciebie powróci. ;)
Poczynię starania, by było to możliwie najszybciej :-)

Odnośnie artykułu- świetnie, że podjąłeś się pisania o tym arcyciekawym temacie, który nierzadko ginie w ogólnych mrokach ogarniających powstanie wielkopolskie. Ze swojej strony nie widzę żadnych uchybień merytorycznych poza użytym przez Ciebie terminem "pluton artylerii".
Nie wiem, z jakiego źródła korzystałeś, ale dotychczas nie spotkałem się tak w literaturze, jak i w terminologii wojskowej i historyczno-wojskowej z takim określeniem. W artylerii obowiązuje zwykle następująca nomenklatura:
-działon- 1 działo,
-bateria- 2-5 dział,
-dywizjon- 2-5 baterii,
Dalej występują już większe jednostki, jak pułki, brygady.
Plutony są tylko w piechocie i wojskach pancernych oraz zmotoryzowanych (nie wiem, jak zwie się odpowiednik plutonu w kawalerii).
To tyle, jeżeli chodzi o uwagi.

Co do ciekawostek, mój pradziadek, Stefan Dobrogowski, powstaniec wielkopolski (wcześniej marynarz krążownika i okrętu podwodnego Kaiserlichemarine) brał udział m. in. w walkach o Ławicę. Myślę, że jego wojenny życiorys, uzupełniony zdjęciami może stać się tematem ciekawego artykułu. Zwłaszcza, że równie interesująca jest powojenna historia pradziadkowego munduru. Ale to już na priva :-)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ