Uzbrojenie produkcji U.S.A. w 10 Pułku Dragonów.

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Mike pisze:
KaktuS pisze:Mike mółbyś rozwinąć powyższą kwestię.
Koszule "musztardowe", szczoteczki do zębów, pasty do zębów, mydła, maszynki do golenia, krawaty, półbuty (pantofle)- generalnie większość rzeczy do kupienia w NAAFI.
Mnie od dawna fascynuje jeszcze jedna sprawa - Amerykanie opływali we wszelkiego typu noże, gdy tymczasem commonwealthowcy wręcz przeciwnie. Na niektórych ludziach US Army widać nawet 2-3 noże, a w kieszeni pewnie co drugi GI miał skądś gwizdnięty scyzoryk saperów albo elektryków, bo to były bardzo fajne nożyki i nie do zdarcia.

No i teraz taka sprawa - skoro jest teoria, że nasi spadochroniarze używali amerykańskich noży M3, to dlaczego 1. DPanc nie miałaby zrobić sobie "machniom" z Amerykanami, skoro dwa razy na ETO wspólpracowała z dwoma różnymi dywizjami US Army? Niejeden Amerykanin miał jakiś nóż od państwa a do tego coś z bogatego asortymentu tzw. secondary knives, zwanych też 6-calowcami (od długości głowni 6 1/8 cala). Samego tylko noża RH-36 amerykańska firma Pal wyprodukowała kilka milionów sztuk na zamówienie wojska. Sprzedawano go w wojskowych tzw. sklepach PX za grosze, bo w jego cenie nie było żadnych podatków, marż itp. - wszystko było dofinansowane przez siły zbrojne i sprzedawano to poniżej kosztów produkcji. Przed wojną RH-36 był eleganckim nożem myśliwskim. Podczas wojny, jako masówka dla wojska, stracił nieco na jakości, ale nadal pozostał dobrym i ładnym nożem za parę centów.

Żadnego amerykańskiego "secondary knife" wprawdzie nie widziałem u żołnierzy 1. DPanc, ale wcale nie zdziwiłbym się, gdyby coś takiego kiedyś się okazało.
Mike pisze:
KaktuS pisze:Do tematu: czyli nie ma w koshernym ujęciu tematu takiej mozliwości aby dragoni używali Browninga M2HP w polu jako piechota, czy tylko prali z Half-tracka?
Nie wiem. Więcej wniosków mógłby dostarczyć obfity materiał ikonograficzny, bo niestety na posiadanym za wiele M2HP nie widać nawet na pojazdach.
Browningi M2HB widać w 1. DPanc w filmie "Ochotnicy", który Biblioteka Narodowa pokazała raz i umyła od niego ręce.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12020
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Jan Karcz w swoich wspomnieniach pisze, że do pułku przychodziły Halfy z "wieżą" na karabin półcalowy, jednakże nasi, w przeciwieństwie do Jankesów tychże karabinów nie mieli. Oczywiście jest to spojrzenie Karcza, poprzez pryzmat tego, co zapamiętał, o czym zresztą lojalnie na wstępie ostrzega.
Ciekawostka- w tej samej relacji wyczytałem, że jeden z pułkowych Humberów SC miał zamontowaną "półcalówę" zdjętą z zestrzelonej nad Francją B-17.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Mike pisze:Jan Karcz w swoich wspomnieniach pisze, że do pułku przychodziły Halfy z "wieżą" na karabin półcalowy, jednakże nasi, w przeciwieństwie do Jankesów tychże karabinów nie mieli. Oczywiście jest to spojrzenie Karcza, poprzez pryzmat tego, co zapamiętał, o czym zresztą lojalnie na wstępie ostrzega.
Może to być prawda. We wspomnianym przeze mnie filmie Browningów faktycznie nie widać w Halfach, a tylko w Shermanach.

Nawiasem mówiąc nie wiem, czy przypadkiem Brytyjczycy nie potraktowali 1. DPanc jak Pentagon OSS, czyli jak śmietniska różnych rzeczy. We wspomnianym filmie widać Universal Carriery alias Bren Carriery bynajmniej nie z Brenami, ale z Lewisami. Pociesznie wyglądał taki Carrier z tą rurą.
Mike pisze:Do spodni podchodziłbym ostrożnie, nic mi na ten temat nie wiadomo.
Przy amerykańskiej biedzie z wełną i jej reglamentacji też byłbym ostrożny.


A przy okazji uzbrojenia warto pomyśleć, czy dragoni nie używali amerykańskich rewolwerów Smith & Wesson Victory dość popularnych w brytyjskich siłach zbrojnych z racji Lend-Lease.
Awatar użytkownika
melescul
Posty: 29
Rejestracja: pt 11 maja, 2007 12:14 am
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: melescul »

KaktuS pisze:Ale z jakich karabinów maszynowych Dragoni prali do Niemców?


Z lekkiego karabinu maszynowego Bren Mk I i Mk II, z ciężkiego karabinu maszynowego Vickersa oraz z karabinów amerykańskich montowanych na pojazdach (prawdopodobnie tylko na Halftrackach, na Humberach montowano Breny).

Może wyskakuję jak Filip z konopi, ale czy w wymienianiu tego "śmietniska" (por. inny post w tym wątku) nie brakuje karabinu maszynowego BESA?

http://en.wikipedia.org/wiki/Besa_machine_gun
Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: KaktuS »

melescul pisze: Może wyskakuję jak Filip z konopi, ale czy w wymienianiu tego "śmietniska" (por. inny post w tym wątku) nie brakuje karabinu maszynowego BESA?

http://en.wikipedia.org/wiki/Besa_machine_gun
Nie wyskujesz, nawet jak są indyjskie. Znane mi źródła- wspomnienia weteranów - nie zawierają szczegółowych danych typów broni, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że karabin maszynowy BESA występował na szczeblu dywizji w 10 Pułku Strzelców Konnnych jako uzbrojenie Cromwelli.
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Sądząc po zatrzaskach to może być prod USA - nigdy czegoś takiego nie widziałem


http://www.allegro.pl/item527238344_ory ... lecam.html
Awatar użytkownika
KaktuS
Posty: 749
Rejestracja: ndz 02 wrz, 2007 11:50 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: KaktuS »

No bo jest pokrowiec na manierkę amerykańską, ale z brytyjskimi mocowaniami - taki mix. Więcej o manierkach U.S.A. http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=330957.
" Dragon nigdy za sławą nie goni
Ona za nim idzie w krok "
ODPOWIEDZ