[PSZ] Guziki na battle dres?

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Janek
Posty: 1479
Rejestracja: ndz 22 paź, 2006 4:38 pm
Lokalizacja: Konin

[PSZ] Guziki na battle dres?

Post autor: Janek »

Jak wyglądała sprawa guzików na polskich battle dresach. Na jaką skalę w Anglii produkowano guziki z orzełkiem?
Why don't you knock it off with them negative waves?
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12020
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Należałoby pytanie sprecyzować: na jakich battle dressach- szeregowych czy oficerów? Czy myślimy o wszystkich oddziałach, czy tylko o I Korpusie? Jaki okres bierzemy pod uwagę?

Jeżeli miałbym pokusić się o wyznaczenie jakiejś prawidłowości, to zdecydowanie przeważały standardowe guziki do battle dressów P37, P40 i kanadyjskich. Niektórzy bardziej obrotni żołnierze (zwłaszcza ci z "pierwszego rzutu" prosto z Francji), przeszywali guziki na naramiennikach na polskie z orzełkiem. Podobnie było z nadawaniem naramiennikom polskiego, "zębowatego" kształtu.
W późniejszym okresie wojny, a przede wszystkim na okupacji robiono takie cuda z guzikami, że nawet pisał o tym nie będę, bo nie dobrze mi się robi, jak pomyślę sobie o tych upstrzonych guzikowymi dziwadłami mundurach.

Na płaszczach natomiast wszystkie guziki były z polskim orłem- metalowe (przeważały w I Korpusie), bądź z zielonej masy (II Korpus).
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Janek
Posty: 1479
Rejestracja: ndz 22 paź, 2006 4:38 pm
Lokalizacja: Konin

Post autor: Janek »

Precyzuję:

Chodzi mi dokładnie o I korpus, oraz jako iż (bynajmniej na razie) przedstawiam postać szeregowego dragona interesowałoby mnie to najbardziej.
Why don't you knock it off with them negative waves?
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12020
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Zostaw zatem guziki takie, jakie są. Nie potrzeby ich zmieniać. Jak nabędziesz płaszcz, zadecydujemy, które będą bardziej kosherne.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Janek
Posty: 1479
Rejestracja: ndz 22 paź, 2006 4:38 pm
Lokalizacja: Konin

Post autor: Janek »

A więc niech się stanie.
Kiedy jakoweś guziki z orzełkami nabędę zachowam je do płaszcza.
Why don't you knock it off with them negative waves?
ODPOWIEDZ