M16 SP AA

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
wojt-as
Posty: 1136
Rejestracja: śr 20 kwie, 2005 11:38 am
Lokalizacja: Poznañ

M16 SP AA

Post autor: wojt-as »

Czy ktoś wie ile sztuk tych pojazdów i skąd je miała 1 Dywizja Pancerna?
Laissez faire aux Polonais!
Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12020
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Chodzi Tobie o Halftracka M16 self-propelled anti-aircraft?

Według posiadanej wiedzy tych pojazdów ani w 1. DPanc, ani w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie nie było. W ramach całego Lend Lease Wielka Brytania dostała zaledwie dwa egzemplarze M16 i raczej wątpliwe jest, by trafiły one do polskich jednostek. A jeżeli nawet by trafiły, spotkałby je zapewne los lwiej części z także przeciwlotniczych M14A1 (w sumie Wielka Brytania otrzymała ich 1600), które zostały pozbawione uzbrojenia przeciwlotniczego i przerobione na normalne transportery opancerzone na kształt M5 czy M9.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Janek
Posty: 1479
Rejestracja: ndz 22 paź, 2006 4:38 pm
Lokalizacja: Konin

Post autor: Janek »

A prycz Crusaderów AA jakiejś innej samobieżnej artylerii p.lot nasza dywizja używała?
Why don't you knock it off with them negative waves?
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12020
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Panowie, stała się rzecz straszna: ś.p. Janusz Magnuski się pomylił! Po napisaniu poprzedniego posta przypomniałem sobie o pewnej książce. Następnie wyciągnąłem wszystko, co mam; polsko- i anglojęzyczne. Cała literatura zdaje się potwierdzać wspomniane wcześniej niewielkie ilości M16 przekazane przez Jankesów oficjalnie. Później jednak M16 w jednostkach brytyjskich oraz sojuszniczych pokazały się. Nie wiadomo, czy trafiły do nich już na Wyspach, bezpośrednio z jednostek amerykańskich, czy były to przypadkiem przebudowane M13 bądź zmodernizowane M14.
Problemem w ustaleniu rzeczywistej liczby M16 w jednostkach brytyjskich i sojuszniczych może być pewne zamieszanie związane z przezbrajaniem pułków artylerii przeciwlotniczej w dywizjach pancernych. W związku z tymi przeobrażeniami w pułku miało się znajdować 18 zestawów M16. Napisałem miało, bowiem zmian dokonywano w trakcie kampanii w północno-zachodniej Europie i z rzeczywistym ich wdrożeniem różnie bywało.
Trafiłem przy tym na dwa zdjęcia Halftracków M16 z 1. Pułku Artylerii Motorowej, a zatem cofam to co napisałem wcześniej. M16 w 1. DPanc były.
Z tego, co słyszałem, w 10. Pułku Dragonów znalazły się także M14 przerobione do standardu M5/M9.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Michale a czy mogłbyś te rodzaje opublikowac w postaci fotek, bo nie stety tego przed wyruszeniem na front w podchorązowce mnie zdażyli nauczyć.


Schrek
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12020
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Schrek pisze:Michale a czy mogłbyś te rodzaje opublikowac w postaci fotek, bo nie stety tego przed wyruszeniem na front w podchorązowce mnie zdażyli nauczyć.
Nie da rady, bo to ja mam w książkach. Trzeba by poszukać w internecie, może gdzieś będzie.
A poza tym jeżeli myślisz, że mnie sprowokowałeś i wypowiem wiadome zdanie o podchorążówkach, to się mylisz. Nie dam Ci tej satysfakcji ;-)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

Panowie,

Po długim weekendzie majowym chętnie pociągnę temat M16 w PSZ i 1 DPanc.
Póki co, cytując Wojtasa: "Zarobiony niemiłosiernie jestem ..."
Awatar użytkownika
Janek
Posty: 1479
Rejestracja: ndz 22 paź, 2006 4:38 pm
Lokalizacja: Konin

Post autor: Janek »

Dowiedziałem się iż na pewno 1. pułk altylerii przeciwlotniczej lekkiej jeśli posiadał stan pełny to znajdowało się weń 18 zestawów przeciwlotniczych M-16
Why don't you knock it off with them negative waves?
ODPOWIEDZ