Odznaki honorowe poborowych

Moderator: Mike

£o¶
Posty: 281
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 9:47 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Odznaki honorowe poborowych

Post autor: £o¶ »

Chciałbym się dowiedzieć, na jakich warunkach i w jakim okresie przyznawano odznaki honorowe poborowym z Francji, USA i Kanady oraz Argentyny i Brazylii ?

Czy odznakę taka przyznawano także żołnierzom, którzy zostali wcieleni do PSZ po służbie we francuskich jednostkach partyzanckich ?

I last but not the least, w którym miejscu na mundurze można było nosić tę odznakę.

Z góry dzięki i pozdrawiam
Łoś
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że
Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną
uczciwie pracować i wypełniać swoje obowiązki"
T. Konwicki
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12018
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Z tego, co wiem, to w założeniu miał je dostawać każdy ochotnik ze wspomnianych krajów. Sytuacja była chyba jednak podobna do tej z odznaką rozpoznawczą I Korpusu, której produkcja w myśl rozkazu "nie mogła obciążać Skarbu Państwa". Toteż faktyczne występowanie odznak nie jest duże, ponieważ najprawdopodobniej zależało to od prywatnych środków samego zainteresowanego.

No i tych ochotników wcale wielu nie było, stąd też rzadko widzi się zdjęcia delikwentów z ponaszywanymi "flagami".

Gdzie je należało nosić? Przyznam się bez bicia, że nie wiem. Logicznym byłoby naszywanie na prawym ramieniu, bowiem lewe zarezerwowane było dla godeł wielkich jednostek. Ale to tylko domysły.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Co mi sie obiło o uszy, że noszono je na prawym ramieniu na środku rękawa czy teoretycznie przykładowo pod Lanarkiem ale tez chyba tam było, że te odznaki znieśli w 1943. Musze to sprawdzić dokładnie. Tak jak Michał wspomniał nie były one zbyt popularne.

Acha to nie byli poborowi tylko ochotnicy.
Co do przyznawania ludziom z jednostek partyzanckich jak wiesz jeśli część to byli komuniści i jakoś im sie nie spieszyło do PSZ.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ