DRAGONI NAPRZÓD!!!

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Jurek »

Trooper pisze: śr 20 maja, 2020 11:38 pm Wg mnie u Sikorskiego
w górnym rzędzie są 4 baretki: - , Gwiazda 1939-1945, Gwiazda Francji i Niemiec, Defence Medal.
W dolnym rzędzie są 3 baretki: Brązowy Krzyż Zasługi (?), fr. medal pamiątkowy wojny 1939-45 (?), bryt. Medal wojny 1939-45.
Pierwszego z lewej w górnym rzędzie nie mogę nijak dopasować.
Moim zdaniem to jedno z dwóch - najbardziej prawdopodobny Krzyż Walecznych w wersji PSZ-owej. Virtuti raczej odpada -materiał pomiędzy jest zbyt jasny na błękit, tym bardziej że to krótko po nadaniu. Choć jest takie prawdopodobieństwo. A i kolejność by odpowiadała. I jeden i drugi powinien pojawić się pierwszy przed medalami kampanijnymi. Brązowy Krzyż Zasługi zastanawia w tym miejscu trochę.
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Krzyż Walecznych? Nie sądzę. Ma białe linie po bokach, a tu wygląda, jakby na każdym boku wstążki były trzy małe czarne linie. Virtuti też nie ma takich czarnych prążków.
No i Edwarda Sikorskiego nie ma na liście odznaczonych KW... Tym bardziej VM.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Jurek »

Listy sprawdzałem i wiem , nie ma go. Virtuti to w sferze jedynie marzeń raczej KW byłby prawdopodobny. Nie byłem pewien czy to nie jest powiedzmy efektu faktury fotografii. Skan w lepszej rozdzielczości by się przydał. No i kolejność - to musiałoby być coś z tej ligi. Ale szukam dalej :)

No i poszukane - moim zadniem pasuje.
U Sikorskiego to chyba jest Medal za Długoletnią Służbę z II RP jeszcze. Jeśli nie dostał nic wyższego to w tym miejscu by to pasowało. U jego kolegi to jest Medal Wojska ustanowiony w 1945 roku.
Link do takich odznaczeń w jednym zestawie - http://forum.ioh.pl/graficzki2/1441315199_baretki.jpg
Oczywiście mogłem się rąbnąć :/
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Olsen
Posty: 245
Rejestracja: czw 23 kwie, 2015 9:57 am
Lokalizacja: Zduñska Wola

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Olsen »

Wydaje się, że propozycja Troopera co do francuskiego medalu pamiątkowego wojny 1939-1945 jest OK.
Cała kolejność baretek u Edwarda Sikorskiego zastanawia, bo zgodnie z regulaminem odznaczeniem bezpośrednio poniżej Defence Medal był właśnie War Medal 1939-1945. A tu w "międzyczasie" są dwie inne baretki.
Zasadą (przynajmniej w armii brytyjskiej) jest, że odznaczenia krajowe nosi się w pierwszej kolejności, dopiero później zagraniczne - w kolejności nadań, a w przypadku danego kraju - w kolejności precedencji.
Więc tu byłoby: odznaczenie polskie (?) - brytyjskie - brytyjskie - brytyjskie - polskie - francuskie - brytyjskie.
Według mnie pierwsza baretka w górnym rzędzie to belgijski Krzyż Wojenny w wersji drugowojennej. Z kolei pierwsza baretka w drugim rzędzie to może być polski Medal Wojska. Taką samą baretkę nosi też żołnierz z prawej strony fotografii (tyko sztywniejszą?).
Zatem moja propozycja:
Górny rząd: Krzyż Wojenny 1939-1935 (BE), Gwiazda 1939-1945 (GB), Gwiazda Francji i Niemiec (GB), Medal Obrony (GB)
Dolny rząd: Medal Wojska (PL), Medal Pamiątkowy Wojny 1939-1945 (FR), Medal Wojenny 1939-1945 (GB).
Zawsze jest pora na herbatę i ciastka.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Jurek pisze:U Sikorskiego to chyba jest Medal za Długoletnią Służbę z II RP jeszcze. Jeśli nie dostał nic wyższego to w tym miejscu by to pasowało.
Hmm, cały czas wydaje mi się, że na krawędziach tam jest czarne, nie jasne. Aż taka różnica byłaby na fotce?
Sikorski rodzony w roku 1922 w Krotoszynie, więc na przedwojenny medal za długoletnią służbę za młody wydaje mi się. Dopytam jego syna, czy wie, jak trafił do UK, bo z drugiej strony ma odznakę 1. Brygady Strzelców... ten Krotoszyn średnio pasuje do uzupełnień z APW, więc może DAK?
Olsen pisze:Wydaje się, że propozycja Troopera co do francuskiego medalu pamiątkowego wojny 1939-1945 jest OK.
Cała kolejność baretek u Edwarda Sikorskiego zastanawia, bo zgodnie z regulaminem odznaczeniem bezpośrednio poniżej Defence Medal był właśnie War Medal 1939-1945. A tu w "międzyczasie" są dwie inne baretki.
Zasadą (przynajmniej w armii brytyjskiej) jest, że odznaczenia krajowe nosi się w pierwszej kolejności, dopiero później zagraniczne - w kolejności nadań, a w przypadku danego kraju - w kolejności precedencji.
Więc tu byłoby: odznaczenie polskie (?) - brytyjskie - brytyjskie - brytyjskie - polskie - francuskie - brytyjskie.
Według mnie pierwsza baretka w górnym rzędzie to belgijski Krzyż Wojenny w wersji drugowojennej. Z kolei pierwsza baretka w drugim rzędzie to może być polski Medal Wojska. Taką samą baretkę nosi też żołnierz z prawej strony fotografii (tyko sztywniejszą?).
Zatem moja propozycja:
Górny rząd: Krzyż Wojenny 1939-1935 (BE), Gwiazda 1939-1945 (GB), Gwiazda Francji i Niemiec (GB), Medal Obrony (GB)
Dolny rząd: Medal Wojska (PL), Medal Pamiątkowy Wojny 1939-1945 (FR), Medal Wojenny 1939-1945 (GB).
Belgijskie odznaczenie może być, wszakże nadawano je żołnierzom szczególnie zasłużonym w walkach w Belgii. Natomiast powinno być za polskimi odznaczeniami. Rzecz jasna, wykluczyć nie można błędu w kolejności umieszczenia baretek.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Trooper
Posty: 910
Rejestracja: śr 09 lip, 2008 6:14 pm
Lokalizacja: Suchy Las

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Trooper »

Olsen pisze: czw 21 maja, 2020 10:33 am Według mnie pierwsza baretka w górnym rzędzie to belgijski Krzyż Wojenny w wersji drugowojennej. Z kolei pierwsza baretka w drugim rzędzie to może być polski Medal Wojska.
Niestety oba strzały wg. mnie nie pasują. Belgijski Krzyż wojenny pasowałby od biedy w wersji ustanowionej w 1956r. Drugowojenna wersja pasowałaby tylko jeśli klisza by przekłamywała kolory, a z tym problemem uporano się już w latach 20. (Wcześniej np. kolor żółty wychodził jak czarny ;) )https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzyż_Wojenny_(Belgia)

Idąc dalej, Medal Wojska ma inny układ pasów, i o ile Edward Włosowicz go ma, to Edward Sikorski już nie. Spójrzcie na powiększenie tego wycinku zdjęcia. Górna baretka pozostaje dla mnie tajemnicą jednak co do dolnej to biorąc pod uwagę następujący cytat:
W 1937 roku określono ścisłe zasady przedstawiania wniosków poszczególnych stopni Krzyża Zasługi, zależnie od posiadanego stopnia służbowego żołnierzy i funkcjonariuszy państwowych, np. do Złotego Krzyża Zasługi mogli być przedstawiani żołnierze w stopniu: marszałek, generał, pułkownik i podpułkownik, a do Srebrnego KZ: major, kapitan, porucznik i podporucznik. Podobne reguły były stosowane do funkcjonariuszy państwowych. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy : przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa, Kraków: 1939, s.193-194

oraz
Krzyż Zasługi przyznawał również w latach 1940–1989 Rząd Polski na Uchodźstwie, w formie przedwojennej
to moim zdaniem na 99% Edward Sikorski ma w dolnym rzędzie Krzyż Zasługi. Zostawiam 1% niepewności, bo a nuż mnie ktoś przekona :D
Załączniki
Baretki.jpg
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Jurek »

To moim zdaniem może być Medal Wojska. Tutaj bym zwrócił uwagę na bardzo dużą różnicę w wyglądzie baretek sztywnych i tych wykonywanych ze wstążek orderowych. Faktura zupełnie inna i intensywność barw też. I jak porównać ich baretki to widać tą różnicę. Ale kolejność byłaby totalnie skopana wtedy bo powinien zresztą być pierwszy przed wszystkim. Znalazłem też tak jakby dwie wersje tego odznaczenia.W jednym zewnętrzne białe paski są nieco szersze niż te w środku. Pewnie różnice między producentami wstążek. Krzyż Zasługi zresztą też powinien być przed wszystkim no ale ... . Chyba że potraktował go jak stricte cywilne odznaczenie i dał na dół. Ciekawy temat :)
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Prawda?
Dlatego warto "rozbierać" takie zdjęcia na forum.
Zapytałem syna, co jeszcze wie o ojcu - ot, choćby, jak trafił do Wielkiej Brytanii. Zwracam uwagę na odznakę 1. Brygady Strzelców, co może wskazywać na stosunkowo szybkie przybycie na Wyspy.
No i skierowałem go do archiwum w Northolt, tam powinni mieć akta i odpowiedzi na wiele pytań.
Ogólnie-fajne zdjęcie. Świetne naramienniki w polskim kroju, fajne fryzury i wąsy. Włosowicz, ten drugi człowiek na zdjęciu, podobno też był kapralem-szkoda, ze nie widać więcej naramiennika, by to ocenić.
Wreszcie, po raz kolejny już na fotografiach dragonów, moją uwagę zwracają sznury naramienne. One zawsze sprawiają wrażenie wręcz przyklejonych do bluzy battle dressu. Może jakoś prasowane, mocowane były? U nas jednak często sprężynują i odstają.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Jurek »

Odznaka faktycznie dodaje dużo ciekawych okoliczności do zestawu :). Te sznury to czasem mam wrażenie jakby były po prostu łapane w kilku miejscach nitką.
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Olsen
Posty: 245
Rejestracja: czw 23 kwie, 2015 9:57 am
Lokalizacja: Zduñska Wola

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Olsen »

Będę bronił tezy o belgijskim Krzyżu Wojennym i Medalu Wojska.
Układ pasków na pierwszej baretce w górnym rzędzie to trzy wąskie - jeden szeroki - trzy wąskie. Żadne inne odznaczenie brytyjskie, francuskie, belgijskie, holenderskie czy polskie nie ma takiego układu poza Croix de Guerre. Nie sądzę by w grę wchodziło odznaczenie amerykańskie czy kanadyjskie. Przy czarno-białym zdjęciu ciężko jednak ocenić czy paski te mają kolor ciemnozielony, czarny czy granatowy.
Z kolei układ pasków na pierwszej baretce w dolnym rzędzie to jasny wąski - średniociemny szeroki- jasny wąski, itd. Nie zgodzę sie, ze odcień jest zbyt ciemny na biały - porównajmy go z bielą na F&G Star. Ponadto jakie inne odznaczenie, które Sikorski mógł otrzymać ma podobny układ? Nie sądzę by był to luksemburski Krzyż Wojenny, bo tam operowali wyłącznie Amerykanie.
Zawsze jest pora na herbatę i ciastka.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Odnalezione na Ebayu.
Jedno typowo dragońskie. Jedno majora Mincera, przez pewien czas dowódcy Pułku, raczej nieznane. Dodatkowo ciekawostka z normandzkimi Carriersami (chyba nie dragońskie, zdaje się, że berety khaki, czyli Podhalanie) oraz grupka ananasów z nieokreślnego oddziału - zwracam uwagę na monstrualnego orła na hełmie i kapralskie belki.

Cała oferta sprzedającego (sporo polskich zdjęć):

https://www.ebay.fr/sch/i.html?_ssn=let ... 3561.l2562
Załączniki
s-l1600 (4).png
s-l1600.png
s-l1600 (2).png
s-l1600 (3).png
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Jurek »

Zdjęcie Mincera jest ciekawe z wielu powodów. Ciekawy zestaw baretek. Polska swemu obrońcy i Virtuti. Krzyż Walecznych to to nie jest bo miałby z okuciem co najmniej jednym na tym etapie już. Intrygujące również są proporczyki. Tylko że do jego służbowej historii to tak sobie pasuje. Ciekawe zdjęcia zdecydowanie.
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: DRAGONI NAPRZÓD!!!

Post autor: Mike »

Tak, orzełki oficera dyplomowanego, ale wygląda, jakby jasny (pomarańczowy?) kolor był u góry, co pasuje tylko do... saperów.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ