Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Mike »

Przy okazji rocznic wszelakich zawsze "wypływają" ciekawe kolekcje, archiwa, zbiory.
Tak jest i tym razem. Ujęcia z Bredy:

https://www.bndestem.nl/breda/capituler ... ~a59ae949/

DODANO

Niezły film. Kilka kadrów znanych, ale kilka-niekoniecznie. Wydaje mi się, że tu i ówdzie widać dragonów.

https://vimeo.com/361809797/a62a31fb40
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
SzeregowyTruten
Posty: 1585
Rejestracja: wt 09 lip, 2013 11:29 pm
Lokalizacja: Kościan

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: SzeregowyTruten »

Mike pisze: czw 03 paź, 2019 6:49 pm

Niezły film. Kilka kadrów znanych, ale kilka-niekoniecznie. Wydaje mi się, że tu i ówdzie widać dragonów.

https://vimeo.com/361809797/a62a31fb40
1:34... pieczyste
Gentlemen, this is a story that you shall tell your grandchildren, and mightily bored they'll be.
Awatar użytkownika
Woodziak
Posty: 1478
Rejestracja: ndz 16 lut, 2014 9:39 pm
Lokalizacja: Gułtowy

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Woodziak »

Obejrzałem cały klatka po klatce i widać nieścisłości:
1. Staghound przez chwilę miga na mośćie, więc raczej nie Polacy
2. Podczas prowadzenia ognia z 3" widać z tyłu Thompsona
3. Mignął Carriers z napisem "Mary"
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Mike »

https://www.iwm.org.uk/collections/item ... XFfIcp8nTw

Piękna sprawa, super jakość, kawał historii naszych żołnierzy w Szkocji.
Zwracam uwagę na pięknie wyregulowane oporządzenie maszerującego oddziału :)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Mike »

No to quiz: jaki Waszym zdaniem samolot występuje w pierwszych ujęciach ze zwiastuna "Orła":

https://www.youtube.com/watch?v=cTqyL-yRY6E

?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Jurek »

Najpierw pomyślałem o Bf 110, ale statecznik się nie zgadza. Trochę traci Mosquitem No ale to byłoby dziwne.
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Olsen
Posty: 245
Rejestracja: czw 23 kwie, 2015 9:57 am
Lokalizacja: Zduñska Wola

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Olsen »

Dla mnie to jest Lockheed Hudson. I pewnie nawiązanie do rzekomego zatopienia "Orła" przez RAF.
Zawsze jest pora na herbatę i ciastka.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Mike »

No właśnie też mi to tak wygląda, na "paszczę" samolotu patrząc. Dla takich szczególarzy, jak my, wskazówka odnośnie finału filmu jest jednoznaczna ;)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Grzegorz »

Recenzja „Orła: Ostatniego patrolu” Tomasza Raczka - od czasu 17:11

https://www.youtube.com/watch?v=-SjSQ8MbXDU

Faktycznie samolocik wyrzeźbiony w CGI ma sylwetkę Hudsona lub Ventury, przy czym merytorycznie rzecz biorąc Ventura odpada z przyczyn timingowych – do Coastal Command przyjęto Ventury jesienią 1943 roku, żeby zastąpić nimi Hudsony z dywizjonów 519. i 521. Ponadto Ventury w Coastal Command niczym nie bombardowały – były przede wszystkim do rozpoznania pogody.

Niby zostaje więc Hudson. Tylko że takie cuda to tylko w Erze. Orzeł zaginął w pierwszym tygodniu czerwca 1940 roku. Pierwsze Hudsony do roboty przeciwnawodnej i/lub przeciwpodwodnej z radarami ASV weszły na stan Coastal Command 31 stycznia 1940 roku. Dla przykładu – żeby porządnie nauczyć się pracy z samym tylko drugowojennym interrogatorem Rebecca do pathfindingu to alianccy lotnicy potrzebowali grubo ponad pół roku ćwiczeń i zaawansowanego treningu, a z Rebeki niczym się nie strzelało, ani nie bombardowało.

Moim zdaniem nie ma takich cudów, żeby przez zaledwie 4 miesiące RAF-owcy tak świetnie nauczyli się walczyć Hudsonami do zwalczania okrętów podwodnych, żeby od razu na dzień dobry skutecznie zaatakować i zatopić Orła. Pierwszy zarejestrowany sukces Hudsona przeciwpodwodnego to uszkodzenie U-570 27 sierpnia 1941 roku. I dopiero to ma „ręce i nogi”, jeśli chodzi o sukcesy Hudsonów przeciwpodwodnych, zważywszy czas trwania procesów szkoleniowych na tak wyrafinowanym, jak na ówczesne czasy, sprzęcie - na „awionice”, jak byśmy dziś powiedzieli.


PS
Teraz, gdy piszę książkę o operacji Thursday to widzę, jak gen. Orde Wingate zarzucał RAF, że albo nie chce, albo nie potrafi porządnie nauczyć się urządzenia radionawigacyjnego Gee. Co gorsza, widzę głosy RAF-owców wobec Wingate'a, że ma się od nich od... Dlatego tym bardziej kompletnie nie wierzę, że RAF w cztery miesiące perfekcyjnie nauczył się w Hudsonach zatapiać okręty podwodne mając do tego zadania pionierski, nigdy nikomu wcześniej nieznany wynalazek.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Grzegorz »

Flying Tigers - https://www.screendaily.com/skydance-al ... ferrer=RSS

Ktoś coś słyszał, że to się produkuje, albo że w ogóle są jakieś szanse na ten film?
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Mike »

Pierwsze słyszę! Może to plotka, albo plan, jakich wiele? Albo też robienie zamieszania celem zebrania środków?
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Grzegorz »

Dowiedziałem się o tym projekcie jakieś 2-3 lata temu, ale już nie pamiętam, gdzie, być może na USMF, chociaż głowy nie dam. A ponieważ uwielbiam historię AVG (i coś tam o niej pisywałem) i te ich Hawki H81-A3 to jakoś tak co jakiś czas szukam informacji, czy cokolwiek w kwestii tego filmu się dzieje? A w międzyczasie wydarzyło się coś, na co już nie liczyłem, że to zobaczę, czyli doprowadzono do stanu lotnego jednego P-40B (jedynego na świecie latającego), który w ewentualnym filmie o AVG spokojnie może grać Hawka H81 i na jego bazie spece od CGI mogliby naprawdę poszaleć robiąc całe AVG tą metodą.

Dużo gorzej byłoby z samolotami japońskimi, ale też nie jakoś tragicznie. Ocalałych do dziś takich np. Ki-43 Hayabusa jest dużo, tyle że nielotnych, ale zawsze do modelowania 3D w CGI bardzo przydatnych. Ki-27 (główne ofiary asów z AVG) są dwa, więc też można na ich podstawie modelować CGI z ich udziałem. Bombowce Ki-21 (żaden nie ocalał) to już musiałyby być stuprocentowo rzeźbione w CGI. Ale już bombowce Ki-48 są trzy na świecie, więc też byłyby pomocne. Ki-45 jest jeden, więc też byłby przydatny. Ki-46 też jest jeden, ale jest.

Itd., itd., nic, tylko robić remake filmu Flying Tigers. :-)
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Grzegorz »

Mike pisze: śr 05 paź, 2022 1:16 pm No to quiz: jaki Waszym zdaniem samolot występuje w pierwszych ujęciach ze zwiastuna "Orła":

https://www.youtube.com/watch?v=cTqyL-yRY6E

?
Hmmm,...

Puste sale kinowe. Klęska polskiej superprodukcji

I to jest niestety chyba „to”, o co chodzi w polskim kinie. Podczas oglądania „Greyhounda” żal choćby kichnąć, żeby nie stracić czegoś ważnego w niesamowitej dynamice i napięciu tego filmu o wybitnie zbliżonej tematyce morskiej z WWII, a w „Orle”, z tego co mówi kolejna już recenzja, wieje tragiczną nudą. „Das Boot” über alles w swojej kategorii?
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Grzegorz »

Labirynt kłamstw (2014)

Rzadko wykraczamy tutaj w naszych pogawędkach poza II wojnę, ale bardzo polecam film dotyczący II wojny, chociaż jego akcja rozpoczyna się w NRF w roku 1958. Film jak dla mnie wstrząsający; pokazujący syndrom całkowitego wyparcia w NRF tego, co Niemcy zrobili w czasie wojny. Cały kraj nie ma pojęcia, co to było Auschwitz, nikt nigdy o tym nie słyszał, a ci, którzy wiedzą, żyją spokojnie i bezkarnie. Walczy z tym zjawiskiem młody prokurator, ale zderza się ze ścianą.

I dziwić się, że we współczesnej Bundeswehrze, a nawet wśród niemieckich specjalsów co jakiś czas wybuchają afery z obecnością tamże neonazistów...

Film do obejrzenia np. na CDA https://www.cda.pl/video/1244627143
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filmy, które warto obejrzeć - z polskim akcentem.

Post autor: Jurek »

Często się stykałem z tym zjawiskiem pracując jeszcze w Kostrzynie. To jest olbrzymi problem. Ich denazyfikacja została przeprowadzona w mocno krzywy sposób. Ale żeby to omówić to znów należałoby spotkać się nad piwem.

Ale jeśli temat interesuje to mogę polecić podobny film - Fritz Bauer kontra państwo. By nie spoilerować za bardzo, prokurator żydowskiego pochodzenia próbuje w latach 50-tych ścigać różnych nazistowskich asów. Nic więcej ode mnie, obejrzyjcie :)

https://www.cda.pl/video/181171785/vfilm
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
ODPOWIEDZ