Lornetka z jakiego okresu

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Lornetka z jakiego okresu

Post autor: Krzys »

Dziś dotarła do mnie lornetka. Cena była okazyjna więc zaryzykowałem. Nie udało mi się nic znaleźć o firmie ale futerał i ogólny "dizajn" wskazuje lata 20-te i 30-te. Pomożecie z ustaleniem szczegółów?
Po małej renowacji będzie fajny gadżet.

P.S.
Zdjęcia pochodzą z aukcji
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Hej Krzysiek, ja stawiam na produkcję z lat 20 tych. Lornetka raczej na rynek cywilny lub dla myśliwych ewentualnie RW bo wydaje mi się, że to produkcja niemiecka. Prawdopodobnie firma Optica z Kasell. Jakie powiększenie typowa 6x30? Czy może 6x24 lub x8 ?

Tu masz chyba tak samo sygnowana jeśli chodzi o logo producenta: http://www.ebay.de/itm/Antikes-Operngla ... 0941370414
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

Wychodzi że powiększenie 6x28.
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Bardzo nietypowe powiększenie... ja bym stawiał w takim razie na produkcję cywilną.
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

To 28 to zmierzyłem średnicę wewnętrzną większego okulara więc może to mój błąd. Fajnie by było gdyby się okazało że lornetka tego typu była używana w II RP przez WP ale jeśli nie to włosów rwał nie będę (muszę szanować każdy bo jakoś coraz mniej ich ;) a po odnowieniu futerału będzie śliczny fant na półce.
Każdy ma swojego Ur-a.
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Jeśli chodzi o WP i lata 20-te, to jak najbardziej można takowej lornetki używać ;)
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 3133
Rejestracja: pn 16 lip, 2007 4:51 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Krzys »

No i kolejna ciekawostka

http://allegro.pl/stara-mysliwska-lorne ... ml#thumb/2

Wstępnie będę licytował bo bardzo ładny futerał dodatkowo spójrzcie na zdjęcia - produkcja francuska i brytyjskie strzałki odbioru - ot ciekawostka.
Każdy ma swojego Ur-a.
ODPOWIEDZ