[WP39]Kombinezony

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

[WP39]Kombinezony

Post autor: Schrek »

Jak wiemy w przedwojennym WP używano paru rodzajów kombinezonów, były dla załóg wojsk pancernych, motocyklistów, mechaników lotniczych i jeszcze prę by się znalazło.


DODANO


A więc przyszła pora na podsumowanie naszej dotychczasowej wiedzy na temat kombinezonów.

Niestety nie dało się dotrzeć do jakiś sensownych opracowań lub materiałów archiwalnych wiec trzeba było się skupić na materiale ikonograficznym.

Niestety większość ustalonych poniżej rzeczy są to jedynie domysłu bardziej lub mniej poparte na faktach ale także niestety na domysłach autora.

Poprzez analizę zdjęć i materiałów zamieszczonych w różnych publikacjach możny wyodrębnić następujące Typy Kombinezonów [UWAGA! Nazwy robocze]
  • Typu Lekkiego
  • Typu Ciężkiego
  • Typu dla Motocyklistów
  • Typu dla OPL
  • inne nie określone
Kombinezon Typu Lekkiego

Kombinezon powinien był wykonywany z drelichu lnianego.
Koloru ochronnego czyli khaki - na wielu zdjęciach kombinezony te są dość mocno wypłowiałe, prawdopodobnie z tej samej przyczyny płowienia kurtek lnianych.
Konstrukcja kombinezonu - jest on jedno rzędowy zapiany na 6 (jeden zamiast haftki, ostatni na wysokości pasa) guzików cynkowych cztero dziurkowych. Poniżej pasa występują dwa lub trzy guzki kryte listwą w tzw. rozporku.
Kołnierz ze stójką.
Na rękawach i nogawkach występują materiałowe patki z dwoma guzikami umożliwiające ściągniecie materiału. Kombinezon w stanie ma wszyty gumowy ściągać o szerokości ok. 5 cm (?)
Na piersi naszyte zostały dwie kieszenie, otwarte, z zapięciem na guzik.
Na udach od pasa znajdują się dwie kieszenie naszywane otwarte ku górze i na zewnątrz. Sięgające do połowy uda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kombinezon Typu Ciężkiego


Kombinezon ten był wykonany prawdopodobnie z ciężkiego drelichu lub brezentu.
Jednorzędowe zapinane na 5 (?) guzików z orzełkiem lub krytych listwą (?) na nogawkach i mankietach były naszyte paski ścigające przy pomocy klamerek.
Zapinany pod szyje ze stójką, na piersi dwie wpuszczane kieszenie z klapką zapinane na guziki mundurowe. Na zdjęciach widać w użytkowaniu pojazdów pancernych.

Obrazek

Obrazek

Kombinezon Typu dla Motocyklistów

Najczęściej opisywany w literaturze, był przeznaczony dla motocyklistów, zapinany na guziki kryte listwą od stanu do kołnierz po skosie. Posiadający ściągacze przy nogawkach i mankietach.

Obrazek

Kombinezon różne.

Zdjęcia pochodzą z lat dwudziestych i początku trzydziestych

Tutaj widuję się bardzo różne wzory najczęściej jednorzędowe bez lub z kieszeniami.

Obrazek

Obrazek

Ciekawym faktem jest noszenie kombinezonów na płaszcze - chociaż sam nie wiem jak to upakowano.
Obrazek

Kombinezony Typu dla OPL


To te kombinezony są głównie prezentowane na wystawach muzealnych stanowią zbiór różnego typu ubiorów prawdopodobnie używanych przy OPL.

Obrazek

Kombinezon poniżej prawdopodobnie także jest tego przykładem lub jest kombinezonem wyprodukowanym w latach trzydziestych.

Należy pamiętać, że powyższy opis jest tylko próbą syntezy, niestety bez wnikliwej kwerendy lub dotarciu do odpowiednich materiałów, nic nie jesteśmy wstanie zrobić.
Ostatnio zmieniony ndz 26 lut, 2012 8:19 pm przez Schrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Jendrass
Posty: 12
Rejestracja: czw 20 sty, 2011 2:15 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Jendrass »

Hej

Pierwsza obiecana partia zdjęć kombinezonów. Fotografie z książek:
"Niezłomna brygada płk. Maczka" J. Majka
"Pojazdy mechaniczne WP 1939" A.Jońca
(obie książki, to w zasadzie albumy zdjęć i warto je mieć, zw :))
Ogólnie jest tych zdjęć o wiele więcej, ale zakładam jednak, że przeważającą większość z nich już znacie:
Obrazek
[Tutaj mamy kombinezon tzw. Lekki - schrek]

Obrazek
[Tutaj też mamy kombinezon tzw. Lekki - schrek]

Obrazek
[Tutaj też mamy kombinezon tzw. Lekki - schrek]

Obrazek
[Tutaj mamy kombinezon tzw. Lekki - schrek]

Obrazek
[Tutaj chyba kombinezon tzw. Lekki - oficerowie prawdopodobnie z 24. pułku ułanów przed wprowadzeniem beretów wz. 37-vschrek]

Obrazek
[Tutaj tez ładny przykład na kombinezon tzw. Lekki - schrek]

Tutaj co prawda nie kombinezon ale mój odzieżowy faworyt, zaraz po kożuszkach kawaleryjskich widocznych na jednym ze zdjęć Vickersów.
Obrazek
[Tutaj mamy chyba kożuchy wartownicze no musiało być zimno w wozach. - schrek]

Polecam też Waszej uwadze całą serię zdjęć z testów wozów PZInż 130 oraz PZInż 140/4TP. W sieci i książkach znajdziecie kilkanaście fotografii i jest tam cała "plejada" kombinezonów.
Ostatnio zmieniony ndz 13 mar, 2011 8:28 am przez Jendrass, łącznie zmieniany 4 razy.
A artyleria i tak będzie zmotoryzowana !
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Jędrzej dzięki!

Kurcze pojazdy Jońcy gdzieś umie leżą ale po remoncie znaleźć ich nie mogę. A pozycji majki nie mam.
Czy możesz podać zapisy bibliograficzny poszczególnych zdjęć z ew. podpisami i pochodzeniem tych zdjęć?
W sensie z jakiej publikacji poszczególne zdjęcie i jak ew. jest podpisane no i czy autor podaje skąd je ma?

Pozwoliłem sobie na małe podpisy jeśli chodzi o rodzaje widocznych kombinezonów mam nadzieje, że nie masz tego za złe?

Schrek
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Jendrass
Posty: 12
Rejestracja: czw 20 sty, 2011 2:15 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Jendrass »

Jeśli chodzi o źródła zdjęć to raczej stracona sprawa. Zdjęcia są pewnie "z wymiany". Wiesz jak to jest ... Podpisy oczywiście podam Wam (wezmę książkę ze sobą).

[ Dodano: Pon 24 Sty, 2011 8:03 am ]
Schrek pisze:Jędrzej dzięki!

Kurcze pojazdy Jońcy gdzieś umie leżą ale po remoncie znaleźć ich nie mogę. A pozycji majki nie mam.
Tylko Ty wiesz, że to już jest 3 wersja "Pojazdów ..." teraz, prawda ?
A artyleria i tak będzie zmotoryzowana !
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

no ja mam I (z 1990) i II (ten album ze zeszłego roku), nie wiedziałem, że trzecia już wyszła.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Jendrass
Posty: 12
Rejestracja: czw 20 sty, 2011 2:15 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Jendrass »

Schrek pisze:... nie wiedziałem, że trzecia już wyszła.
Nie spać, zwiedzać ! :)

Kombinezony na przeciwlotnikach z jednostek APlot. broniących udział w obronie twierdzy Modlin:
Obrazek
[świetne zdjęcie - widać, że kombinezony nówki sztuki oczywiście Typ Lekki - schrek]

Obrazek
[detale zapięcia i kołnierza- czyli jednak stójka a nie przyszyty kołnierzyk, model jw. - schrek]

Obrazek
[detale kołnierza, model jw, schrek]

Obrazek
[świetnie widoczna workowata budowa, model jw, schrek]

Zdjęcia z Militaria XX wieku, wydanie specjalne nr 10 (Nr 3/10/2009). Artykuł "Obrona przeciwlotnicza Modlina we wrześniu 1939 roku". Polecam serdecznie !
Ostatnio zmieniony pn 24 sty, 2011 9:18 pm przez Jendrass, łącznie zmieniany 1 raz.
A artyleria i tak będzie zmotoryzowana !
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Jędrass pisze:Zdjęcia z Militaria XX wieku, wydanie specjalne nr 10 (Nr 3/10/2009). Artykuł "Obrona przeciwlotnicza Modlina we wrześniu 1939 roku". Polecam serdecznie !
Gdzie ja mam głowę, przecież mam ten numer i wiedziałem że gdzie widziałem dobre fotki kombinezonów ale nie mogłem sobie przypomnieć gdzie, ehhh te przeprowadzki...

Dzięki!

Obrazek

Bardziej z kronikarskiego obowiązku, chłopaki w kombinezonach Typu Lekkiego na nasłuchowniku Goertz. Może zbudujemy? ;-) Więcej o tym ciekawym urządzeniu TUTAJ
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

O przepraszam,

Zarówno o nowej książce Majki, jak i Jońcy pisałem w zeszłym miesiącu.

http://www.odwach.pl/rku/viewtopic.php? ... y+1939#top
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Trochę fotek które ostatnio wypłynęły na awstryackim ebay.
Reszta fotek w oddzielnym poście.
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
ODPOWIEDZ