Płachta sygnalizacyjna

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Płachta sygnalizacyjna

Post autor: piekarz24 »

Witam!
Interesują mnie informacje na temat płacht sygnalizacyjnych. Wiem, że były na wyposażeniu odziałów powietrzno-desantowych ale czy były wykorzystywane przez wojska lądowe i w jakim stopniu. Oczywiście szczególnie interesuje mnie ich użycie przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Widziałem kiedyś zdjęcie, niestety nie wiem co to za jednostka była, na którym oficer brytyjski nosił taką płachtę zamiast siatki na szyi.

Nie wiem też czy były rozpinane na pojazdach pancernych i jeżeli tak to kiedy??

Byłbym wdzięczny za materiał fotograficzny (oczywiście 1.D.Panc.)


No i ostatnie pytanie: chcemy zrobić replikę takiej płachty, proszę Was drodzy Dragoni o udostępnienie wymiarów i zdjęcia szczegółów obszycia płachty białą taśmą.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12020
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

piekarz24 pisze:Wiem, że były na wyposażeniu odziałów powietrzno-desantowych ale czy były wykorzystywane przez wojska lądowe i w jakim stopniu.
Były, jak najbardziej. Aliancka supremacja w powietrzu była bezdyskusyjna, w związku z czym starano się zabezpieczać możliwie najlepiej przed stosunkowo częstymi atakami samolotów USSAF czy RAF. Jednym z takich sposobów było właśnie wydawanie oddziałom recognition scarf`ów.
piekarz24 pisze:Oczywiście szczególnie interesuje mnie ich użycie przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej.
W 10 pułku dragonów występowały bezdyskusyjnie. W pozostałych oddziałach dywizji nie sądzę, by było inaczej.
piekarz24 pisze:Widziałem kiedyś zdjęcie, niestety nie wiem co to za jednostka była, na którym oficer brytyjski nosił taką płachtę zamiast siatki na szyi.
W 10 pułku dragonów szczególnie ochoczo zakładał chusty w ten sposób pluton największej chyba gwiazdy pułku, porucznika Karcza. Widać to zwłaszcza na zdjęciach z "półoficjalnych uroczystości", jakimi były bez wątpienia wjazdy do wyzwalanych miast i spontaniczne w nich festyny. Ale nie tylko "pepance". Ostatnio widziałem kilkunastu podoficerów i oficerów dragońskich, każdy z nich miał odblaskową chustę na szyi.
To oczywiście nie miało wiele wspólnego z pierwotnym zastosowaniem, ani tym bardziej z maskowaniem.
piekarz24 pisze:Nie wiem też czy były rozpinane na pojazdach pancernych i jeżeli tak to kiedy??
Podczas marszu na przykład, kiedy nie było zagrożenia nieprzyjacielem (a co za tym idzie konieczności maskowania), ale było zagrożenie omyłkowym atakiem z powietrza.
piekarz24 pisze:No i ostatnie pytanie: chcemy zrobić replikę takiej płachty, proszę Was drodzy Dragoni o udostępnienie wymiarów i zdjęcia szczegółów obszycia płachty białą taśmą.
Swego czasu śmiesznie tanie kopie wyprodukowało Hero, bazując na dostarczonej przeze mnie kopii firmy "King and Country". Mogę zapytać, czy jeszcze mają. Może wyjść to taniej, niż własna produkcja. Jeżeli nie mają, dokumentację albo jednego scarfa na wzór Wam użyczymy.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Dziękuję!
W takim razie będę czekał na dalsze informacje.
Pozdrawiam
Olek
ODPOWIEDZ