Rżnąca Dragonia

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12016
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Tak, ma. Zdarzały się i takie, choć nieregulaminowo i raczej okupacyjnie.
Dzięki Hubercie za wyjaśnienie z groundsheetami, tak mi się wydawało, że to rzadkość!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Dzięki Hubert! Nie ma problemu, prześlij zdjęcia. Niestety większej liczby zdjęć z Vickersami nie posiadamy.

Swoją drogą nie wolelibyście na rekonstrukcje w Łabiszynie zrekonstruować sylwetki żołnierzy Samodzielnego Szwadronu CKM? Na pewno dodałoby to kolorytu, poza tym oddział ten chyba nigdy nie był wzięty na tapetę przez rekonstruktorów. Temat niezmiernie ciekawy i wdzięczny zarazem! Byłaby to nie lada gratka!

Poniższe zdjęcia wrzucone były już na nasze umierające forum. A, że jest to forum martwe, a tutaj ładna już powstała galeria zdjęć, pozwalam sobie wkleić ostatnie zdjęcia pana Karola Wierzgonia jakimi dysponuję.

Karol Wierzgoń z gnatem. Zdjęcie powojenne:
Obrazek


K.Wierzgoń pierwszy z lewej z słuchawkami na uszach:
Obrazek

Załoga Carriera. Wśród niej niejaki Sługocki:
Obrazek

Zygmunt Pietrucha - legendarny trener III-ligowego ŁZS Łucznik-Gwardia Rębiecice Dolne i jego wychowankowie: Zebi Górny i Bolo Poręba:) Rok 2009. Kupa czasu...
Obrazek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12016
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

piekarz24 pisze:Swoją drogą nie wolelibyście na rekonstrukcje w Łabiszynie zrekonstruować sylwetki żołnierzy Samodzielnego Szwadronu CKM? Na pewno dodałoby to kolorytu, poza tym oddział ten chyba nigdy nie był wzięty na tapetę przez rekonstruktorów. Temat niezmiernie ciekawy i wdzięczny zarazem! Byłaby to nie lada gratka!
Miły Olku, role już podzielone :) Koledzy znaleźli idealne połączenie ich Vickersowych pasji wraz z dragońskim sznytem i fantazją, a mianowicie pluton CKM w szwadronie wsparcia 10. Pułku Dragonów :)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Trudno, co robić...;)
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Mike pisze:Koledzy znaleźli idealne połączenie ich Vickersowych pasji wraz z dragońskim sznytem i fantazją, a mianowicie pluton CKM w szwadronie wsparcia 10. Pułku Dragonów :)
Dokładnie tak ;-) choć osobiście nie ukrywam, że mam zamiar "przebadać" w wolnej chwili tematu Vicków w Dywizji w przede wszystkim u Dragonów jak i oczywiście w szwadronie ckm-ów.
Oczywiście jeśli już przysiądę do tego na pewno uderzę do Was Panowie jako do osób najbardziej zorientowanych w temacie "czarnych diabłów" bo Ja to noga w temacie jak wiecie, ale... mam nadzieję, że po tym roku się to zmieni ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12016
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Zdjęcie zrobione podobno późną jesienią roku 1944, zamieszczone w "Dragoni Naprzód!"
Pytanie, co dzierży w rękach Dragon z prawej strony? Na No 4 Mk I mi to nie wygląda, ale może być to złudzenie, kiepskiej jakości reprodukcja.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
HUBI
Posty: 184
Rejestracja: czw 19 gru, 2013 10:21 pm
Lokalizacja: Rzeszowskie

Post autor: HUBI »

Nie wiem jak Wam ale mi to zaleciało na pierwszy rzut oka Mauserem.

Po za tym motorek i jego kierowca trzymający BREN-a MKI ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebol
Posty: 168
Rejestracja: pn 11 mar, 2013 3:23 pm
Lokalizacja: Bielsko B.

Post autor: Sebol »

Może mi sie wydaje ale pod palcem jest jakby zgrubienie? Sugerowało by to M1 Garand?
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

A mi to wygląda na No4 jednak. Popatrzcie na muszkę i lufę...
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12016
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Z "Dragoni Naprzód!", wspomnienie o kwatermistrzu. Miłej lektury!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Na fanepage’u (o zgrozo, jak ja nie znoszę tej współczesnej nomenklatury) „Odwachu” znalazł się ostatnio wpis dotyczący ppor. Władysława Kłaptocza. Złożyło się tak, nie całkiem przypadkowo zresztą, że pojawił się ciąg dalszy tej historii.

Michał wertując „Dragoni Naprzód” natrafił na korespondencję pomiędzy Czesławem Czubajem (prezesem Koła Beskidzkiego Związku Kół 1. Dywizji Pancernej) a Bolesławem Kosem mieszkającym w Szkocji. Dotyczyła ona młodszego brata ś.p. ppor. Kłaptocza. Choć od tamtej wymiany listów minęła cała masa lat dzięki pomocy niezastąpionej pani Ireny Ruckiej, sekretarz Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców, udało mi się skontaktować z panem Bronisławem Kłaptoczem.

Prof. dr hab. n. med. Bronisław Kłaptocz jest emerytowanym profesorem stomatologii, byłym prodziekanem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Nadal mieszka w rodzinnym domu Kłaptoczów w Czechowicach-Dziedzicach opodal Bielska-Białej. Wczoraj miałem przyjemność złożyć mu wizytę. Oto co udało mi się ustalić na temat jego nieżyjącego starszego brata.

Władysław Kłaptocz urodził się 14.10.1920 roku w Ligocie pod Bielskiem. Jego ojciec Józef był kolejarzem, mama Zuzanna zajmowała się domem. Ukończył Gimnazjum Polskie w Bielsku (dziś Liceum im. Mikołaja Kopernika), a następnie dostał się do Szkoły Podchorążych Rezerwy przy 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Z wojska do domu już nie powrócił, wybuchła wojna… Informacja o śmierci brata dotarła do rodziny zaraz po wojnie.

Pan profesor przygotował trochę zdjęć, które zeskanowałem.

Młody Władysław Kłaptocz:
Obrazek

W 21. Dywizji Piechoty Górskiej (zdjęcie ze Szkoły Podchorążych Rezerwy przy 4.PSP w Cieszynie lub ze służby w 3.PSP w Bielsku):
Obrazek

Już w Wielkiej Brytanii:
Obrazek

Oficer 1. Pułku Rozpoznawczego:
Obrazek

W 1. Pułku Rozpoznawczym 1. Dywizji Pancernej (na pierwszym zdjęciu stoi w centrum):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Taka ciekawostka:
Obrazek

Oficer 10. Pułku Dragonów:
Obrazek

Dragoni:
a) Ppor. Kłaptocz siedzi w drugim rzędzie, drugi od prawej we frenczu oficerskim
Obrazek
b) W.K. u samej góry
Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam,
Olo
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12016
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Olek, wielkie dzięki za "ruszenie" sprawy i kwerendę! Brawo! Podziękuj też przy okazji w naszym imieniu Pani Irenie za pomoc.
Zdjęcia prześwietne... Niesamowity jest porucznik (albo podpułkownik, trudno stwierdzić, ale raczej to drugie) Royal Tank Regiment, sfotografowany z Polakami najpewniej na jednej ze strzelnic (Kirkcudbright?) - istny "balun" :D
No i te Humbery!

Zwracam uwagę na fotkę przy stołach z pułkowej biby; ciekawe, czy zrobiona została przy tej samej okazji, co lepiej znane, poniżej załączone zdjęcie? No i świetny jest kapral z iście holywoodzką fryzurą i wąsikiem, siedzący obok ppor. Kłaptocza.

Na ostatnim ze zdjęć, gdzie widać oficerów w płaszczach, najdalej jest ppor. Kłaptocz, bliżej, konsumujący, ppor. Deimel, bliżej-por. Kintzi, a nabliżej-rtm. Dudziński, dowódca 2. szwadronu, który poległ w Normandii 8 sierpnia.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
piekarz24
Posty: 293
Rejestracja: śr 05 wrz, 2007 11:28 pm
Lokalizacja: Bielsko-Bia³a

Post autor: piekarz24 »

Mike pisze: Niesamowity jest porucznik (albo podpułkownik, trudno stwierdzić, ale raczej to drugie) Royal Tank Regiment, sfotografowany z Polakami najpewniej na jednej ze strzelnic (Kirkcudbright?) - istny "balun" :D
Nieborak, wygląda na to, że cierpiał na akromegalię. Kurde, myślałem, że zeskanowałem jeszcze jedno zdjęcie, które jest wykonane z większej perspektywy. Dopiero na nim widać jakim olbrzymem był ten facet. Niestety chyba nie zrobiłem kopii...
Mike pisze: Na ostatnim ze zdjęć, gdzie widać oficerów w płaszczach, najdalej jest ppor. Kłaptocz, bliżej, konsumujący, ppor. Deimel
Dwóch absolwentów bielskich szkół na jednym zdjęciu! Wiesz, że nawet nie dostrzegłem Deimela na tej fotografii... Ciekawe, czy panowie znali się przed wojną.

O.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12016
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Zdjęcie powojenne. Z lewej wachmistrz Stefan Stolarczyk, rusznikarz pułkowy.
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
S. Mindykowski
Posty: 2184
Rejestracja: pn 06 lis, 2006 12:46 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: S. Mindykowski »

Tego gościa z RTR to już gdzieś widziałem.
Nie wiem, czy nie w "The Men Inside the Metal", albo jakimś opracowaniu dot. mundurów.
ODPOWIEDZ